Smeteni rychlými góly za čtvrthodinu

29 1999
P r a h a - Nebyla to báječná jízda, plná efektních momentů od prvních chvil, ale rozjezd mašiny, která pak válcovala. Suverénní vítězství. Fotbalistům Sparty stačila slabá čtvrthodina v prvním poločase, aby rozebrali třemi góly holandského vicemistra z Tilburgu. Utkání 3. kola Ligy mistrů nakonec skončilo 4:0 a posunulo pražský tým na druhé místo ve skupině G.

Někdo tomu řekne štěstí, jiný znamenitá produktivita. Tři střely mezi tyče a tři góly. Co víc si přát?

"Produktivita byla výborná," liboval si trenér Ivan Hašek, podle něhož vyhrálo mužstvo díky trpělivosti. "Nenechali jsme se vylákat zdržováním soupeře a obrana nepustila nikoho do šance." Holanďané měli 60 procent času míč pod kontrolou, ale góly dávala Sparta.

Po třech zápasech ve skupině G Ligy mistrů jsou sparťané bez porážky, s pěti body a nadějí na postup. Do dalších bojů jdou dvě mužstva z každé skupiny.
"Myslím, že Moskva a Sparta jsou nejlepší, jako číslo tři vidím Bordeaux," srovnal sílu mužstev Co Adriaanse, kouč hostí.

Vše začal ve 26. minutě Jiří Novotný a jeho parádní švihnutí do míče z otočky. Balon přesně zapadl pod břevno, brankář Mampaey jen bezradně máchl rukama. Byla to nejlepší odměna pro hráče, který roste do reprezentační formy. Radost se rozlévala stadionem a ještě ji zvýšil druhý zátes Prohászky z penalty po sražení Horňáka. O cenu krásy si řekl ve 40. minutě Sionko, když v plném běhu zasekl míč, zbavil se protihráče a Rosický mířil téměř do prázdné branky - 3:0.

Vše bylo rázem jasné, rozpačitý projev Sparty v úvodních minutách zapomenut. Tilburg potvrzoval slova trenéra Adriaanseho, že je unavený. Diváci, jichž přišlo jen 10 581 a zpočátku je překřičeli Holanďané, se probudili. Zažili jediný smutný moment, Prohászka si přetrhl šlachu v koleně a v noci byl operován. Z lavičky vstal Jarošík, který na podzim nehrál v lize ani minutu, a přesto mu patřil zbytek večera. Jeho kouzlení vyvrcholilo v 58. minutě, když si míč posunul kolem zmateného Hilla a zakončil. Kouč Hašek v tu chvíli kroutil hlavou. "Shodil dres a dostal zbytečnou žlutou. Je to ale mladý kluk a já mu odpustím," pousmál se Hašek.

Holanďané už hráli vabank, posílili útok a vzadu zůstávali jen dva obránci. Riskantní styl vyhovoval sparťanům, kteří stále pronikali do rozhozené obrany.

Branky: 26. Novotný, 29. Prohászka z penalty, 40. Rosický, 58. Jarošík. Rozhodčí: Heynemann (Německo). ŽK: Fukal, Jarošík, Baranek - Mampaey, Hill, Jaliens. Diváků: 10 581. Poločas: 3:0.

Sparta: Poštulka - J. Novotný - Fukal, Gabriel - Horňák, Baranek (81. Obajdin), Hašek, Rosický, Labant - Sionko (84. Siegl), Prohászka (36. Jarošík).

Tilburg: Mampaey - Prommayon, Gentile (46. Bombarda), Victoria, Hill - Jaliens, Šukov, Galásek, Arts - Ceesay, Abdellaoui (81. Sanou).