Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slzy na úvod fotbalového mistrovství

12 2000
A m s t e r d a m - Slzy, zoufalství, zklamání a vztek. Tak začalo mistrovství Evropy pro fotbalové reprezentanty: prohráli úvodní zápas 0:1 s jedním z pořadatelů, s Nizozemskem. Je po půl jedenácté večer, zápas skončil. Před pár minutami dostalo mužstvo gól z penalty, o níž všichni říkají, že si ji italský rozhodčí Collina vymyslel. Kapitán Jiří Němec, který ji zavinil, bere kolem ramen nejlepšího muže zápasu Pavla Nedvěda. Pláče totiž. Jdou společně do kabin. Tam tiše sedí na chladné zemi.

"Cítím s týmem, jsem pyšný, jak hrál," vypráví trenér Jozef Chovanec. Mluví tiše, jeho slova do tiskového sálu vycházejí pomalu. Těžko se mu vyjadřuje k tak nešťastnému zápasu. "Těžko pochopíme a těžko překousneme, co se stalo. Byli jsme dnes mentálně lepší a silnější tým," říká. Národní mužstvo stálo blízko senzace. Kdyby mu mírně pomohlo pár centimetrů, nejspíš by velkého favorita porazilo. Jenže Nedvědova hlavička narazila do tyče a za pár minut Kollerova do břevna.


"Když se zvítězí, musí to být zasloužené. Dneska jsem ale zapochyboval," uznale uvedl Frank Rijkaard, trenér Nizozemců. Moc se mu líbilo, jak hrál český tým.Co se stalo, doložil i názor Ronalda de Boera. Hráče, jehož údajně fauloval Němec. "Trošku jsem tomu pomohl. Krátce předtím na mě byl větší faul a rozhodčí nic neodpískal," šokoval novináře de Boer svým přiznáním. "Vítězství mě těší, ale ne způsob, jak k němu došlo." 

Vicemistři Evropy začali šampionát jako na Euru před čtyřmi lety - porážkou. Tehdy prohráli 0:2 s Německem a pak docestovali až do finále. "Pokusíme se zvednout. Ale to uděláme jediným způsobem, že porazíme mistry světa," řekl útočník Jan Koller. V dalším zápase se utkají reprezentanti s Francií. Hraje se v pátek v Bruggách. Krátce po utkání přišel hráče utěšit do kabiny premiér Miloš Zeman. Fotbalový šampionát začal v sobotu a skončí 2. července finálovým zápasem.

 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze