Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šlechtic Ferguson vládne už dvacet let

Alex Ferguson - Alex Ferguson oslavil tisící zápas na lavičce Manchesteru United vítězstvím nad Lyonem 2:1. | foto: Reuters

6 2006
Manchester - Za bouřlivých i krásných časů vane stadionem Old Trafford slavný Fergusonův fén. Alex Ferguson trénuje Manchester United, jeden z nejslavnějších fotbalových klubů světa, už 20 let. Šestého listopadu 1986 započal tehdy poměrně neznámý rodák z Glasgowa svou životní misi a jeho šedivá hlava je nyní zasypávána superlativy. Jejich množství obránce John O’Shea shrnul: "Je to největší trenér všech dob."

Hráči Manchesteru nepokazili kouči oslavu. V sobotu smetli 3:0 Portsmouth a těší se z nejlepšího startu do ligy od roku 1993.

Tenkrát získal Manchester jeden z osmi titulů pod Fergusonem. A ambiciózní kouč chce v této sezoně devátý na úkor obhájce z Chelsea, kterou o víkendu bodově předstihl.

"Jste hodnocen podle titulů. Bez výher nikde 20 let nebudete," říká.

I kdyby však Fergusonovi nebyl souzen už ani jediný úspěch, úctyhodný pomník si už dávno postavil.

Kromě anglických titulů nasbíral s klubem další úspěchy včetně památného triumfu v Lize mistrů 1999. Poté byl povýšen do šlechtického stavu, před svým jménem může nosit honosné označení sir.

Ferguson & Manchester

Vítěz Ligy mistrů 1999
Vítěz Interkontinentálního poháru 1999 Vítěz Poháru vítězů 1991
Vítěz Supercupu 1992
8x vítěz anglické ligy
5x vítěz Anglického poháru

"Alex způsobil v Manchesteru revoluci," klaní se anglická fotbalová ikona Bobby Charlton.

Přitom revoluci zpočátku nasvědčovalo málo. Na fotkách z listopadu 1986 vidíme hubeného muže s hnědými vlasy na stranu, který úsměvem maskuje rozpaky a nervozitu z náročného úkolu.

Fergusonův předchůdce Ron Atkinson nedokázal klub vyvést z neúspěchů. V době, kdy ho Skot střídal, byl Manchester ostudně na sestup. Nebyla to snadná cesta, ale "Fergie" ho dovedl zpět na vrchol.

Ferguson, to je úspěšný, ale i kontroverzní muž. V Manchesteru je dobře znám pojem "Fergusonův fén", jak se nazývá trenérovo chrlení výčitek z 20 centimetrů nebohému hráči do tváře. Vyprávět by mohli Beckham nebo Roy Keane.

I tihle hráči však s láskou líčí projevy trenérovy důvěry a s respektem mluví o jeho přehledu o mladých hráčích, které s výjimečným citem zapracovává do sestavy. Díky tomu se stal Ferguson legendou.

Po sobotní výhře se sir Alex opět usmíval. Už ne rozpačitě, ale s hrdostí a sebevědomím. A rozčilily ho úvahy, kdy řekne sbohem. "Je skandální, když si někdo myslí, že mám končit. Nikomu do toho nic není."

Fergusonův fén bude dál vanout fotbalovými dějinami.

Prchlivý sir Alex, náčelník rudého kmene

Alex Ferguson

Pro české trenéry sci-fi, pro Alexe Fergusona realita. Dvacet let už vede fotbalový trenér slavný Manchester United. Je to dlouhá a velkolepá éra. Přitom žádná sláva se nyní nemusela konat. Nikdo se nemusel předhánět v tom, že vysekne větší poklonu. Nebýt Marka Robinse, dnes takřka zapomenutého hráče.

Dvacetiletý mladík Robins nastoupil v lednu 1990 za Manchester proti Nottinghamu Forest v zápase Anglického poháru a jedinou brankou rozhodl o vítězství.

Kdyby Manchester tenkrát nevyhrál, byl by Ferguson pravděpodobně vyhozen. Jak výstižně konstatoval Chris Bevan, novinář z BBC: "Mnoho gólů osladilo Fergusonovi dvacet let v Manchesteru, ale jen jediný - ten Robinsonův - ho v Manchesteru zachránil."

I tato historka svým způsobem vypovídá o trenérské genialitě čtyřiašedesátiletého sira. Jedním z jejích základních rysů je sázka na talenty.

Zatímco konkurenční Chelsea buduje tým z hvězd, Ferguson hvězdy z mladých fotbalistů dělá. Beckham, Scholes, Giggs, bratři Nevillové. To jsou jen hlavní jména ze seznamu fotbalistů, jimž dal Ferguson šanci.

"Alex se vždy věnoval mladým, i při veškerém svém zaneprázdnění," říká koučův zachránce Robins.

Mnohem slavnější David Beckham, jenž Fergusonovi říká "náčelník", souhlasí: "Když jsem přišel do Manchesteru jako kluk, náčelník mě znal jménem. Znal moji mámu, tátu i sestry. Jako bych jednu rodinu opouštěl a stal se členem jiné," píše Beckham v životopise.

V biografii věnuje Beckham skotskému kouči spoustu vřelých slov. Vzdor tomu, že mu Ferguson pár měsíců před odchodem do krve roztrhl obočí, když ho ve vzteku trefil nakopnutou kopačkou. Kouče čas od času popadne nepříčetný amok, ale ten mu málo ubere na všeobecném respektu.

I když nějaký čas trvalo, než si respekt vydobyl. Než ho fanoušci začali zbožňovat, dokonce proti němu protestovali. Až úspěchy je přesvědčily, že Ferguson je tím správným mužem. Byť do klubu přicházel jako kouč, který v roce 1983 dovedl Aberdeen k triumfu v Poháru vítězů pohárů, dívali se na něj s velkou nedůvěrou.

Dnes to zní až neuvěřitelně. "Alex je slavnější než Matt Busby," tvrdí Bobby Charlton, historicky nejslavnější hráč United i celé Anglie. Busby, legendární kouč z 50. a 60. let, má před stadionem Old Trafford impozantní sochu.

Přibude k ní i do kamene vytesaný Ferguson?

Možná jednou. Zatím se ale sir Alex, náčelník rudého kmene Manchester, do důchodu nechystá.

Guy Roux: muž, který dělá z Fergusona žabaře

Guy RouxNad fanfárami kolem 20 let Alexe Fergusona v Manchesteru by se mohl Guy Roux shovívavě pousmát: "Kvůli tomu se dělá takový povyk?"

Proti francouzskému trenérovi je Ferguson - s odpuštěním - žabař. Příběh Guye Rouxe je fantastickým příběhem klubové věrnosti. Fotbalová legenda trénovala Auxerre rovných 42 let!

Zdánlivě nekonečná spolupráce začala v roce 1961 a s dvouletou pauzičkou trvala až do loňského června.

Když zkraje léta minulého roku oznámil šestašedesátiletý trenér konec, téměř tomu nešlo uvěřit.

Petr UličnýUličný: V Česku? 
Tři roky maximum

O dvaceti letech v jednom klubu si mohou čeští fotbaloví trenéři nechat pouze zdát. O tom, proč tomu tak je, hovořil nedávno pro MF DNES zlínský trenér Petr Uličný. Tady je ukázka z rozhovoru.

Proč v Česku nelze vydržet na jednom místě stejnou dobu jako Ferguson?
Ferguson! Prosím vás! To nemůžete srovnávat, to je jiná mentalita, jiná kultura. Žádný český trenér nemůže vydržet v klubu déle než tři roky. Nemůže!

Proč ne?
Protože se okouká funkcionářům. Ti potřebují změnu. Byl jsem teď v Olomouci 3,5 roku, přitom kolega Standa Griga říká, že maximum je 18 měsíců. A já už před 10 lety tvrdil, že životnost trenéra je u nás dva roky. Uličný je strašně silný první dva roky: má náboj, hráči ho neznají. Má úžasný věci, který mu funkcionáři žerou. Po dvou letech nemá kouzlo.

"Panebože, Roux opravdu končí? Myslel jsem, že bude trénovat věčně," vyhrkl překvapeně Claude Puel, trenér Lille, když se tu zprávu dozvěděl.

Ani Rouxovi konkurenti neskrývali dojetí. Vždyť mnozí z nich ještě nebyli na světě, když Roux k Auxerre coby hrající kouč nastoupil.

V úvodním roce Rouxova působení v klubu se začala stavět berlínská zeď, a než kouč skončil, byla už zase zbourána. Ve Francii se za dobu jeho angažmá vystřídalo pět prezidentů. A Ferguson se coby dvacetiletý útočník zkoušel výrazněji prosadit ve skotském klubu St. Johnstone.

V předminulé sezoně oznámil charizmatický Roux sbohem poté, co s Auxerre zvítězil ve Francouzském poháru.

Všechny úspěchy klubu ze středu Francie jsou spojeny výhradně s jeho jménem. Na přelomu 70. a 80. let postoupilo Auxerre pod Rouxem poprvé do nejvyšší soutěže, o 10 let později se zařadilo mezi elitu.

Jeden titul, čtyři výhry v národním poháru, čtvrtfinále Ligy mistrů a semifinále Poháru UEFA. To je Rouxova bilance v klubu, jenž do jeho nástupu nic neznamenal.

Nedivte se, že kdyby chtěl, mohl kouč pokračovat dál.

