Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slávistický zvěd všude vítaný není

26 2003
Praha - Často se pohybuje v nepřátelském prostředí, někdy i na zapřenou skryt mezi obyčejnými diváky. Podobá se tak trochu opravdovému špionovi z románů. Miroslav Jirkal však místo správně nabité pistole kontroluje, jestli si nezapomněl koupit baterky do diktafonu. Pro pozorovatele soupeřů fotbalové Slavie by to bylo neštěstí. "Musím zaklepat, nikdy se mi to zatím nestalo." Dále čtěte: Rozhovor s Vachouškem x Slávisté se v Istanbulu nadšeně netvářili

Do Istanbulu, kam slávisté ráno odletěli hájit náskok 1:0 z prvního zápasu osmifinále Poháru UEFA, cestuje Jirkal, asistent trenéra Beránka, v tomto roce už počtvrté.

Poprvé se inkognito v zimě vmísil mezi přihlížející přátelskému zápasu Besiktas - Sparta. Pak jel na derby s Fenerbahce, od něhož se také nechal pozvat. Až napotřetí přijel oficiálně na Besiktas k zápasu s Istanbulsporem.

Způsoby, jak se dostat na zápas, jsou různé. Systém pozorování má Jirkal pokaždé stejný: i na českých stadionech - kde dělá pro Slavii totéž - ho lze vidět, jak co chvíli zdvihá k ústům diktafon a namlouvá do něj postřehy. Právě do diktafonu potřebuje dobré baterie, na každý zápas si kupuje ty nejlepší na trhu.

"Vůbec si nepíšu poznámky: mám dobrou obrazovou paměť, což mi v kombinaci s diktafonem stačí. A jestli si nepřipadám divně, když si takhle sám pro sebe mluvím? Ne, už jsem si zvykl. I když je pravda, že když jsem seděl v Mouscronu vedle klubového prezidenta, bylo celkem obtížné bavit se zároveň i s ním."

Mouscron, Partizan Bělehrad, PAOK Soluň, všechny předchozí soupeře viděl Jirkal dřív, než na ně Slavia narazila. A na všechny našel zbraň. "Málokdy se stane, že mi při pozorování něco uteče," konstatuje, aniž by se chlubil.

Právě v Soluni ve třetím kole poháru Jirkal pocítil, že není vítán. Že ho považují za vetřelce, jenž přijel zjistit, jak je zničit. Asistent trenéra Řeků dokonce ztropil menší skandál, když se na kolegu z Česka rozkřičel.

Byla to ale jediná nepříjemnost, jež sedmačtyřicetiletého muže kdy potkala: jinak je všude vítán s úctou, a to už se počet jím odpozorovaných utkání blíží ke čtyřiceti.

V minulé sezoně pracoval pro Liberec, teď má kromě Slavie i reprezentaci. Tam je z něj nyní expert přes Nizozemsko, březnového soupeře v boji o Euro 2004.

Při poslední návštěvě Istanbulu pro Jirkala poslali šéfové Besiktase do hotelu taxi, tak si hosta vážili. Ten si pak v zápase o jejich týmu namluvil celou jednu stranu hodinové kazety. Takovou dobu věnuje pouze těm nejtěžším soupeřům. Postřehy hned v noci po zápase zpracovával, aby je druhý den předal trenéru Beránkovi.

"Když jsem s tím byl hotov, byl akorát čas vyrazit na letiště. Vůbec jsem nespal, ale s tím jsem počítal." Čtvrtek rozhodne, zda to nebylo marné bdění...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze