Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřicet minut se nehrálo. Federální derby přerušilo násilí v ochozech

Kvůli výtržnostem fanoušků bylo přerušeno utkání Evropské ligy mezi Slovanem Bratislava a pražskou Spartou. | foto: ČTK

23 2014
Bratislava (Od našeho zpravodaje) - Čekalo se napětí, čekala se řevnivost, ale z federálního derby Slovanu Bratislava versus Sparta je skandál, jenž bude mít dohru. Z třaskavého zápasu Evropské ligy se odehrálo jen lehce přes čtyřicet minut, než ho švédský sudí za stavu 0:0 přerušil. Hráči prchali ze hřiště, na tribunách vzplály výtržnosti.

Sparťané díky třem gólům v druhé půli vyhráli 3:0 (více o zápase zde), ale zápas byl o téměř jeden poločas delší. Nehrálo se snad čtyřicet minut, dlouho bylo hřiště prázdné, ve vzduchu obavy...

Pak zarachotily reproduktory, celý stadion ztichl a čekal. Předčasný konec, nebo ne? „Delegát UEFA právě oznámil, že zápas bude pokračovat. Zároveň ovšem upozorňuje, že v případě jakéhokoli dalšího násilí bude okamžitě ukončen,“ oznámil hlasatel. Domácí fandové zatleskali a sparťany zasypaly nadávkami.

Fotogalerie

Momentky nejen ze zápasu

Co se dělo předtím?

Začalo to dýmovnicí, která vylétla během utkání ze sparťanského sektoru. Letělo i pár žlutých sedaček. A pak už bylo zle.

Provokace, pokřiky, nadávky, lomcování s chabým plotem, který odděloval sparťanský kotel.

Něktěří fanoušci přebíhali prázdným sektorem, který tábory fandů odděloval. A prázdným doslova, nestál v něm jediný pořadatel, jediný policista.

Kontakt tak byl snadný, nikdo se výtržníkům ani v potyčce nesnažil zabránit. Pořadatelé nehnutě stáli pod tribunami, těžkooděnci naklusali až po dlouhých minutách, ochozy přehradili a situace se uklidnila.

„Tohle na stadiony v jedenadvacátém století nepatří. Je to fiasko a mně je z toho smutno. Je mi to líto, je to obrovská rána pro všechny, kdo mají rádi fotbal. Je to negativní, hrůzný zážitek,“ prohlásil Jozef Chovanec, kouč Slovanu.

Sparťanští chuligáni podle agentury ČTK napadli několik domácích příznivců, jiní ze strachu seběhli z tribun na tartanovou dráhu. Nebyla to však vůbec přehledná situace, přes hřiště těžko říct, kdo násilí zažehl. Další problémy zůstaly ukryté za tribunou, kde práskaly dělbuchy. Naopak se údajně další sparťanští fanoušci s platnou vstupenkou do areálu ani nedostali.

„Budeme zjišťovat všechny podrobnosti, čekáme na zprávu technického delegáta a delegáta utkání, pak mohou přijít kroky ze strany klubu. V tuhle chvíli nikdo nemá dostatek informací, co přesně se kdy dělo. co se stalo za ochozy. Uvidíme, jak také utkání vyhodnotí UEFA,“ řekl po zápase sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Hráči se od problematické strany raději klidili směrem k hlavní tribuně, přelezli reklamní panely a schovali se v prostorách pod hlavní tribunou. Totéž náhradníci, trenéři.

„Necítil jsem se bezpečně. Soustředil jsem se na zápas, neviděl jsem, co se děje za mnou. Až pak přišel pokyn delegáta a rozhodčích, abychom odešli z lavičky,“ popisoval sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Ani do kabin nemohli, a tak v chladném večeru zabalili do dek a bund, než se zahřáli ve VIP lóži. Šatny jsou totiž právě na protější straně stadionu Pasienky, kde má Slovan azyl.

Jeho legendární domov Tehelné pole teď totiž prakticky neexistuje. Zůstal jen oplocený areál, vstupní brány, turnikety, ale po fotbalovém hřišti ani památky. A Pasienky nejsou ideální, však ani nebylo jisté, zda Evropská fotbalová unie tu zápasy základní skupiny schválí. Nakonec svolila...

Ani ve druhé půli nebyl úplně klid, ale zápas se dohrál bez přerušení.

Výsledek na hřišti: 3:0 pro Spartu.

Výsledek od stolu: pokuty a tresty padnou jistě. Jen je UEFA vynese později.

Problémy s fanoušky byly i v Lille, kde hrál Everton:

.Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze