Slavia ve druhém předkole s Šamchorem

19 2000
B a k u, P r a h a - Ázerbájdžánský celek FC Šamchor bude soupeřem fotbalistů pražské Slavie ve druhém předkole Ligy mistrů. Rozhodl o tom odvetný zápas, v němž Šamchor porazil Skonto Riga 4:1 po prodloužení. Celek Šamchoru dokázal v poslední minutě druhého poločasu smazat jednogólový náskok soupeře z úvodního utkání v Lotyšsku zásluhou střelecky disponovaného Kvaraccheliji. V prodloužení tento fotbalista dovršil hattrick a pečeť na postup Šamchoru dal Kulikov ve 110. minutě. Uvnitř článku najdete kompletní výsledkový servis prvního předkola Ligy mistrů.Zde najdete los předkola Ligy mistrů.

Už ve druhé minutě rozjásal dvacet tisíc diváků v kotli stadionu v hlavním městě Baku, kde Šamchor hraje své pohárové zápasy, přestože jeho domov je o čtyři sta kilometrů dál. "Domácí" měli i nadále převahu, hosté hrozili jen sporadicky, ale po půlhodině hry vyrovnal po standardní situaci hlavou Samuševas.

Po přestávce pokračoval Šamchor v tlaku, ale dlouho bezvýsledně. Když už diváci přestávali věřit v úspěch svých hráčů, dal ve třetí minutě nastaveného času Kvaracchelija druhý gól, který znamenal prodloužení. Branka hosty zlomila a závěr byl jasnou záležitostí Šamchoru. Ve 102. minutě zkompletoval gruzínský ostrostřelec svou bilanci a deset minut před závěrečným hvizdem poslal definitivně Skonto do kolen střelec jediné branky v Rize Kulikov.

"Hráči Šamchoru jsou technicky vyspělí, mají značné zrychlení a dva útočníci dokáží zúročit převahu. Obrana stojí na pevných základech, o čemž svědčí jen jedenáct branek inkasovaných ve dvaadvaceti kolech domácí soutěže," řekl pozorovatel Slavie Miroslav Jirkal. Pozorně sledoval autora hattricku. "Je to typický fotbalista do tlaku. V Rize příliš vidět nebyl, ale dnes předvedl nekompromisní koncovku. Před brankou jde velice důrazně do každého souboje a pokud mu soupeř dopřeje trochu prostoru je zle," varoval Jirkal.

První zápas druhého předkola se uskuteční ve středu 26. července v Praze na Strahově, odveta je na programu o týden později v Baku.

Výsledek:
FC Šamchor - Skonto Riga 4:1 (2:1, 1:1) po prodl.
Branky: 2., 90. a 100. Kvaracchelija, 110. Kulikov - 30. Samuševas. Diváci: 20.000. První zápas 1:2, postoupil Šamchor.

Sestavy:
Šamchor: Mechtijev - Džabarov, Jurmusov, Alachverdijev - Orujov (63. A. Mamedov), Abušov (77. K. Mamedov), Mardanov, J. Mamedov (74. E. Gurbanov), M. Gurbanov - Kvaracchelija, Kulikov.
Riga: Kolinko - Lobanovs, Samuševas, Stepanovs, Těreškinas - Buitkus, Zemlinskis, Rechviašvili, Blagonaděždin - Rubins, Kolesničenko (72. Micholaps).

Další výsledky odvet 1. předkola Ligy mistrů:
Bate Borisov (Běl.) - Širak Gjumri (Arm.) 2:1 (1:0)
Branky: 17. Rogožkin, 58. Lošenkov - 73. Tachmazjan. Diváci: 5000. První zápas 1:1, postupuje Borisov, který se v druhém předkole utká se švédským Helsingborgem.

Zimbru Kišiněv - SK Tirana 3:2 (2:2)
Branky: 7. a 31. Oprea, 85. Boret - 10. Rrezart, 23. Kenesei. Diváci: 3500. První zápas 3:2, postupuje Kišiněv, který se v druhém předkole utká s Mariborem.

Brotnjo Čitluk (Bos.) - Žalgiris Kaunas 3:0 (3:0)
Branky: 32. a 41. z pen. Katič, 39. Juričič. Diváci: 6000. První zápas 0:4, postupuje Kaunas, který se v druhém předkole utká s Glasgow Rangers.

Levadia Maardu (Est.) - TNS Llansantffraid (Wal.) 4:0 (1:0)
Branky: 45. Krom, 58. Fenin, 60. Celnokov, 65. vlastní Edwards. Diváci: 550. První zápas 2:2, postupuje Levadia, která se v druhém předkole utká se Šachťorem Doněck.

Levski Sofie - Dudelange (Luc.) 2:0 (1:0)
Branky: 35. Ivanov, 53. Ivankov z pen. Diváci: 3000. První zápas 4:0, postupuje Levski, který se v druhém předkole utká s Besiktasem Istanbul.

Crvena Zvezda Bělehrad - KI Klaksvík (Faer. ostr.) 2:0 (2:0)
Branky: 10. Boškovič z pen., 16. Drulič. Diváci: 10.000. První zápas 3:0, postupuje Crvena Zvezda, která se v druhém předkole utká s gruzínským Torpedem Kutaisi.

FC Shelbourne (Ir.) - Sloga Jugomagnat (Mak.) 1:1 (0:0)
Branky: 67. Haylock - 81. Nuhiji z pen. První zápas 1:0, postupuje Shelbourne, jež se v druhém předkole utká s Rosenborgem Trondheim.

FC Linfield (Sev. Ir.) - Haka Valkeakoski (Fin.) 2:1 (1:0)
Branky: 21. z pen. a 73. Ferguson - 87. Kovacz z pen. První zápas 0:1, postupuje Haka, která se v druhém předkole utká s Interem Bratislava.

KR Reykjavík - FC Birkirkara (Malta)  4:1 (2:0)
Branky: 11. Winnie, 45. Benediktsson, 60. Sigurdsson, 66. Marteisson - 56. Spiteri. První zápas 2:1, postupuje Reykjavík, který se ve druhém předkole utká s Bröndby Kodaň.

Georgi Ivanov, hráč Levski Sofia, vyhrál souboj s Romainem Trovenierem (vlevo) z týmu Dudelange v odvetě 1. předkola Ligy mistrů.