Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavia v boji o Ligu mistrů může potkat Salcburk, Slovan Bratislava, či Ekranas

Erich Brabec oslavuje titul fotbalového mistra | foto:  Michal Sváček, MAFRA

25 2009
Bohatý Salcburk, nepříjemný Apoel Nikósie, nebezpečný Kalmar, nevyzpytatelný Stabaek, ale i neznámý Ekranas Paněvežys či Hafnarfjardar. Fotbalová Slavia zná okruh soupeřů pro 3. předkolo Ligy mistrů.

Možného soupeře pro kvalifikaci o prestižní klubovou soutěž Evropy bude znát český mistr 22. června.

Ale jelikož se losuje zároveň první předkolo, druhé předkolo i třetí předkolo, nebudou slávisté vědět přesně, s kým se o Ligu mistrů utkají. Všichni jejich možní protivníci totiž ještě musí absolvovat 2. předkolo.

V novém ročníku se poprvé projeví revoluce v evropských pohárech, kterou přinesl nástup Michela Platiniho do čela Evropské fotbalové unie (UEFA).

Základní fáze Ligy mistrů se dál Bude hrát s 32 týmy, ale mění se systém kvalifikací, což je pro Česko klíčové.

3. předkolo Ligy mistrů

skupina s mistry zemí (Slavia)

nasazení
Olympiakos Pireus
FC Kodaň*
Slavia
Partizan Bělehrad*
Maccabi Haifa* (Izrael)
Dinamo Záhřeb*
FC Curych
Bate Borisov* (Bělorus.)
mistr Polska*
mistr Bulharska*

nenasazení
FC Salcburk*
Kalmar* (Švédsko)
Nikósie* (Kypr)
Stabaek* (Norsko)
Slovan Bratislava*
Ventspils* (Lotyšsko)
Maribor* (Slovinsko)
Hafnarfjardar* (Island)
Inter Turku* (Finsko)
Ekranas Paněvežys* (Litva)

Poznámka: Mužstva označená * musí postoupit z 2. předkola.

Termíny  pro 3. předkolo: 28. a 29. července, odvety 4. a 5. srpna.

Slavii nový systém usnadní postup do základních skupin a tím i k desítkám milionů korun, které UEFA na bonusech rozdává. V kvalifikaci se totiž na rozdíl od českého vicemistra vyhne nejsilnějším možným soupeřům.

Hrací systém 3. předkol je rozdělen do dvou oddělení. V prvním bude dvacet šampionů z méně prestižních soutěží (bez dvanácti elitních), tedy včetně českého mistra. Slavia je určitě nasazený, jejím soupeřem bude jeden z deseti nenasazených klubů.

Nenasazení mistři Rakouska, Švédska, Kypru, Norska, Slovenska, Lotyšska, Slovinska, Islandu, Finska a Litvy však musí postoupit z 2. předkola.

Slávisté mají jistotu, že nenarazí na Olympiakos Pireus, FC Kodaň, Partizan Bělehrad, Maccabi Haifa, Dinamo Záhřeb, FC Curych, Bate Borisov, mistra Polska a Bulharska. Až na Pireus a Curych však všichni ještě musí také do 2. předkola.

Do 4. předkola postoupí z této skupiny deset týmů, které budou rozděleny na pět nasazených a pět nenasazených. A v tuto chvíli je jisté, že slávisté budou i v poslední fázi kvalifikace nasazení.

"Myslím si, že je to pro nás hodně zajímavé," poznamenal slávistický kouč Karel Jarolím.

Český vicemistr (Sparta, nebo Liberec) je zařazen do druhé skupiny 3. předkola, kterou tvoří Anderlecht, Šachtar Doněck, Sporting Lisabon, Celtic Glasgow, Twente Enshede, Dynamo Moskva, druhý tým Řecka, Rumunska a Turecka.

Opět se podle koeficientů rozdělí na nasazené a nenasazené. Je pravděpodobné, že český vicemistr nasazen nebude. Pět vítězů postoupí do 4. předkola, na které tam čekají určitě Arsenal, Lyon, Šachtar Doněck. A také dva z této trojice: Sporting Lisabon, čtvrtý tým italské ligy, čtvrtý tým španělské ligy, nebo Stuttgart. Šachtar a Sporting však musí nejdřív zvládnout třetí předkolo. 

jak vypadá hrací systém evropských pohárů

Liga mistrů a Evropská liga 2009/2010

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze