Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slovácko: Kdo zfalšoval hráčův podpis?

10 2006
Uherské Hradiště - Velké potíže, které už přerostly v pořádný skandál, musí na začátku ligového ročníku řešit fotbalové Slovácko. Hrozí mu těžké tresty od svazu, neboť útočník Thomas Sowunmi obvinil klub z toho, že na jeho smlouvě zfalšoval podpisy a rozdílně napsal některé pasáže ve smlouvě anglické, než v českém překladu. Navíc mu prý dluží statisícové částky.

"Asi to udělal tehdejší sportovní ředitel Rudolf Baránek nebo hráčův manažer. A proč? Možná byl líný podpisy sehnat. Už jsem proto podal trestní oznámení, ať policie daktyloskopickou zkouškou zjistí, čí je to práce," prohlásil předseda představenstva 1. FC Slovácko Jan Řezník.

Baránek, který byl z klubu propuštěn letos v březnu, se však brání a nabízí vlastní verzi.

"Anglickou smlouvu podepsanou od hráče i jeho manažera jsem odevzdal Řezníkovi, který je právník a dál se o ni staral on. Nechal ji přeložit do češtiny a pak mi volal, že přepracoval pasáž opce, kde se mu to moc nelíbilo. To už jsem já neřešil, stejně tak nevím, kdo pak překlad podepsal," uvedl Baránek.

Sedmý celek loňského ročníku navíc údajně maďarskému útočníkovi dluží sedmnáct tisíc eur.

"Od 18. dubna jsem neviděl ani korunu. Navíc jsem za celou sezonu nedostal vůbec žádné prémie, na které mám podle smlouvy nárok," řekl hráč pro Slovácký deník.

Když se hraje bez platné smlouvy


Při registraci smluv svazová pracovnice zkontroluje, jestli je smlouva podepsaná a obsahuje zásadní věci. Obsahovou stránku není schopna posoudit. Když vznikne nějaký spor, rozhoduje o něm pouze arbitrážní komise. Pokud hráč hraje bez smlouvy nebo se smlouvou neplatnou, je to disciplinární provinění a případ se pak postoupí disciplinární komisi. Taková událost může být i narušením regulérnosti soutěže, ale to nechci předjímat. Z disciplinárního řádu vyplývá, že jedním z nejvyšších trestů může být i vyloučení klubu ze soutěže. Ale tento případ detailně neznám, proto nechci mluvit o podrobnostech. Posuzováním, jestli je smlouva platná, se na svazu zabýváme asi patnáctkrát za rok.

Marcel Petrásek, Oddělení legislativy a registrace svazu

Dluh vůči hráči šéf klubu připouští. "Ale tolik peněz to rozhodně není. Neplatím ho od června, kdy mi řekl, že už nebude ve Slovácku hrát. Přece mu nebudu dávat peníze za nic," rozhořčil se Řezník. "Už dávno jsem Thomasovi řekl, že mu nebudu bránit v odchodu, pokud zaplatí odstupné." Celý případ rozřeší až Arbitrážní komise Českomoravského fotbalového svazu.

"Pokud hráč hraje bez smlouvy nebo se smlouvou neplatnou, je to disciplinární provinění a případ se pak postoupí disciplinární komisi. Taková událost může být i narušením regulérnosti soutěže," upozornil ředitel svazového oddělení registrace a legislativy Marcel Petrásek.

Arbitrážní komise začala situaci řešit 28. července, ale jen si vyžádala kopie obou smluv. Znovu se její členové sejdou v závěru srpna. Jaký by hrozil klubu maximální trest? "Nejvyšším postihem je vyloučení klubu z ligy, ale nechci předjímat. Případ neznám detailně," poznamenal Petrásek. Sowunmi není jediným hráčem, kterému teď Slovácko dluží peníze. Situaci, která je poměrně běžná ve většině českých fotbalových i hokejových klubů, šéf týmu přiznává.

"S mírným zpožděním ještě splácíme hráčům bonusy," řekl Řezník.

Ačkoliv klub v létě po roce a půl konečně získal sponzora na dresy, topí se v dluzích, což anonymně připouští i někteří hradišťští podnikatelé, u nichž si Slovácko objednává služby. Už týden třeba nefunguje oficiální web klubu. A příchod mecenáše, v něhož věří věrní fanoušci, je v nedohlednu.

Šéf klubu: Pořád s něčím bojuju


Fanoušci mu nemohou přijít na jméno. Když odvolal oblíbeného trenéra Levého, protestovala skupina nejvěrnějších před jeho rodinným domem. Teď na šéfa fotbalového Slovácka Jana Řezníka útočí vlastní hráč, který se domáhá dlužných peněz a chce z klubu odejít.

"Pořád s něčím bojuju. S pomluvami, které se nesou městem i přímo v klubu. A poslední dobou hlavně s tím, že mi chce kdejaký manažer ukrást hráče," zlobí se předseda představenstva 1. FC Slovácko.

Proč podle vás začal Thomas Sowunmi mluvit o potížích se smlouvou na veřejnosti?
Chce náš klub opustit zadarmo a tyto nesmysly mu vtlouká do hlavy jeho maďarský nebo švédský manažer. Pořád se dohaduji s někým jiným. Ale už jsem Thomasovi řekl dávno, že pokud chce odejít, ať zaplatí odstupné a není problém. Nechci v klubu držet hráče, který u nás nechce být. Ale na svazu má řádně zaregistrovanou smlouvu. I když napadá českou verzi, anglická je v každém případě platná.

Je to jediný hráč, kterému teď dlužíte peníze?
S mírným zpožděním ještě splácíme hráčům bonusy.

Od léta máte generálního partnera.
Je to vítaná pomoc, ale k pokrytí celé sezony to nestačí.

Bývalý ředitel Slovácka Rudolf Baránek tvrdí, že dluhy, které klub má, vznikly až po jeho odchodu. Je to pravda?
Předně nechápu, odkud ví, komu co dlužíme. A pak, třeba arbitráž s Lukášem Jarolímem nebo s Opavou je z doby, kdy tady Baránek působil. Člověk, který mi dluží obrovské množství peněz, by si měl podobné nesmysly odpustit.

Odborná i laická veřejnost se bouří, proč po letních slibech nedostávají v lize příležitost odchovanci.
Co s tím můžu dělat? Výběr hráčů pro zápas je plně v kompetenci trenéra, do toho mu nikdo mluvit nebude. Takové názory já zásadně odmítám. Jestli je to názor lidí z klubu, můžou mi to přijít říct. Jinak to beru jako ránu pod pás.

Lysoněk a Kúdela loni poměrně stabilně hrávali, letos jste chtěli dát mladíkům ještě víc prostoru. Není to zarážející?
Vždy záleží na rozhodnutí trenéra. Když si kouč Plíšek myslí, že je Ineman lepší než Lysoněk, tak ho tam nasadí. Kúdela možná mohl být v základu, jenže místo letní přípravy byl s reprezentací na mistrovství Evropy do 21 let. Přece nemůže hrát ligu, když s týmem netrénoval. A další hráče, kteří by hned mohli ligu hrát, nevidím.

Bývalý kouč čeká celé léto na konec smlouvy

Před dvěma měsíci odvolal šéf fotbalového Slovácka kouče Stanislava Levého, který je od té doby na neplacené dovolené. I přes sliby, že se s ním klub brzy dohodne na ukončení smlouvy, Levý stále oficiálně zůstává trenérem prvoligového týmu.

"S panem Levým bude provedena určitá dohoda po jeho návratu z dovolené," tvrdil předseda představenstva 1. FC Slovácko Jan Řezník 29. května, když do funkce uvedl nového kouče Jiřího Plíška.

Levý se na konci června vrátil z mistrovství světa a od té doby mu nezbývá, než nečinně čekat doma v Praze. Kdyby mu dorazila nabídka na nové trenérské angažmá, musel by ji odmítnout, protože je stále vázaný ve Slovácku.

"Aktuální zprávy od mého právníka zní tak, že se máme s panem Řezníkem sejít příští týden. Tak uvidíme," řekl Levý včera.

I když jej Slovácko tlačilo k tomu, aby na lavičce oficiálně skončil z vlastní vůle, kouč vytrval. "Ať byly důvody mého odvolání jakékoli, musí klub postupovat přesně podle toho, co píše smlouva."

Hlavním důvodem k jeho odvolání mělo být nepříliš časté využívání odchovanců týmu v ligových zápasech. A to přesto, že pravidelně hrávali mladíci Lysoněk a Kúdela.

Jak vypadá současnost? V prvních dvou podzimních kolech si ani jeden z nich nezahrál byť jen minutu. Šanci dostali třeba hráči, které klub získal na hostování a za pár měsíců či za rok je pošle do domovských klubů. "Určitě je to zajímavé a o něčem to vypovídá," podotkl Levý.Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze