Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavit lze jen střídmě

14 2000
B r u s e l - Švýcarský exil doporučuje dnešní belgický tisk fanouškům fotbalu, kterým je na ME zakázáno téměř vše, kromě sledování televize za tichého chroupání pizzy. Hoří debata o "bezhlavě hloupé bezpečnosti", která se stává nebezpečnou. Starosta François-Xavier Donnea podlehl a tak má policie dnes večer dovoleno "klidné, zdvořilé a střízlivé" fanoušky pustit, aby oslavili eventuální vítězství Belgie nad Itálií na historické Velké náměstí.

Jinak se ale pokyn zamezit incidentům za každou cenu nezměnil. "Jsem placen za to, že zajistím bezpečnost, a ne za to, že budu laskavý organizátor Eura," řekl Donnea na tiskové konferenci, kde zdůvodňoval podle kritiků neoprávněně tvrdý postup policejních jednotek po sobotním úvodním zápasu Belgie - Švédsko.

I dnes večer zůstanou kolem Velkého náměstí bariéry, ale tentokrát mají být propustnější pro ty, kteří nebudou vypadat jako výtržníci. Policie má volnou ruku rozhodnout jinak a zakázat vstup všem, bude-li situace nepříznivá. Historické náměstí bude bez výjimky zavřeno pro každého po 23. hodině.

Takže až Belgie vyhraje, nemá cenu chtít oslavovat na Velkém náměstí, kde člověk padne na hradbu tvrdých mužů zákona; nelze jít ani do italských restaurací, kde by člověk vypadal jako provokatér; pozor na turecké hospody a čtvrti, kde to vře už teď kvůli pondělnímu zápasu Belgie - Turecko; a na chodnících zůstat v klidu, protože občan venčí svého pejska a chce se taky vyspat, shrnuje tisk.

Už teď to v Bruselu vypadá jako při zákazu vycházení. Pro sobotní zápas Anglie - Německo, byť hraný v Charleroi, proto La Derniere Heure doporučila včasný exil do Švýcarska, "které je neutrální a kde se obyvatelstvo kvůli fotbalu nemá zapotřebí srocovat na ulicích".

Autor:


Témata: Anglie, Ostatní
Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze