Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavia slibuje: stadion bude v březnu 2008

8 2006
Praha - Tak teď už je to prý definitivní: Slavia začíná s výstavbou nového stadionu v Edenu. Dvaadvacet let od představení prvního projektu oznámilo vedení klubu, že se začne stavět. Stadion s kapacitou 21 tisíc diváků vyroste podle projektu, jenž byl představen v roce 2003. Stát by měl v březnu 2008.

Podívejte se na
video z prezentace


"Slavia se vrací domů, do míst, kam patří," řekl Tomáš Rosen, člen klubového představenstva. "Posílí to prestiž klubu, která trpěla tím, že jsme neměli vlastní sídlo."

Stadion postaví firma Hochtief, investorem je společnost E Side Property Limited, do jejíhož českého vedení se ze Slavie přesunul dosavadní generální ředitel Vladimír Leška. "Opustil jsem všechny funkce ve Slavii," uvedl Leška, který stál v čele klubu od ledna 1994.

Novým generálním ředitelem se stal Petr Doležal, který po loňském odchodu z právního oddělení fotbalového svazu pracoval ve Slavii jako generální sekretář.

"V průběhu posledního roku se nám podařilo náklady na výstavbu celého areálu zredukovat pod jednu miliardu korun," prozradil Leška a dodal, že se počítá s návratností do patnácti let.

Hlavním akcionářem investorské společnosti je ENIC, majitel Slavie. "Ale jde o otevřenou akciovou společnost, do které vstoupily i další subjekty," upřesnil Leška a dodal, že o vstupu do investorské společnosti uvažuje i radnice Prahy 10.

V průběhu dnešní tiskové konference Leška jako zástupce investora podepsal s firmou Hochtief smlouvu o výstavbě. "Termín dokončení v březnu 2008 je součástí této smlouvy," řekl Leška.

V Edenu vyroste multifunkční areál, kde je vedle fotbalového zázemí počítáno i s byty, kancelářskými prostory, hotelem či restauracemi s celotýdenním provozem. Součástí stadionu bude i 40 lóží pro VIP hosty a oddělený sektor pro rodiče s dětmi.

"V areálu bude i fotbalová akademie pro výchovu mládeže," připomněl architekt Martin Kotík.

Společnost Hochtief převezme staveniště 15. září a hned v říjnu zahájí výstavbu.

"Jde o pilotní projekt, který by mohl být vzorem i pro další města," řekl Leška a zmínil Brno, Ostravu, Hradec Králové či Plzeň. Inspirací prý je koncept financování: "Projekt generuje mimofotbalové výnosy a nemusí v něm být tak silná angažovanost dotačních zdrojů."

Do pléna při tiskové konferenci usedla i řada zaměstnanců Slavie, kteří chtěli z první ruky získat informace o svém budoucím pracovišti. Nechyběl ani trenér Karel Jarolím, jehož potěšila řeč Vladimíra Lešky, který při barvitém líčení nového stadionu mimo jiné uvedl: "Až tam trenér Jarolím přivede mužstvo..."

"Byly to pro mě hned dvě dobré zprávy: začíná výstavba stadionu a se mnou se ještě počítá i v březnu 2008," žertoval Jarolím. "Kdyby to vyšlo, mohl bych jako trenér otevírat už druhý stadion," připomněl své angažmá v Uherském Hradišti.
 

Jak Slavia dvě desetiletí let buduje nový stadion

rok 1984
Slavia vypracovala první projekt přestavby Edenu se zavěšenou střechou. Výstavbu západní a východní tribuny mělo financovat ministerstvo financí, jižní a severní ČSTV.

prosinec 1988
Výstavba stadionu začala a na dlouhou dobu také skončila. Demolicí východní tribuny.

listopad 1989
Po revoluci se práce zastavily, hledal se nový způsob financování i komerčního využití.

říjen 1990
Bylo vyhlášeno moratorium na majetky tělovýchovy a to znemožnilo podpis veškerých smluv.

listopad 1991
Byla podepsána smlouva s novým investorem, novou studii schválil architekt hlavního města Prahy i městský úřad Praha 10.

roky 1991-2
Slavii chybí garance na pozemky, má je pouze v trvalém pronájmu. Nový zákon, který by je převedl do jejího vlastnictví, stále chybí. Situaci komplikuje restituce, o pozemky se přihlásil hrabě Colorado Mansfeld, což stačilo, aby stavební úřad nevydal povolení. Slavii v tu dobu vlastnil Čechoameričan, milionář Boris Korbel. Tým hostoval na stadionech Bohemians a na Strahově, ale pak se vrátil do rozestavěného Edenu.

