Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slováci se odvolají proti trestu za rasismus

18 2002
Bratislava - Slovenská fotbalové federace dostala dostala od disciplinární komise UEFA za rasistické chování fanoušků při říjnovém utkání kvalifikace o postup na ME s Anglií pokutu 60.000 švýcarských franků (skoro 1,3 milionu Kč), což je druhý nejvyšší trest za rasismus v hledišti v historii. Slováci se ihned rozhodli proti výši pokuty odvolat. Předseda slovenské federace František Laurinec kritizoval rozhodnutí UEFA v oficiálním prohlášení, které zaslal agentuře AP.

Podle něho měla být pokuta nižší vzhledem k tomu, že šlo o první takový prohřešek při reprezentačním zápase Slovenska. Navíc zdůraznil, že většina fanoušků se v Bratislavě chovala slušně.

Terčem nadávek se tehdy stali hráči tmavé pleti Emile Heskey a Ashley Cole. Rasistické chování Slováků při vítězství anglické reprezentace v poměru 2:1 vyvolalo na britských ostrovech vlnu pobouření a Angličané se u UEFA dožadovali vysokých trestů.

Heskey dokonce chtěl, aby slovenští fanoušci měli zákaz přijet na červnovou odvetu do Anglie.

Potrestána ovšem byla i anglická asociace. Za výtržnosti svých příznivců před zápasem i na stadionu musí zaslat na konto UEFA 20.000 švýcarských franků. Stejně jako Slováci mají i Angličané čas na odvolání do sobotní půlnoci.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze