Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavní muži přijeli jako trenéři do Česka

17 2003
Teplice, Praha - Jeden vypadal klidně, téměř až znuděně. Jako by se ho osud zápasu v Praze ani netýkal. A postoupil se svým týmem dál. Ve druhém se vařila krev, utkání v Teplicích těžce prožíval. A na jeho konci mávl rezignovaně rukou, jeho mužstvo vypadlo.

Dva velcí fotbalisté minulosti stáli jako trenéři na lavičkách včerejších soupeřů českých týmů v prvním kole Poháru UEFA. Počínali si na nich rozdílně a z Česka také odjížděli s rozdílným výsledkem.

"Hlavně že se nikdo nezranil," suše zhodnotil Michael Laudrup, trenér Bröndby Kodaň, nehezký zápas na Žižkově, odkud odjížděl s postupem.

"Jsem zklamán, pochopitelně," prohlásil Eric Gerets za Kaiserslautern, když s ním v poháru skončil v Teplicích.

Laudrup a Gerets, to jsou jména do fotbalových čítanek. Nyní devětatřicetiletý Laudrup byl v dánské ofenzivě bezmála legendou. Praly se o něj nejlepší světové kluby, prošel například Juventusem, Realem či Barcelonou.

Bez Geretse, o deset let staršího, se dlouhá léta neobešla defenziva belgické reprezentace - hrál za ni dlouhých šestnáct let. Stojí za stříbrem Belgie z Eura 1980 i za čtvrtým místem z mistrovství světa 1986.

Nyní oba trénují, ale klidnější práci má podle všeho Laudrup. Trénovat nenápadné Bröndby není tak stresující jako oživovat skomírající Kaiserslautern.

I povahu má zřejmě Gerets divočejší, jako hráč rád provokoval. Včera se zlobil na své hráče v Teplicích.

Ve sportovní černé soupravě, mírně prošedivělý, se ukázal už v 7. minutě: vystartoval z lavičky, šermoval rukama a razantně káral obránce, aby nic zbytečně nevymýšleli.

Impulzivně se choval prakticky celý zápas, trochu ochladl, až když Kaiserslautern dostal gól.

To Laudrupa na Žižkově z vybíhání od lavičky nohy nebolely. Spíš je musel mít přesezené, protože se ze střídačky za celý zápas nezvedl.

Jen když dal jeho tým gól, mírně se naklonil, pousmál se a podíval se na hodinky: věděl, že postup si Bröndby už nenechá vzít.

Mezi novináře pak na Žižkově přišel spokojený gentleman, v Teplicích ustaraný muž. Odlišné vzpomínky budou mít Laudrup a Gerets na „výlet“ do Česka.

Michael Laudrup byl po utkání na Žižkově o poznání spokojenější než jeho kolega Gerets v Teplicích.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze