Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavia navrhuje „úřednickou vládu“ a v ní Šimáněho, Grygeru či Fouska

Předseda slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík | foto:  Michal Šula, MAFRA

6 2017
O krizi v českém fotbale v pátek několik hodin jednalo představenstvo Slavie. Vedení vedoucího týmu ligy apeluje na rychlé a rázné řešení. Navrhuje jmenování tak zvané „úřednické vlády“, ve které by rádo vidělo například podnikatele Jiřího Šimáněho nebo funkcionáře Petra Fouska.

Slavia zveřejnila závěry jednání na svých internetových stránkách. Oficiální prohlášení má devět bodů.

Reaguje na kauzu dotací pro český sport, kvůli které jsou obvinění mimo jiné předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta i přímo fotbalová asociace jako právnická osoba.

„Jsme přesvědčeni, že situace je velmi vážná, nelze ji bagatelizovat a řešení odkládat. Valná hromada by se měla konat a jednat. Odklady pro ́získání ́ času jsou nepřijatelné. Čas bohužel vypršel,“ zdůraznila Slavia.

Jiří Šimáně, prezident fotbalové Slavie

Jiří Šimáně

Navrhuje „úřednickou vládu“, která by měla fotbal vyvést z krize. A nadhodila i několik jmen, jako například podnikatele a bývalého slávistického majitele Jiřího Šimáněho, bývalé reprezentanty Pavla Kuku či Zdeňka Grygeru, právníka a člena komise rozhodčích Petra Mlsnu nebo zkušeného mezinárodního funkcionáře Petra Fouska.

„Ve vedení FAČR nechceme nikoho, kdo byl v minulosti podezřelý z korupce nebo ovlivňování rozhodčích a zápasů. Kandidáti by také měli mít čisté lustrační osvědčení. Když používání nesportovních metod ČR tvrdě kritizuje na mezinárodní úrovni, například vůči biatlonu v Rusku, měla by být schopná zamést si před vlastním prahem,“ zdůraznila Slavia.

Pavel Kuka na žákovském turnaji ve fotbale v ÚStí nad Orlicí.

Pavel Kuka

Zdeněk Grygera

Zdeněk Grygera

Petr Mlsna

Petr Mlsna

Petr Fousek (uprostřed) dělal na mistrovství Evropy do 21 let v roce 2013

Petr Fousek

Vršovický klub apeluje na rychlé setkání majitelů profesionálních klubů. Kdy tato schůze proběhne, zatím není jasné. Času však není nazbyt, protože uzávěrka přihlášek pro kandidaturu před volební valnou hromadou je už v pátek 12. května.

„Diskutujeme na úrovni majitelů Slavia - Sparta,“ pokračuje slávistické prohlášení, „které jsou nejen nejstarší, ale také finančně nejsilnější kluby v českém fotbale, a musí pomoci. Smyslem konání však nebude dosadit vlastní lidi a fotbal ovládnout, ale podpořit kredibilní a široce respektované osobnosti, které by fotbal vyvedly z krize.“

Slavia upozornila, že v případě odsouzení fotbalové asociace, která je v kauze dotací také obviněná, může stát zastavit dotace. To by postihlo hlavně kluby nižších soutěží.

„Je to pro fotbal jedinečná příležitost, jak začít novou éru a vrátit fotbalu kredibilitu a důvěru veřejnosti,“ dodalo slávistické představenstvo.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze