Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovácko balancuje nad propastí

Slovácko - Plzeň; fanoušci Slovácka | foto: Jan KarásekMF DNES

6 2006
Uherské Hradiště - Zaděláno na pořádný průšvih mají po podzimních sedmnácti kolech fotbalisté Slovácka. Zisk pouhých devíti bodů je jednoznačně odsoudil na poslední místo ligové tabulky. Z jediné výhry se tým z Uherského Hradiště radoval na konci července, kdy zvítězil ve Zlíně.

Následnou bídnou sérii odnesl po dvanácti nezdarech mladý kouč Jiří Plíšek, kterého nahradil jeho dosavadní asistent Pavel Malura. Tým pod jeho vedením sice na jednu stranu neprohrál, čtyři remízy v řadě ale s jeho beznadějí nepohnuly.

Co charakterizuje nevydařený slovácký podzim?

16. místo za 9 bodů

Slabší zisk si ve třinácti ročnících samostatné české ligy za 17 kol připsali jen fotbalisté Dukly Praha, Lázní Bohdaneč a Opavy. A s devíti body se nakonec zachránil jen Hradec Králové v roce 1996 a Blšany v roce 2004.

"Ve hře je ještě třicet devět bodů a my jich na nesestupovou příčku ztrácíme jen pět," nechal se před včerejším odletem na dovolenou slyšet kouč Pavel Malura.

Bez opor to nejde

Podzimní hra Slovácka byla více než kdy jindy založená na dosud neznámých hráčích, které klub přivedl vesměs na hostování z druhé ligy.

Sledujte pozorně Řezníkovy kroky
Jsou úmysly majitele Slovácka tak panensky čisté, jak sám tvrdí? Nebo vede Řezník klub na porážku, jak se obávají fanoušci?

"Do druhých nevidíš," upozorňuje v jedné z písní Lucie Bílá.

Je však skutečností, že se mladý klub za šest let své existence nachází v největší krizi. Vyvést z ní může Slovácko jen jeho šéf. Pokud o to vážně stojí a nejde mu jen o vlastní požitky.

Mimořádně špatné výsledky ukázaly, že risk s krátkým vypůjčením spousty nezkušených druholigových mladíků nemůže bez silného základu týmu fungovat.

Na jaře se přitom strhne ještě brutálnější boj o záchranu. Čtrnáctý Zlín už další opory hledá a ani šéf předposlední Příbrami Jaroslav Starka nenechá svůj milovaný klub jen tak padnout, i když je ve vazbě.

Jestli tedy nevíte, zda je Jan Řezník Mirkem Dušínem či Douhým Bidlem, nabízím dobrou radu: sledujte pozorně Řezníkovy kroky v zimní přestávce.

Poslední tým tabulky v lize spasí jen výrazné posílení o zkušené hráče. Výprodej posledních opor týmu jako jsou Vozábal, Drobisz, Ivana, Bernardi či Róth potvrdí opak.

Bohužel se zdá, že odchod většiny z nich už se blíží.

Jediným pořádným letním nákupem byl záložník Martin Vozábal a obránce Thiago Bernardi, kteří už se navíc snaží rychle odejít jinam.

O změnu usilují i brankář Drobisz, obránce Němčický, záložník Róth a také útočník Ivana.

"Když odejde některý z klíčových hráčů, musí jej nahradit stejně kvalitní fotbalista. Jinak bychom měli velké problémy," upozornil Malura. Při nedávných prodejích opor zůstalo vždy jen u slibů.

"Když jsem viděl jednotlivé kroky vedení klubu, které postupně prodalo spoustu dobrých hráčů, jsem tuto situaci předpokládal," přiznal Sportu trenér Vladimír Táborský.

Domácí tvrz shořela

Od otevření stadionu v Uherském Hradišti na něm klub odehrál do léta 43 utkání a padl pouze ve dvou. Podzimní bída s tím ostře kontrastuje.

Tým doma z osmi utkání vytěžil jen tři remízy, zatímco všichni soupeři vyhráli aspoň dvakrát.

Fanoušci i přes mizérii nepřestávají chodit. Průměrná návštěvnost je šestá nejvyšší v lize.

Vnitřní rozbroje

"Hráčům věříme, vedení ne," hlásal nedávno jeden z transparentů v hledišti. Šéf klubu Jan Řezník za rok a půl vlády nad Slováckem fotbalovou veřejnost nepřesvědčil. Když na podzim tvrdohlavě stál za neúspěšným koučem Plíškem, donutila ho ke změně až nepřátelská atmosféra při zápase s Plzní, po kterém musel utéct bočním vchodem.

Ačkoliv se za klub postavil i bývalý majitel Ivo Valenta, spekulace o finančních potížích a možné hrozbě bankrotu zůstávají.

"Neznám přesně ekonomické problémy. Ale pokud je pravda, co se píše, tak bude mít těžkou úlohu," řekl ČTK šéf Brna Karel Jarůšek.

Slovácko rozhodně nečeká klidný zimní spánek.

Majitel Řezník: Víc než dvě opory v zimě neodejdou
U h e r s k é  H r a d i š t ě - "Řezník vede Slovácko na porážku," tvrdí časopis Hattrick. "Vedení klubu si počíná jako slon v porcelánu," přidala se ve své analýze agentura ČTK. Na majitele fotbalového Slovácka Jana Řezníka se na podzim sypala kritika ze všech stran. Fotbaloví odborníci se nechávají slyšet, že je při současných potížích klubu poslední místo v ligové tabulce nepřekvapuje.

A Řezník? "Pro mě je to hluboké zklamání. Za současné umístění si můžeme sami. Zčásti nám nepřálo fotbalové štěstí. Doufejme, že se to změní," prohlásil předseda představenstva.

Věříte v záchranu?
Pořád věřím. Pět bodů na udržení není tak moc. Je v našich silách to zvládnout.

Jaké kroky coby majitel klubu podniknete pro jeho záchranu v lize?
Co asi? Nemůžu si dovolit tým rozprodat. Pokud změny v kádru budou, nesmí se v konečném součtu tým oslabit. Po ekonomické stránce je situace stabilizovaná.

Vozábal má namířeno do Mostu, Bernardi do Olomouce. Víte o tom?
Ani jednomu z nich jsem nedal souhlas ke hledání nového angažmá. Překvapuje mě, že s nimi kluby jednaly bez našeho vědomí. Se mnou nikdo z Olomouce ani z Mostu nejednal.

Je odchod opor reálný? Nebo je nepustíte? Mají ve Slovácku smlouvu...
Martin Vozábal má u nás smlouvu na dva a půl roku, Bernardi taky. Vždycky jsem říkal, že každý je na prodej. Pokud kluby splní naše požadavky, může k tomu dojít. Ale určitě bychom za ně přivedli kvalitní náhrady. Nejsem o jejich odchodu přesvědčený. V naší situaci by to byl příliš velký zásah do týmu.

Budete trvat na tom, aby zůstali?
Trvat můžu, ale když za nás hráč nebude chtít nastupovat, těžko ho budete přesvědčovat. Chápu, že je Martin zklamaný z posledního místa, čekal něco úplně jiného, a tak prchá. Může to tak být.

Co brankář Petr Drobisz? Mluví se o zájemcích.
Petr je pro nás momentálně zcela nepostradatelný, nehrozí vůbec nic. Díru po něm by nebylo možné zacelit.

A útočník Milan Ivana?
Dohodli jsme se, že je opce platná, proto stáhneme arbitráž. Milan tak u nás má smlouvu na další rok.

Závěr podzimu se mu podařil. Je o něj zájem?
Na poslední tři zápasy se byla podívat celá řada klubů. Zájem je, vše je záležitostí ceny. My i Milan si musíme vyhodnotit, jestli je stěžejní, aby odešel teď, anebo počkat třeba do léta, kdy bude situace jiná, než je teď.

Zlín se chystá na velký nákup hráčů. Ozval se i vám?
O zlínského Opielu teď stojí všichni, jeho post bude muset Zlín někým nahradit. Očekávám, že budou chtít Vozábala, možná i další hráče.

Pro shrnutí. V klubu máte čtyři základní opory: Vozábala, Bernardiho, Ivanu a Drobisze. Kolik z nich může odejít?
Jeden. Jen za stoprocentního souhlasu trenéra případně dva. Ale musí to být citlivý zásah. Nejjednodušší by bylo nejspíš zacelit post stopera po Bernardim. Defenzivního záložníka hrál fantasticky Kúdela. Tímto způsobem teda dva hráči.

Jak se postavíte poslednímu místu? Připravujete posílení?
Když posiluje i Zlín... Doufám, že budeme v jednáních s kluby úspěšní. Začali jsme se na to připravovat, až se trenér vrátí z dovolené, budeme v tom pokračovat.

Budou mezi příchody zvučnější jména, nebo budete pokračovat v trendu druholigových fotbalistů?
Nemyslím si, že k nám přišli vyloženě druholigoví hráči. Třeba Racko, Kaspřák a další ukázali, že na ligu mají a měli ji hrát už dávno. Samozřejmě potřebujeme pomoc od kvalitního hráče, ale je možné, že přivedeme i další fotbalisty, kteří u nás na jaře vyrostou.

Několik zápasů se vydařilo hostujícím útočníkům Vránovi a Zeherovi. Hrozí jejich návrat do domovských oddílů?
Vrána měl u nás jen půlroční hostování z Brna. Věřím, že byl rád za ligovou šanci a byl spokojený. Stojíme o něj i dál. U Zehera bych byl rád, aby jeho roční hostování bylo řádně dokončeno. Hodně nám pomohl.
U všech je potřeba probrat jejich přínos i spokojenost.

Trenér Malura měl tým vést zatím do konce podzimu. Co bude dál?
S Pavlem jsme se dohodli, že zůstane i na jaro. Herně tým hodně pozvedl. Zůstanou i asistenti Hřídel a Ondruška.

Vozábal už je s Mostem dohodnutý. Teď záleží na klubech
U h e r s k é  H r a d i š t ě - Blízko dohodě s Mostem je záložník fotbalového Slovácka Martin Vozábal. Do Uherského Hradiště přišel teprve před půl rokem z Českých Budějovic. "Důvody mého rozhodnutí zatím nechci komentovat. Ale radši budu o místo bojovat, než ho mít jisté, i když se nedaří," řekl osmadvacetiletý středopolař.

"Nabídek jsem měl víc, ale rozhodl jsem se pro tuto," dodal.

Už je přestup hotový?
Zatím ne. Já jsem s Mostem předběžně domluvený prostřednictvím hráčského agenta Laciny. Teď je ještě potřeba dohoda klubů, které spolu jednají.

Proč zvítězila mostecká nabídka?
Mají dobrý kádr, v tabulce půjde tým ještě nahoru.

Na vašem místě v Mostu nastupuje Tomáš Pilař. Počítáte s bojem o místo?
Jdu do toho, nemám s tím problém. Radši budu o místo bojovat, než ho mít jisté, i když se nedaří.

Proč jste se rozhodl pro odchod ze Slovácka?
To zatím nechci komentovat. Nic ještě není podepsané.

Jste zklamaný z půlroku ve Slovácku?
Do toho se nechci pouštět. Ale je to dobrá životní zkušenost.

V tabulce jste po podzimní části poslední.
Mám na tom svůj podíl, tomu se nevyhýbám. Stejně jako ostatní hráči, vedení klubu a podobně. Ale okolností byla spousta. Prožil jsem si své, když jsem četl, že jsem vyhozený z kádru, pak zase, že nejsem. Bylo to nepříjemné. Postavení Slovácka v tabulce není důvodem mého odchodu.

O kolik bodů jste mohli získat víc?
Hlavně v posledních třech zápasech jsme měli být úspěšnější, v Příbrami jednoznačně, v Boleslavi chyběla trocha štěstí, se Zlínem taky. Dohromady tak o osm bodů.

Prožil jste si na podzim své. A vyvrcholilo to nepříjemným zraněním, že?
Někde jsem slyšel, že jsem hrát nechtěl. Ale tak to absolutně není. Začal mi z ničeho nic natékat kotník. Stále netuším, co se stalo, pořád to nemám vyléčené. Snažil jsem se trénovat, s Jabloncem jsem hrál pod obstřikem a jen jsem si to zhoršil.

A potíže se vám přesunuly i do obličeje.
Možná to je spojitost. Dostal jsem zánět do zubu, který teď musí ven.

Jak budete na půlrok zapomínat? Na dovolené?
Trenér Malura rozumně rozhodl, že nám dal hned po zápase volno. Nenechal nás dusit. Je potřeba si od fotbalu odpočinout. Budu doma. Čeká mě stěhování na Hlubokou. Byl bych rád, aby se má fotbalová budoucnost vyjasnila co nejdřív.

Jak dlouhé je ve Slovácku volno?
Až do čtvrtého ledna. Celý měsíc, což jsem ještě nezažil. Ale je to pozitivní řešení.

Co si myslíte o záchraně Slovácka v lize? Je ještě reálná?
Určitě. Pořád je to hratelné. Zbývá sice už jen třináct kol, ale stačí vyhrát všech sedm domácích zápasů a máte třicet bodů. Nemyslím si, že je to ztracené.

Teď záleží na postoji majitelů.
V nejbližším měsíci musí dořešit spoustu věcí.Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...KOMENTÁŘ: Velkorysé Rusko? Nevěřte, že mu to vydrží

Ruský prezident Vladimir Putin polaskal trofej pro vítěze mistrovství světa,...

Three, two, one! Konec! Chytlavé odpočítávání v angličtině můžeme na další čtyři roky odložit,...

Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...

Další z rubriky

Slovácko před startem ligy: příchody Kadlece a Mingazova se zadrhly

Fotbalisté Slovácka zažili oficiální fotografování na golfovém hřišti v...

Z fotbalového hřiště, kde je kouč Michal Kordula v letní pauze „mořil“ mimořádnými dávkami, hráči...

Definitivní konec ve Spartě. Holzer se po dvou letech vrací do Ostravy

NA KONCI POHLEDNÉ AKCE. Daniel Holzer ze Sparty slaví gól.

Po dvou letech je Daniel Holzer zpátky v Baníku. Dvaadvacetiletý levý obránce či záložník, který...

Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...Najdete na iDNES.cz