Slavia vydřela bod v závěru díky penaltě

Zlín - Slavia: Lukaštík (vpravo) a Gaúcho - Zlínský obránce Josef Lukaštík (vpravo) hlídá slávistického útočníka Gaúcha. | foto: Jan KarásekMF DNES

12 2006
Zlín - Fotbalisté Slavie po sobotní porážce v derby málem podlehli v první lize podruhé za sebou. V dohrávce 20. kola vydřeli ve Zlíně bod za remízu 2:2 až v poslední minutě z penalty, kterou proměnil střídající Kalivoda. Hosté přitom vedli gólem Gaúcha, ale zlínský náhradník Žemlík během pěti minut v úvodu druhé půle skóre otočil.

Přitom domácí měli už během první půle dvě obrovské šance a za stavu 2:1 mohli vedení několikrát pojistit.

"Proto jsem rád za bod," přiznal slávistický trenér Karel Jarolím.

V samém závěru odpískal sudí Příhoda za střet Červenky s Dousoudilem penaltu, kterou Kalivoda proměnil. Nedávno zahrával pokutový kop v poslední minutě také Jarolím, ale proti Plzni branku přestřelil.

"Fauloval mě, jasná penalta," řekl slávistický stoper Radek Dosoudil.

"Jen jsem stál, Dosoudil do mě narazil," oponoval Bronislav Červenka se slzami v očích.

"Nemůžu to komentovat, protože jsem ten zákrok neviděl," řekl zlínský kouč Lubomír Blaha. "Ale těsně před penaltou rozhodčí otočil faul."

Utkání jsme sledovali minutu po minutu

Slávisté přijeli do Zlína bez distancovaných Pitáka, Krajčíka a Fořta, na soupisce chyběli i zranění Švento s Hrdličkou. Početné absence se na hře hostů projevovaly od začátku, Zlín byl mnohem aktivnější a dostával se do šancí. Jenže v koncovce byli domácí bezradní.

Po Vidličkově dlouhém vhazování trefil Činčala hlavou zblízka pouze tyč a poté muisel střídat. "Dostal loktem do břicha a plival krev. Musel do nemocnice," poznamenal Blaha.

Ve 23. minutě zakončil osamocený Bača akci střelou do brankáře Vorla a po Červenkově rohovém kopu poslal tentýž hráč míč těsně mimo.

Fotbalisty Tescomy začaly zahozené příležitosti mrzet ještě víc v 35. minutě, kdy po ojedinělé akci Pražanů naservíroval Vlček míč Gaúchovi, který si zaběhl za obranu a střelou mezi nohy pokořil gólmana Baránka.

Těsně před koncem poločasu mohl vyrovnat Kroča, jeho slabý pokus však skončil ve Vorlově náruči.

O přestávce vystřídal zlínský trenér nevýrazného Baču za Žemlíka a tento tah mu vyšel dokonale. Vysoký útočník hned při svém prvním kontaktu s míčem trefil levačkou po zemi přesně k pravé tyči a v 46. minutě vyrovnal.

O chvíli později už Zlín vedl, po Vidličkově rohu se hlavou trefil opět Žemlík. Slávisté se snažili o vyrovnání, jenže cestu k Baránkově bráně nacházeli velmi obtížně.

"Prvních pět minut byli anši hráči asi ještě duchem v kabině. Přitom jsem je upozorňoval, aby si začátek poločasu ohlídali," řekl Jarolím.

Až v 70. minutě nahrál střídající Kalivoda nabíhajícímu Gaúchovi, ten však špatně trefil míč a jeho slabá střela skončila mimo. V 84. minutě chtěl vedení Zlína ještě zvýraznit Kraus, který vyhrál souboj s Vorlem a poslal míč podél brankové čáry, ovšem k dorážce se ani jeden z jeho spoluhráčů nedostal.

"Nehodnotí se mi zápas lehce, protože jsme ztratili vítězství," dodal Blaha.

Klíčový moment závěru zápasu přišel v 88. minutě, kdy po střetu Červenky s Dosoudilem nařídil sudí Příhoda pokutový kop.

ZLÍN - SLAVIA 2:2 (0:1) zápas skončil - podrobnosti
Góly: 46. J. Žemlík, 50. J. Žemlík
Góly: 35. R.M.B. Gaúcho, 90. D. Kalivoda (pen.)
Sestavy: V. Baránek - V. Vidlička, Z. Kroča, J. Švach, B. Červenka - J. Kraus (87. V. Zapletal), V. Vrtělka, L. Opiela, J. Lukaštík - V. Činčala (19. T. Janíček), M. Bača (46. J. Žemlík)
Sestavy: M. Vorel - M. Holeňák, R. Dosoudil, M. Suchý, A. Aračič - M. Černý (60. D. Kalivoda), L. Jarolím, M. Švec (81. K. Kratochvíl), P. Janda - S. Vlček, R.M.B. Gaúcho (75. Z. Hercegfalvi)
Náhradníci: O. Novák, I. Zbožínek, T. Dujka, R. Dobeš
Náhradníci: M. Kozáčik, D. Hubáček, J. Studík
Žluté karty: 38. V. Vrtělka, 55. V. Vidlička, 88. B. Červenka