Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slávisté se v Istanbulu nadšeně netvářili

26 2003
Istanbul - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Až na přistávací plochu všude jen bílo. Fotbalisté Slavie jako by nevěřili vlastním očím. V Istanbulu, kam ve středu po poledni přiletěli k pohárové odvetě s Besiktasem, je vítal sníh a teplota sotva kolem nuly. "No nazdar," ulevil si útočník Pavel Kuka, když spatřil bílý koberec. Jeho kolega z útoku Štěpán Vachoušek také moc nadšený nebyl. "To se na to vykašlu." Dále čtěte: Rozhovor s Vachouškem x Slávistický zvěd všude vítaný není x Slávisté už přemítají o Laziu

Středečního budíčka měli slávisté ráno v sedm, protože už v osm měli sraz ve stařičké tribuně v areálu v Edenu. "Vzali jsme tašky, bágly a bedny, naházeli to do autobusu a jeli jsme na letiště do Ruzyně," přiblížil záložník Rudolf Skácel. V očích tradiční rozdováděný výraz bezstarostného kluka, koleno ho zjevně nezlobí.

Ještě před odletem se hráči dělili o dojmy s novináři, ze všech vyzařovalo odhodlání, viditelně chtějí dostát úterním slovům záložníka Richarda Dostálka, že by to měl být úspěšný turecký výlet.

Z prvního duelu na Strahově si Beránkův tým nese do odvety nejtěsnější náskok po výhře 1:0. Leckoho by napadlo, že klidně může dojít i na penalty.
 
Právě s penaltovým rozstřelem má dobré zkušenosti brankář Radek Černý. "Na penalty jsme postoupili v osmadevadesátém přes Schalke, před časem se mi dokonce povedlo chytit tři penalty Ostravě při rozstřelu v Českém poháru," nastínil Černý, že takového rozuzlení osmifinálové odvety Poháru UEFA by se nebál.
 
Trenér Miroslav Beránek má případné exekutory v hlavě, o jménech mluvit nechtěl. "Všichni, kdo by si na penalty měl věřit, to o sobě vědí," poznamenal. "Je to asi osm hráčů, protože je pravděpodobné, že při třicetiminutovém prodloužení někteří vystřídají. Ale raději bychom si pospíšili v normální hrací době, aby na rozstřel vůbec nedošlo."

S jakou taktikou tedy Beránek ve čtvrtek v 18.30 středoevropského času pošle své svěřence na hřiště?

"Víte co, klidně napište, že je zaskočíme útočnou hrou," pravil napůl žertem, napůl vážně. Každopádně je ale zřejmé, že bránit jednogólový náskok slávisté nehodlají.
 
"Oni určitě přehnaně opatrní nebudou, takže my bychom se také leknout neměli," plánoval slávistický kouč. "Chce to aktivně bránit a napadat už ve středu hřiště, aby se nedostali k očekávanému tlaku. V ofenzivě jsou silní, ale jen když jim to soupeř dovolí. Podle toho se musíme zařídit."

Vzhledem ke sněžení i v této oblasti, museli se domácí hráči uchýlit k přípravě do haly. "Ale jestli by horší plocha, než jsou tady zvyklí, měla být naší výhodou, to si říct netroufám. Viděli jste to v neděli na Bohemce," připomněl Dostálek poslední ligovou remízu.
 
Na letišti v Istanbulu vítaly mužstvo, které minulý čtvrtek Besiktasu překazilo dlouhou neporazitelnost, desítky reportérů a několik televizních štábů. Sotva se kouč Beránek dostal ze zajetí jednoho hloučku, už ho obklopil další. A takhle asi čtyřikrát, než došel do přistaveného autobusu.
 
"Bude to velice těžký zápas," zdůrazňoval při většině odpovědí v němčině, kterou zvládl při někdejším rakouském angažmá. V žádném případě to ale od něj nebyly nějaké diplomatické kličky. Slávisty totiž na stadionu Besiktasu čeká opravdu nesmírná dřina.
 
Z letiště si to fotbalová výprava namířila do hotelu, následoval odpočinek po více než dvouhodinovém letu. Večer je čeká při posledním tréninku před odvetou rekognoskace terénu. "Věřím, že sníh je z hřiště odklizený," poznamenal Beránek před odjezdem z letiště, nevěřícně se přitom rozhlížeje po hromadách shrabané bílé nadílky.

Trenér slávistických fotbalistů Miroslav Beránek na letišti v Istanbulu odpovídá tureckým reportérům.Najdete na iDNES.czmobilní verze