"Je ale krásné končit a držet Francouzský pohár," povídal na rozloučenou. "Několik týdnů jsem o svém ,sbohem‘ přemýšlel a dospěl jsem k tomu, že nastal čas. Neodcházím do důchodu, stále se budu fotbalu věnovat, ale už ne jako trenér." 

Další "Fergusonové"
Guy Roux (Auxerre)
Dvaačtyřicet let trénoval francouzské Auxerre, to je zřejmě světový rekord. Odstoupil teprve loni, ale dál se pohybuje v klubu.

Matt Busby (Manchester)
Čtyři roky chybí Fergusonovi k vyrovnání Busbyho let v United. Busby na rozdíl od spousty hráčů přežil letecké neštěstí 1958, ale postavil nový tým.

Sepp Herberger (Německo)
Západoněmecký národní tým v letech 1936 až 1963. V roce 1954 dovedl německou reprezentaci k překvapivému titulu mistrů světa.

Uznávaný muž se z trenérské kabiny stěhoval v areálu klubu do kanceláře o pouhých 200 metrů dál: z ní se věnuje akademii mladých fotbalistů.

Možná pro Auxerre vypiplává budoucí hvězdy. Jeho rukama prošli mimo jiné Laurent Blanc, Djibril Cissé, Philippe Mexes. Ti všichni s láskou vzpomínají, že měli tu čest projít Rouxovýma rukama.

Přidává se k nim i Eric Cantona, který v Auxerre začínal a později se stal slavným vůdcem právě Fergusonova Manchesteru.

Mimochodem: pokud by se chtěl Ferguson francouzskému kolegovi vyrovnat, musel by na lavičce Manchesteru sedět do 86 let...

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Mužstvo Z V R P S B
1. Manchester City 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63
7. Burnley 38 14 12 12 36:39 54
8. Everton FC 38 13 11 14 44:57 50
9. Leicester City 38 12 11 15 56:60 47
10. Newcastle United 38 12 8 18 39:47 44
11. Crystal Palace 38 11 11 16 45:55 44
12. Bournemouth 38 11 11 16 45:61 44
13. West Ham United 38 10 12 16 48:68 42
14. Brighton 38 9 13 16 34:54 40
15. Watford 38 10 9 19 43:64 39
16. Huddersfield Town F.C. 38 9 10 19 28:58 37
17. Southampton FC 38 7 15 16 37:56 36
18. Swansea 38 8 9 21 28:56 33
19. Stoke City 38 7 12 19 35:68 33
20. West Bromwich Albion 38 6 13 19 31:56 31
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 34 27 3 4 92:28 84
2. FC Schalke 04 34 18 9 7 53:37 63
3. Hoffenheim 34 15 10 9 66:48 55
4. Borussia Dortmund 34 15 10 9 64:47 55
5. Bayer Leverkusen 34 15 10 9 58:44 55
6. RB Lipsko 34 15 8 11 57:53 53
7. VfB Stuttgart 34 15 6 13 36:36 51
8. Eintracht Frankfurt 34 14 7 13 45:45 49
9. Borussia Mönchengladbach 34 13 8 13 47:52 47
10. Hertha Berlín 34 10 13 11 43:46 43
11. Werder Brémy 34 10 12 12 37:40 42
12. FC Augsburg 34 10 11 13 43:46 41
13. Hannover 34 10 9 15 44:54 39
14. FSV Mohuč 05 34 9 9 16 38:52 36
15. SC Freiburg 34 8 12 14 32:56 36
16. VfL Wolfsburg 34 6 15 13 36:48 33
17. Hamburk SV 34 8 7 19 29:53 31
18. 1. FC Köln 34 5 7 22 35:70 22
Mužstvo Z V R P S B
1. FC Barcelona 38 28 9 1 99:29 93
2. Atlético Madrid 38 23 10 5 57:21 79
3. Real Madrid 38 22 10 6 93:43 76
4. FC Valencie 38 22 7 9 65:38 73
5. FC Villarreal 38 18 7 13 57:50 61
6. Betis Sevilla 38 18 6 14 60:61 60
7. FC Sevilla 38 17 7 14 49:58 58
8. Getafe 38 15 10 13 42:33 55
9. Sociedad Deportiva Eibar 38 14 9 15 44:50 51
10. FC Girona 38 14 9 15 50:59 51
11. San Sebastian 38 14 7 17 66:59 49
12. Celta Vigo 38 13 10 15 59:60 49
13. Espaňol Barcelona 38 12 13 13 36:42 49
14. Alavés 38 15 2 21 40:50 47
15. UD Levante 38 11 13 14 44:58 46
16. Athletic Club Bilbao 38 10 13 15 41:49 43
17. CD Leganes 38 12 7 19 34:51 43
18. Deportivo La Coruňa 38 6 11 21 38:76 29
19. Las Palmas 38 5 7 26 24:74 22
20. Málaga 38 5 5 28 24:61 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Juventus Turín 38 30 5 3 86:24 95
2. SSC Neapol 38 28 7 3 77:29 91
3. AS Řím 38 23 8 7 61:28 77
4. Lazio Řím 38 21 9 8 89:49 72
5. Inter Milán 38 20 12 6 66:30 72
6. AC Milán 38 18 10 10 56:42 64
7. Atalanta Bergamo 38 16 12 10 57:39 60
8. FC Turín 38 13 16 9 54:45 55
9. ACF Fiorentina 38 15 10 13 53:46 55
10. Sampdoria Janov 38 16 6 16 56:60 54
11. Sassuolo Calcio 38 11 10 17 29:59 43
12. CFC Janov 1893 38 11 8 19 33:43 41
13. Udinese Calcio 38 12 4 22 48:63 40
14. AC Chievo Verona 38 10 10 18 36:59 40
15. FC Boloňa 38 11 6 21 40:52 39
16. US Cagliari 38 11 6 21 33:61 39
17. SPAL Ferrara 38 8 14 16 39:59 38
18. Crotone 38 9 8 21 40:66 35
19. Hellas Verona 38 7 4 27 30:78 25
20. Benevento 38 6 3 29 33:84 21
Mužstvo Z V R P S B
1. Paříž St.Germain 38 29 6 3 108:29 93
2. AS Monako 38 24 8 6 85:45 80
3. Olympique Lyon 38 23 9 6 87:43 78
4. Olympique de Marseille 38 22 11 5 80:47 77
5. Stade Rennes 38 16 10 12 50:44 58
6. Girondins Bordeaux 38 16 7 15 53:48 55
7. St Etienne 38 15 10 13 47:50 55
8. O.G.C. Nice 38 15 9 14 53:52 54
9. Montpellier 38 12 17 9 36:32 53
10. FC Nantes 38 14 10 14 36:41 52
11. FCO Dijon 38 13 9 16 55:73 48
12. Guingamp 38 12 11 15 48:59 47
13. Amiens 38 12 9 17 37:42 45
14. Angers SCO 38 9 14 15 42:52 41
15. Racing Štrasburk 38 9 11 18 44:67 38
16. SM Caen 38 10 8 20 27:52 38
17. OSC Lille Métropole 38 10 8 20 41:67 38
18. FC Toulouse 38 9 10 19 38:54 37
19. Troyes 38 9 5 24 31:59 32
20. Méty 38 6 8 24 34:76 26

Nejčtenější

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

VIDEO Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale...

Boltův fotbalový sen žije. Austrálie se ptá: Bude to trhák, nebo cirkus?

Usain Bolt (vpravo) v dresu Výběru světa v souboji s Freddiem Flintoffem z...

Vydal se nejdál, co to šlo - a ke svému snu se přiblížil dosud nejvíce. Otázkou ale je, zda z toho...Co když trenér nesplní cíl? Takhle vůbec nepřemýšlíme, řekl Kotalík

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík během předsezónní tiskové konference na...

Ben Chaim, Kaya, Plavšič, Štetina, Civič, Vukadinovič, Mavuba, Mandjeck, Janko, Dúbravka, Biabiany....

Kdo se ztrapnil, jaký padl rekord, kolikrát střílel Messi. Co víte o MS?

Zlatý pohár pro mistry světa

Kdo vyhrál a kdo propadl, kdo překvapil nebo kdo dal nejvíc gólů, to si každý vybaví hned. Ale co...

Mohl bych být spokojenější, říká o posilách sparťanský trenér Hapal

Trenér Sparty Pavel Hapal na tiskové konferenci.

Od vedení dostal tradičně náročné úkoly. Spartu má dovést do základní skupiny Evropské ligy, má...

Další z rubriky

Sprinterskou legendu Bolta čeká fotbalová zkouška v Austrálii

Usain Bolt na tréninku fotbalistů bundesligového Dortmundu

Někdejší hvězda světového sprintu Usain Bolt se pokusí nastartovat fotbalovou kariéru v Austrálii....

Snad nám bude fandit Lukašenko, řekl Maradona po nástupu v Brestu

Diego Armando Maradona vzrušeně prožívá zápas Argentiny s Nigérií.

Legendární argentinský fotbalista Diego Maradona se oficiálně ujal funkce předsedy Dinama Brest....

Turín jásá nad příchodem Ronalda. Pojmenovali po něm zmrzlinu i pizzu

Portugalec Cristiano Ronaldo se rozcvičuje na osmifinále MS s Uruguayí.

VIDEO Turín zachvátila horečka spojená s příchodem hvězdného fotbalisty Cristiana Ronalda z Realu Madrid...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz