Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šmicer chce dotáhnout sérii bez porážky

19 2002
Praha - Ke svému sedmému letošnímu zápasu za národní mužstvo se chystá fotbalista Vladimír Šmicer. Zase to ale bude jen přátelské utkání, protože ve dvou říjnových kvalifikacích v Moldavsku a doma s Běloruskem chyběl kvůli zranění. "Moc jsem klukům držel palce, protože mi bylo jasné, že je nečeká nic lehkého, hlavně na tom bahně v Kišiněvu," poznamenává ofenzivní záložník a útočník Liverpoolu. "Nakonec to dobře dopadlo, šest bodů na úvod kvalifikace je výborný start. Tak jen doufám, že příště už u toho budu, a že v podobném duchu budeme v bojích o mistrovství Evropy pokračovat."

Říkáte, že úvod kvalifikace dobře dopadl. Stejně dobře ale může pro českou reprezentaci dopadnout celý letošní rok. Národní mužstvo v dosavadních devíti zápasech ani jednou neprohrálo.
Vidíte, ani jsem si to neuvědomil. Ale vlastně, když si spočítám, že pod trenérem Brücknerem jsme neprohráli, tak je to jasné. No, dotáhnout letošní sérii bez porážky, to by bylo opravdu pěkné završení.

Jak vnímáte současnou atmosféru v národním mužstvu?
Připomíná mi to první dva roky za Chovance. Tenkrát se hodně rychle taky všechno změnilo k lepšímu a vyhráli jsme kvalifikaci bez ztráty jediného bodu. Zrovna tak je to teď pod Brücknerem. Z žalostného stavu po prohrané baráži s Belgií jsme se rychle dostali do pohody, začali dobře kvalifikaci, klape to. Znovu se všechno změnilo k lepšímu. A my se teď musíme snažit, aby to vydrželo co nejdéle.

Souhlasíte, že loni jste se moc nesnažili?
Dá se to tak říct. Začalo to neúspěšnými zápasy s Dánskem, na čemž jsem měl velký podíl já těmi neproměněnými šancemi. V té době jsme si nejspíš mysleli, že se ty zápasy budou vyhrávat samy. Jenže přišla porážka na Islandu a pak vydřená domácí výhra s Maltou. Takže ten debakl, který jsme dali Bulharům, už byl jen výjimkou potvrzující pravidlo. Což barážové zápasy s Belgií potvrdily.  

Nemáte strach, že jste vinou zranění přišel v národním mužstvu o místo v sestavě?
Rád bych věřil, že jsem o něj nepřišel. A když si budu muset sednout na lavičku, nijak mě to nerozhodí. Z Liverpoolu jsem pro roli náhradníka vycvičený až až. 

Máte viditelně dobrou náladu. To už přebolelo nečekané vyřazení Liverpoolu z Ligy mistrů?
Když přiletím na sraz reprezentace tam mám dobrou náladu pokaždé. A to vyřazení z Ligy mistrů? Podle mého soudu nečekané nebylo, nerozhodoval o tom až ten poslední zápas v Basileji. V základní skupině jsme hráli špatně skoro všechny zápasy a v Basileji jsme to mohli jakž takž napravit. Pravda, hrát se tam o pět deset minut déle, nejspíš bychom postoupili. Ale to vyřazení nakonec bylo z celkového pohledu spravedlivé.

Jak vyřazení přijali fanoušci v Liverpoolu?
Nadšení pochopitelně nebyli. Ale protože pro naše fandy je na prvním místě anglická liga, můžeme si je brzo udobřit.

Jak to vypadá s vaším velkým kamarádem a liverpoolským spoluhráčem Bergrem?
Patrik chce každopádně odejít. V létě s ním sice liverpoolské vedení mluvilo ve smyslu, že mu smlouvu prodlouží, ale do konce srpna se mu nikdo neozval. A když z přípravných zápasů vytušil, že si ligu nejspíš nezahraje, rozhodl se skončit. Smlouvu má do příštího června a jestli si něco najde už teď v zimě, nebo až v létě, to se dá těžko odhadnout.

A co Baroš, který podzimní sezonu tak svěle začal, a už zase vysedává na lavičce?
To je prostě Liverpool. Taky nad tím kroutím hlavou. Před pár týdny se prosadil znamenitě, vyhrál nám pár zápasů, ale to je pryč a nic to neznamená. Musí být trpělivý a čekat, až zase přijdou jeho chvíle.Najdete na iDNES.czmobilní verze