Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci už se nebojí, říká „Čechoslovák“ Luhový

Milan Luhový | foto: Jiří TurekMF DNES

4 2009
Zůstane u televize a nebude ani rozpolcený. Když zvítězí Slováci, bude jim přát. Narodil se přece v Ružomberku. Když vyhrají Češi, prostě to vezme na vědomí. "Pro mě se nic nezmění. Zůstanu Čechoslovákem žijícím v Praze," říká Milan Luhový, bývalý reprezentační střelec a známý fotbalový kritik.

Vy slovenskou mentalitu dokonale znáte. Jak ji můžou využít Češi ve žhavé sobotní kvalifikaci? Dají se Slováci snáz vyprovokovat?
Ale prosím vás, fotbal je sport, ne válka, to už Slováci pochopili. Čtete teď jejich noviny? Posloucháte, jak mluví jejich hráči?

Jistě, nenechávají se strhnout k výhrůžkám, k žádným silným řečem. Aspoň prozatím.
Oni se ani nenechají vyhecovat. Jsou nad věcí, mají nahráno, nepotřebují za každou cenu vyhrát. V roce 2006, jak doma ostudně prohráli 0:3, se nechali strhnout trenérem Galisem. To on rozdmýchával nacionalistické vášně, což se vymstilo celému týmu. Zato Vlado Weiss reaguje s nadhledem a ironií. Říká: Vyšlete proti nám třeba Rosického s Kollerem? Tak ať! Klidně přidejte i Nedvěda, bude to výzva. Vidíte, žádné strašení už na Slováky neplatí. Ne, současná generace už se nebojí.

Ale o Slovácích se přece ví, že jsou temperamentnější, než je zdrávo. Kolikrát už na to dojeli...
Ano, Slovák je tvor hrdý a impulzivní. Rodiny jsou na Slovensku semknutější. Na rodinnou oslavu obvykle dorazí všichni bratranci, sestřenice, příbuzní z daleka. Drží při sobě. Ale sobota bude úplně jiná kapitola.

Řekněte tedy, v jakých chvílích Slováci ztrácejí koncentraci?
Když se nechají rozptýlit vedlejšími faktory, ale to přece platí pro všechny národy světa. V sobotu záleží na vývoji zápasu bez ohledu na to, jestli by hrál Slovák nebo Brazilec.

Slováci jsou v nezvyklé roli. Vystoupili ze stínu, vedou kvalifikační skupinu, jsou favorité. Ustojí to?
Oni se role favorita zříkají, ten obrovský psychický tlak odpinkávají na druhou stranu. Chytře a vlastně logicky, protože když si obě mužstva srovnáte na papíře, musíte dojít k závěru, že Češi jsou o třídu silnější. Od brankáře až po útočníky. Hrají v lepších klubech, jsou to hvězdy, mají víc zkušeností. Jenže kalkulace ještě neznamená vítězství.

To je vidět hlavně na tabulce. Slováci mají o sedm bodů víc.
Ano, to je obrovská motivace. Postoupit na šampionát a pochlubit se světu, že Slovensko žije. Proto tvrdím, že tenhle zápas nemá s vášněmi a rivalitou s Čechy nic společného. Tam jde o víc. O budoucnost.

Komu budete fandit?
Je mi to jedno, kousat nehty si u televize nebudu. Přeju Slovákům, aby postoupili, protože by to pomohlo jejich fotbalu, který chátrá. Zburcovalo by to celou zemi. Pokud postoupí Češi, pro mě se nic nezmění. Beru to pragmaticky. Národností jsem Slovák, pas mám český, a tak to i zůstane.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze