Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň a Slavia: jízda po dálnici, nebo po okresce. Rozdíl je 137 milionů

Plzeňský útočník Michael Krmenčík v akrobatické pozici, jeho spoluhráč Daniel Kolář a obránce Momčilovič z FCSB šli do souboje hlavou. Přihlíží další obránce Balasa. | foto: AP

1 2017
Štáby rumunských televizí od rána korzují kolem plzeňského stadionu, pořizují obrázky z fanshopu, natáčejí fanoušky, jak stojí frontu na zbývající vstupenky. Jeden z nejdůležitějších pohárových zápasů sezony pro Viktorii Plzeň i bukurešťský tým FCSB nadešel.

Jde v něm o příliš mnoho, než aby to bylo jen obyčejné utkání. Jde v něm o obrovské množství peněz i o jistotu účasti v podzimní pohárové Evropě. O postup do závěrečné fáze kvalifikace Ligy mistrů.

Odvety 3. předkola

středa 2. srpna

Borisov - Slavia, 19.00 (o přenosu jedná O2 TV)
Plzeň - FCSB, 20.15 (vysílá ČT sport)

A to samé platí pro Slavii, která v úterý po poledni odletěla do Běloruska k utkání s BATE Borisov.

„Bude to náročné. Věříme, že se společně s fanoušky o postup popereme,“ říká plzeňský útočník Michael Krmenčík.

I díky němu má Plzeň 3. předkolo rozehrané líp než rumunský soupeř, před týdnem skončil duel v Bukurešti 2:2 a Krmenčík dal první gól. Plzni k postupu stačí remízy 0:0 i 1:1 či jakákoli výhra.

Také Slavia boj o Ligu mistrů dobře rozehrála, když zvítězila 1:0. Může si dovolit i porážku o gól, pokud sama alespoň jeden vstřelí (1:2, 2:3 atd.), dál ji posune také jakákoli remíza.

Třetí předkolo Ligy mistrů je křižovatka, z níž se můžete vydat dál po moderní dálnici, čili do play-off Ligy mistrů, nebo taky po rozbité okresce, kterou představuje čtvrté překolo Evropské ligy.

Plzeň a Slavia, jejich osud

Co si zajistí-

- v případě postupu přes FCSB resp. Borisov

  • účast v play-off Ligy mistrů.
  • v případě následného vyřazení UEFA vyplatí 3 miliony eur a tým jde do základní části Evropské ligy, k tomu má bonus 2,6 milionů eur, celkem 5,6 milionů eur, v přepočtu 148 milionů korun.
  • V případě následného postupu získá odměnu 14,7 milionů eur (389 milionů korun).

- v případě vyřazení s FCSB resp. Borisovem

  • účast v play-off Evropské ligy a boj o postup do základní skupiny.
  • za vyřazení z předkola Ligy mistrů je bolestné 420 tisíc eur, dál lze vydělat 2,6 milionů eur za postup do Evropské ligy.

Rozdíl mezi postupem a vyřazením v 3. předkole Ligy mistrů je v první chvíli závratných 137 milionů korun.

Posuďte sami: závěrečné play-off Ligy mistrů, které se hraje v druhé polovině srpna (od 15 do 23. srpna), i v případě neúspěchu garantuje účast v základní skupině Evropské ligy. Jako bolestné vyplatí Evropská fotbalová unie UEFA poraženým 3 miliony eur (asi 80 milionů korun), k tomu má klub jistých 2,6 milionů eur z pohárové soutěže číslo dvě, čili celkem to dává 148 milionů korun. To jsou sumy z minulé sezony, v letošní nebudou určitě menší.

To všechno Plzeň i Slavia mohou mít, pokud své nadějně rozehrané souboje s FCSB a Borisovem dotáhnou do zdárného konce.

Ale pozor, s tím se nemusí spokojit. Pokud by přemohly i další soupeře, postoupí do základní skupiny Ligy mistrů, kde mají jistou účast nejvýznamnější evropské velkokluby: Real, Barcelona, Bayern, Manchester United i City, Chelsea, Paris St. Germain, Juventus či Dortmund.

Pro česká mužstva je ctí a ohromnou prestiží být v této společnosti. Je to patřičně ohodnoceno i finančně. I se zápasy ve 4. předkole UEFA vysází 14 700 000 eur, v přepočtu přibližně 390 milionů korun.

O to všechno si Plzeň se Slavií zahrají, pokud ve středu odbočí na moderní dálnici. V případě neúspěchu je čeká boj o soutěž útěchy, kodrcání po okresce, zařazení do 4. předkola Evropské ligy.

Poražený z 3. předkola Ligy mistrů obdrží jen 420 tisíc eur a v play-off Evropské ligy bude hrát o zmíněných 2,6 milionů eur.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze