Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílý stadion zčervenal. Slováky pohltilo velšské peklo

ČERVENÁ LAVINA. Fanoušci Walesu během utkání mistrovství Evropy proti Slovensku. | foto: AP

11 2016
Bordeaux (Od našeho zpravodaje) - Ne, vážně nebylo chvíli ticho nebo jistě ne dlouho. Chorály střídal potlesk či skandování a už zase velšští fanoušci zpívali. Vděčně ocenili cokoli: rutinní zákrok, nevypuštěný souboj, byť třeba nic neřešil. Hlavně díky nim měl třetí zápas fotbalového Eura působivou kulisu. A Wales měl nad Slováky převahu i gólově, vyhrál 2:1.

Vítězové - včetně náhradníků - se chytili kolem ramen, krátce postáli v hloučku na své polovině a pak po společném rituálu všichni vykročili k tribunám.

Kynuli, tleskali a fanoušci ve stoje aplaus vraceli. Ani teď neztichli a naplno skandovali, než jejich hrdinové pomalu zmizeli v kabinách. A při odchodu ze stadionu spustili znovu.

Vlastně jako po celý zápas, jenž byl pro oba týmy premiérou na mistrovství Evropy. Však si taky užili hymnu, až z toho mrazilo!

Možná ztichli při úžasném sólu slovenského tahouna Hamšíka, který ve čtvrté minutě vydoloval míč a rozjel parádní sólo, při kterém se vyhnul dvěma protihráčům, pak zase a už už zakončoval podél brankáře. O to víc bouřili, když bek Davies ve skluzu odvrátil téměř jistý gól.

Fotogalerie

Wales - Slovensko 2:1

A ještě víc, když se jejich modla Bale postavil k přímému kopu a z pětadvaceti metrů, z první přímé střely na branku, zaskočil gólmana Kozáčika.

Hlasitě hučeli, když na velkoplošné obrazovce viděli opakované záběry souboje stopera Škrtela s Williamsem, který vypadal při nejmenším riskantně. Pískali, když Slováci v nastaveném čase ještě spěchali za vyrovnáním.

Nový, moderní, loni otevřený stadion s kapacitou 42 tisíc míst charakteristický mimo jiné bílou barvou výrazně zčervenal. Od hlavní tribuny přes prostor za levou brankou, po horním prstenci protějších ochozů i z dalších míst se nesla Walesu hlasitá a neúnavná podpora. Na sobě poctivě červené dresy, kolem ramen vlajky, v rukách šály...

Slovenským příznivcům patřily především sedačky za pravou brankou a i oni byli hodně slyšet, ač to proti přesile měli přetěžké. Velšská převaha byla koneckonců znát už hodiny před výkopem v centru Bordeaux. Když se třeba u nádraží ozval slovenský pokřik, druhý ho rychle přehlušil.

POJĎME, CHALANI! Slovenští fanoušci před vstupem jejich reprezentace do Eura ve...

POJĎME, CHALANI! Slovenští fanoušci před vstupem jejich reprezentace do Eura ve Francii.

I tak se Slováci snažili. Při zápase skandováním povzbudili pokopaného Hamšíka, ožili a buráceli, když kouči Kozákovi vyšlo střídání a náhradník Duda vyrovnal po minutě na hřišti. „Atmosféra byla výborná,“ chválil Matúš Kozáčik. „Byl to pro všechny velký zážitek,“ dodal trenér Ján Kozák.

Ale v závěru, po gólu Robsona-Kanua z 81. minuty, už zase jela jen velšská party. Až do konce zápasu, po něm a zřejmě i dál večer ve městě.Najdete na iDNES.czmobilní verze