Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sladký život s colou obránci skončil

1 2006
Praha - David Rozehnal už nemá sladký život. "A vůbec mi to nevadí," usmívá se obránce fotbalové reprezentace. Včera, když měl tým odpoledne volno, vyrazil Rozehnal na nákupy. "Podívám se po muzice," plánoval. Dopředu bylo jisté, co si obránce určitě nekoupí. Colu. Jaká změna!

Z Rozehnala, dříve chodící reklamy na černý nápoj, se stal bezmála jeho odpůrce. Obráncův příběh dokládá, jak současní fotbalisté pečují o své zdraví.

Pokud někdejší internacionálové vzpomínají na bohatýrské flámy, jejich dnešní následovníci si spíš budou povídat o pitném režimu s vodou bez bublinek.

Rozehnal přitom neměl větší zdravotní problémy. Přesto testy zjistily, že se mu lehce nedokrvují svaly, jež by mohly kvůli tomu být náchylnější ke zranění. A tak se tomu hráč rozhodl předejít.

"Přes svého agenta jsem si sehnal odborníka na výživu. Tenmě prohlédl a já začal poslouchat jeho rady." Rady? Spíš šlo o jednoduchý příkaz. Ani nevypadal nijak drasticky. Pokud by nezazněl pro Rozehnala.

"Podstatně omez sladké a přestaň se nalévat colou!" Kdo znal "dřívějšího" Rozehnala, pochopí krutost nařízení. Nápoj k němu patřil. Kdyby chtěl někdo Rozehnala identifikovat, nejsnazší bylo říct: Hledej muže s colou. "Byl jsem závislák," přiznává Rozehnal.

"Klidně jsem vypil tři litry za den. Byla to droga. Věděl jsem, že to není extra zdravé, ale netrápilo mě to." Ke cole mlsal navíc obránce zhruba jednu tabulku čokolády za hodinu. Měl "dolce vita", sladký život.

Až Petr Brabec, expert na zdravou výživu, řekl: "Dost!" Jako když kuřák vyprázdní svou poslední krabičku cigaret, Rozehnal ještě zlikvidoval nakoupené zásoby. A od té doby on a cola? Nic.

"Ani jsem se nemusel moc přemáhat," tvrdí obránce. "Po nějakém čase jsem poznal, že se bez coly cítím líp." Cola sice točí před šampionátem reklamní spoty se světovými hvězdami, ale minimálně u českých fotbalistů populární není.

Znají zdravější nápoje, záložník Vladimír Šmicer ji dokonce zakazuje dětem. Fotbalisté vůbec dbají hodně na zdraví. Ví, že každá maličkost se jim nemusí vyplatit.

"Nejen že jsem dřív pil colu, ale měl jsem i špatný pitný režim," přiznává Rozehnal. "Teď si tohle všechno hlídám." Jen v Paříži, kde hraje za St. Germain, se mu diví, že bez coly vydrží.

"Tam ji totiž pije snad každý." Obránce je výjimkou. Sladký život skončil. "Cola byla má droga, ale teď je mi bez ní líp."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze