Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slzy hráčů pomalu střídá víra

13 2000
K n o k k e - H e i s t - Slzy už uschly, ale v hráčích dál přetrvává hluboké zklamání z nešťastné porážky 0:1 s Nizozemskem. Takový je obraz národního týmu po nedělní premiéře na fotbalovém mistrovství Evropy. Během pondělí se mužstvo přesunulo z Amsterdamu do belgického Knokke-Heistu, kde má svůj dočasný domov. Navečer trénovalo. Hráči přicházeli skleslí, někteří nechtěli vůbec mluvit. Odmítl to například kapitán Jiří Němec. "A divíte se, když tak nespravedlivě prohrajeme zápas?," prohodil brankář Pavel Srníček.

Překousnout přísnou penaltu je pro některé hráče ten nejtěžší úkol. Nezapomenou, jak ji italský rozhodčí Pierluigi Collina nařídil poté, kdy Němec zachytil za dres Ronalda de Boera. "Uvažovali jsme o podání protestu," řekl vedoucí mužstva Jaroslav Dudl. "Ale nakonec jsme od toho upustili. Nic bychom tím nevrátili." Mužstvo se může dát dohromady jen myšlenkami na páteční zápas s mistry světa z Francie.

Svorně se tvrdí, že jedině vítězství může zachovat ještě naději na postup ze skupiny.
Nikdo netuší, jak nedělní zápas dolehne na mužstvo. Může ho psychicky potopit, nebo naopak vyburcovat. "To nikdo neví, co se po takové události stane," říká trenér Jozef Chovanec. "Motivace nepřichází automaticky. Je to složitější záležitost. Čerstvá rána nás bolí, trenéra míň než hráče." Český tým je nad propastí, přitom nedělním výkonem proti Nizozemcům dokázal, že je výborně připraven a ve formě.

Co se dá v takové chvíli dělat? Spíše hráče držet v tréninku, aby měli co nejméně času hloubat, co se přihodilo, nebo jim dát více volna na odpočinek? "Pro něco se rozhodnu. Věřím, že to bude správná volba," prohlásil Chovanec před včerejším tréninkem s tím, že až skončí, oznámí změny v přípravě. Poté se rozhodl: dnes odpoledne dává hráčům volno, trénink bude zase až příští den.

Víra některých hráčů je stále veliká. Nepřipouštějí si, že by mohli vypadnou ve skupině.
"Máme skvělé mužstvo. Víme, že dokážeme víc, než si lidé dokážou vůbec představit," říká Vladimír Šmicer. "To by na nás muselo spadnout něco obrovského, aby s námi byl konec. Ne jedna penalta." Mnozí připomínají čtyři lety starou příhodu. Tehdy reprezentanti také prohráli v premiéře s Německem, navíc po špatném výkonu. V neděli hráli dobře. Před čtyřmi lety nakonec postoupili až do finále. "Porazíme Francouze i Dány, to mi věřte," dodává všem víru obránce Tomáš Řepka.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze