Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovinsko a Slovensko? Jde o dobrou výchozí pozici pro podzim, říká Rada

19 2009
Proč na nadcházející kvalifikační dvojzápas ve Slovinsku a doma se Slovenskem povolal trenér české fotbalové reprezentace Petr Rada slávistického zadáka Marka Suchého?

Na to musel kouč na čtvrteční tiskové konferenci odpovídat sotva před novináře usedl.

Zanedlouho jedenadvacetiletý Suchý byl totiž do české seniorské reprezentace nominován premiérově.

"K nominaci ho opravňuje jednak jeho velmi dobrá výkonnost a pak také fakt, že jde o univerzálního fotbalistu. Když bude zapotřebí, může hrát jak stopera, tak defenzivního záložníka," přiblížil Rada v tiskovém středisku na pražském Strahově.

Proč jako na třetího brankáře padla volba na slávistu Vaniaka?
Pravda je, že po ruce jsou ještě například Marek Čech z Lokomotivu Moskva a Martin Lejsal z Brna. Ale zkrátka jsme se rozhodli pro Vaniaka, který vedle dlouhodobých vyrovnaných výkonů stojí za posledními úspěchy Slavie.

V současné době to moc nestřílí útočníku Feninovi ve Frankfurtu, zatímco Lafata doma góly dává. Neuvažoval jste před nominací právě o jabloneckém útočníkovi?
Je sice pravda, že Fenin teď branky nedává, ale viděl jsem pár jeho zápasů a taky měl hodně smůly. Pořád ale patří k platných hráčům mužstva, navíc Frankfurtu s ním pořád počítá, zařadil ho do základní sestavy hned, jak mu vypršel karetní trest. Proto jsme nominovali čtyři už v minulosti osvědčené útočníky.

A co konstruktivní Marek Jarolím, který dnes patří k oporám Slavie?
Jarolím podává opravdu kvalitní výkony, ale jména nominovaných záložníků jsou zárukou kvality také.

Jak je na tom Matějovský z druholigového Readingu, který je pro střed pole jednou z alternativ za Rosického?
Poslední ligový zápas nastoupil v základu a Reading vyhrál. Pravda je, že únorový test v Maroku mu moc nevyšel, ale to už je pryč. Dnes získal další zápasovou praxi, dvakrát se na něj byl podívat můj asistent Šilhavý a byl s ním spokojený.

Už máte v hlavě představu, kdo a jakým způsobem by měl zastat úlohu rozehrávače Rosického?
Rozhodnutý ještě nejsem, variant je víc.

Počítáte s Matějovským do základní sestavy?
Matějovský je jedním z jedenadvaceti nominovaných hráčů.  

Můžete ještě jednou přiblížit, co všechno jste se začátkem týdne v Anglii dozvěděl o Rosickém?
POdkolenní šlacha už je v pořádku, ale protože Tomáš už trénoval s míčem a je zvyklý dělat všechno naplno a poctivě, namohl si třísla. Takže musel vysadit, míč zase vypustit, místo na hřišti teď bývá v posilovně a pod dohledem fyzioterapeuta.

Jak to vypadá s jeho návratem na hřiště?
Rosický i trenér Wenger to odhadují tak do týdne až do deseti dnů. Už jsem v minulých dnech říkal, že kdyby Tomáše nezaskočila ta třísla, nejspíš by ho Wenger nominoval už k úternímu zápasu Anglického poháru s Hullem.

Myslíte, že česká sestava bez Rosického by mohla zvednout sebevědomí reprezentantům Slovenska?
To je otázka spíš pro Slováky. Já za nás můžu říct, že jsme na variantu bez Rosického připraveni. Zároveň si ale nemůžeme zastírat, že hráč typu Rosického by chyběl v jakémkoli jiném mužstvu. I trenér Wenger v Arsenalu na něj netrpělivě čeká.

Je možné, že se Rosický mezi reprezentanty objeví před pražským utkáním se Slovenskem alespoň na kus řeči?
Pokud s takovým jeho uvolněním bude souhlasit Wenger, s Tomášem se spojím a dohodli bychom detaily. Když bude mít trenérův souhlas a jestliže mu to dovolí rehabilitační proces, udělá Tomáš pro cestu za reprezentačními spoluhráči maximum.

Jakou váhu dvěma nadcházejícím kvalifikačním utkáním přikládáte. Domníváte se, že jejich výsledky by mohly o českých šancích na postup napovědět něco zásadního?
Oba zápasy budou maximálně důležitě, ale přece jen, na podzim nás čekají ještě čtyři zápasy, z toho tři doma. Ale my si teď chceme pro ten podzim vytvořit dobrou výchozí pozici. Takže ve Slovinku bude každý bodový zisk hodně pozitivní a Slováky doma musíme porazit.

Uvažujete o tom, že byste nějakou formou využil zkušenosti svého předchůdce u národního mužstva Brücknera, který byl nedávno předčasně odvolán od rakouské reprezentace?
Poslední dobou jsme si s Brücknerem nevolali, já se teď hlavně soustředím na nadcházející kvalifikační dvojzápas. Jestli ale třeba na utkání se Slovenskem dorazí, rád se s ním uvidím.Najdete na iDNES.czmobilní verze