červenec 1993
Korbel se vzdal
svého podílu ve Slavii, jedním z hlavních důvodů tohoto kroku byly průtahy s výstavbou stadionu. Svůj díl v akciové společnosti Slavia - fotbal převedl na fotbalový oddíl.

prosinec 1993
Podíl od fotbalového oddílu kupuje společnost WIKA z finanční skupiny PPF.

leden 1994
Výkonným šéfem Slavie se stal Vladimír Leška, byl jmenován generálním ředitelem.

duben 1994
Noví majitelé Slavie vybudovali v Edenu nákladem osmi milionů provizorní tribunu a zrekonstruovali hráčské zázemí. Jsou i další plány: "Pod hrací plochou by měla být vybudována čistička a teplo z ní by mělo vyhřívat trávník. Plánuje se zastřešení celého stadionu, v první etapě sedmnáct tisíc míst k sezení, ve druhé dvaatřicet tisíc, to vše by mělo být hotové do dvou let," sliboval slávistický jednatel Milan Winkler. Ten také mluvil o výstavbě hotelového komplexu, obchodního střediska a výstavbě televizní stanice ve spolupráci se Silviem Berlusconim.

listopad 1995
Dvě rozkmotřená křídla ve Slavii se po letech domluvila na spolupráci. Leška pak oznámil: "Položili jsme pomyslný základní kámen k výstavbě nového stadiónu. Já tomu říkám 'zlatá bula slávistická', protože se totiž dohodly všechny strany."

podzim 1996
Fotbalový svaz zvažuje myšlenku na výstavbu Národní fotbalového stadionu, přiklání se k myšlence postavit ho v Edenu.

květen 1997
Slavia představila nejlepší projekty z architektonické soutěže. "Dokud neusednete do svých lóží na novém stadionu, asi budete stále pochybovat...," řekl nad maketami Vladimír Leška. V představených studiích byly stadiony s kapacitou od 24 do 40 tisíc diváků. "Pokud nenastanou mimořádné komplikace, měl by být základní kámen položen koncem příštího roku," zaznělo při prezentaci. Jeden ateliér už i navrhl datum prvního zápasu na novém hřišti: 15. srpna 2000.

říjen 1997
Majoritní podíl ve Slavii koupila společnost ENIC (54 procent akcií za 120 miliónů korun) a za svou prioritu označila výstavbu nového stadiónu. "Nový stadión by klub mohl mít někdy kolem roku 2000," uvedl výkonný ředitel firmy Daniel Levy.

duben 2000
Slavia dohrála sezonu 1999-2000 v Edenu a oznámila, že se dočasně přestěhuje na Strahov.  "Odcházíme z Edenu a vrátíme se tam na nový stadión," oznámil Leška. "Strahovské provizorium by  mohlo skončit do tří let," naznačil neurčitě.
 
září 2000
Darren Venn z firmy ENIC na tiskové konferenci oznámil: "Víme o projektu 'Stadióny 2003' a v  tomto roce bude Slavia hrát na novém stadiónu." Jeho úvaha počítala s horní hranicí divácké  kapacity 15 000 míst.

únor 2001
Při představování nového generálního sponzora - společnosti Carrefour ČR - Slavia informuje o svém plánu vystavět stadion pro 14 tisíc diváků s napojením na hypermarket.

prosinec 2003
Vladimír Leška představuje další studii nového stadionu včetně atraktivních počítačových vizualizací. Před televizními kamerami slávisté slavnostně zbourali první ze stožárů umělého osvětlení. Bylo vyřčeno i datum otevření nové arény: 19. října 2005 v 18.30 hodin. "Je možné, že se jedno číslo změní, ten čas výkopu," řekl Leška.

říjen 2005
Na slibované datum se pečlivě nachystala jen média. Téměř ve všech novinách vyšly reportáže z planiny, která vznikla na místě bývalého stařičkého stadionu. Nová aréna nikde, demolicí starého stadionu všechno skončilo.

září 2006
Tentokrát už prý vážně... Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Tabulka ligy

Známky

Góly

Mužstvo Z V R P S B
1. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
Dukla Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
MFK Karviná 0 0 0 0 0:0 0
FC Slovan Liberec 0 0 0 0 0:0 0
FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
Slezský FC Opava 0 0 0 0 0:0 0
FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
FC Viktoria Plzeň 0 0 0 0 0:0 0
1. FK Příbram 0 0 0 0 0:0 0
SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
AC Sparta Praha 0 0 0 0 0:0 0
FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0

Nejčtenější

Díky Juventusu za skvělou příležitost, miluju výzvy, řekl Ronaldo

Cristiano Ronaldo přichází na zdravotní prohlídku před přestupem do Juventusu...

VIDEO Velký den Cristiana Ronalda je u konce – portugalský fotbalista předstoupil před novináře na...

Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

Další z rubriky

Uvidíme, jak se kouč rozhodne, říká před startem ligy plzeňský Procházka

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) a Vojtěch Machek ze Sokolova.

Do Plzně přišel slovenský záložník Roman Procházka z bulharského Levski Sofia s jasným úkolem –...

Trézéguet stále přijít může, živí naději slávistický kouč Trpišovský

Jindřich Trpišovský udílí pokyny fotbalistům Slavie v přípravě proti Slovanu...

Před pár dny se zdálo, že přestup Mahmúda Hasana, hrajícího pod přezdívkou Trézéguet, do pražské...

Generálka splnila očekávání, říká liberecký kouč. A vyhlíží africkou posilu

Slovenský trenér Zsolt Hornyák

Nový trenér Zsolt Hornyák vedl premiérově od svého příchodu liberecké fotbalisty v utkání na...Najdete na iDNES.cz