Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slzným plynem přerušili oslavu

11 2000
B r u s e l - Přehnanou horlivostí a nervozitou se v noci na dnešek prezentovali bruselští policisté, kteří pustili na fotbalové fanoušky shromážděné na Burzovním náměstí slzný plyn a zaútočili na ně obušky. Belgické hlavní město slavilo úvodní vítězství na ME nad Švédskem podle všech pravidel - stovky houkajících aut projížděly po ulicích, mládež hulákala a povykovala, kolem hospod to vřelo do časných ranních hodin.

Největší dav, včetně většiny z těch, kdo podporovali "rudé ďábly" přímo z tribun Stadiónu krále Baudouina, se shromáždil v centru metropole. Když příznivci na Burzovním náměstí zjistili, že je zatarasen přístup na historické Velké náměstí - právě proto, aby se tam neděly nepřístojnosti, začalo několik horkých hlav na policisty házet láhve a plechovky od piva.

Reakce byla okamžitá a prudká. "Většina lidí ani nevěděla, co se děje. Najednou se nahrnul štiplavý dým do očí a objevili se chlapi v černém se štíty a obušky. Docela nám to zkazili," vykládal po půlnoci mladík s tvářemi pomalovanými červeno-černo-žlutě, v belgických národních barvách. Podle svědků se fanoušci nedopustili ničeho jiného než
randálu. Policie splnila ovšem základní pokyny, které pro mistrovství dostala - nenechat nic náhodě, postupovat s nulovou tolerancí.

Belgie se přitom oprávněně radovala nejen z vítězství 2:1 nad Švédy, ale také z vydařeného úvodního ceremoniálu, nabitého nápady a dobrou náladou, a zejména z klidného a spořádaného průběhu před utkáním i po něm. Padesát tisíc fanoušků opustilo Stadión krále Baudouina bez incidentů, metro příval zvládlo, parkoviště se postupně vyprázdnila, aniž vznikly obávané zácpy.

Autor:


Témata: Zákulisí, Pivo
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze