Berkovec na výhru ve Slavii čeká dál. Je to ztráta, řekl o remíze

Slávistický brankář Martin Berkovec inkasuje v utkání proti Bohemians gól z přímého kopu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2015
Fotbalový brankář Martin Berkovec se do branky Slavie v Edenu postavil po takřka dvou a půl letech. A zrovna v utkání proti Bohemians Praha 1905, kde loni hostoval a přispěl k záchraně. V sobotním vršovickém derby dlouho Slavii držel, na střelu Mikuše pár minut před koncem z přímého kopu ale nestačil a zápas skončil smírně 1:1. „Bereme to jako ztrátu,“ říkal po duelu.

Se šestadvacetiletým Berkovcem počítal kouč Beránek už před sezonou jako s jedničkou. Jenomže gólman měl vleklé zdravotní potíže a do branky Slavie se dostal až v půlce března v Plzni.

Pak odchytal ještě zápas v Brně a na domácím slávistickém stadionu se fanouškům představil až ve vršovickém derby. Ani na třetí pokus z toho tři body nebyly.

Berkovcova bilance zatím zní: jedna remíza, dvě prohry, skóre 1:5.

Slavia - Bohemians 1905 1:1

„Tabulka vypadá jasně, s Bohemkou jsme měli vyhrát,“ říkal po utkání a zklamaně dodal: „Bereme to jako ztrátu, jeden bod je špatně. Hrajeme doma, tady musíme získávat tři body.“

Přitom Slavia měla dobře našlápnuto. V prvním poločase Bohemians přehrávala, hostům zatápěl především krajní záložník Vukadin Vukadinovič. Ten se nakonec trefy dočkal až v 55. minutě, ale o tři minuty později inkasoval červenou kartu za faul na Jakuba Radu.

A Berkovec a spol. museli přes půl hodiny hrát o deseti a bránit ten nejtěsnější náskok. „Přišlo mi, že ve hře v deseti jsme se zatáhli až moc. Z toho vzešel i ten faul, po kterém jsme inkasovali,“ řekl.

V 89. minutě fauloval Karel Piták a k zahrání přímého kopu se postavil útočník Bohemians Matúš Mikuš.

„Normálně jsem postavil zeď, hlídal jsem si svoji stranu, nečekal jsem, že to takhle trefí,“ byl překvapený Berkovec.

Berkovec v srdci fanoušků Bohemians zůstává, Škoda ne

Několikrát za zápas vyvolávali fanoušci Bohemians jméno Martina Berkovce. V tom byli se slávistickým kotlem zajedno. Rozdíl byl v postoji k domácímu útočníkovi Milanu Škodovi, který v dresu Bohemians nastřílel devatenáct branek. K němu měli fandové z Ďolíčku jasný vzkaz: „Škoda je čur...“, křičeli.

Jenže Mikuš to trefil a slávistický gólman nemůže mít čisté svědomí. Stál moc blízko své levé tyče a když Mikuš vypálil, nejprve k ní udělal pohyb a až pak bezmocně zaplachtil ve vzduchu.

Srovnáno, 1:1.

I přesto si Berkovec zápas užil. Jeho jméno totiž skandovaly oba kotle - fanoušci Bohemians si stále připomínají jeho povedené výkony v loňské sezoně. „Bylo to od nich hezké, jsem rád, že nezapomínají. Jsem nekonfliktní člověk a když řvou moje jméno, nemám problém jim zamávat a zatleskat.“

Slavii čeká už v sobotu další pražské derby - tentokrát to „velké“, na hřišti Sparty. V něm bude muset oželet start Simona Deliho (dohoda klubů), Vukadina Vukadinoviče (trest za červenou kartu), a možná i Jaromíra Zmrhala (zranění).

Martin Berkovec ale zůstává optimistou. „Jsou to sice dobří hráči, my ale máme podle mě natolik silný kádr, že každý náhradník tam může jít úplně v pohodě,“ zakončil.