Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skotští diváci stáli a tleskali nám, rozplýval se olomoucký kouč Psotka

Olomoucký trenér Zdeněk Psotka | foto: Luděk Peřina, MAFRA

31 2009
Čtvrtek 30. července byl pro trenéra Zdeňka Psotku nezapomenutelný. V pouhých pětatřiceti letech dovedl fotbalisty Olomouce v Evropské lize k senzačnímu vítězství 5:1 na půdě Aberdeenu. Tedy klubu, kde úspěšnou kariéru začal jeho vzor - Alex Ferguson, manažer Manchesteru United. A taky se Psotka v novinářské anketě stal třetím nejlepším koučem za ročník 2008/09.

Prostě dokonalý den. "Asi jo. Ale že jsem dostal ocenění, jsem se dozvěděl až od vás po půlnoci," usmívá se charismatický Hanák.

Vážně jste to nevěděl?
Skutečně. Ani jsem nevěděl, že nějaká taková anketa existuje. Ale radost mi to udělalo.

Co se ve vás odehrávalo bezprostředně po jednoznačné výhře 5:1?
Obrovský pocit fotbalového štěstí. Diváci, kteří zůstali na stadionu, stáli a tleskali našemu týmu. A přesně pro to se fotbal hraje. Atmosféra na ostrovech je skvělá. Lidé ocení každý moment, ať už přihrávku, branku nebo defenzivní činnost. Navíc bylo úžasné, že tam s námi bylo asi 120 lidí, kteří si oblékli sigmácké dresy, šály a fandili po celý zápas. Odehrávalo se ve mně hodně štěstí, radosti.

Přitom mnoho skotských diváků stadion předčasně opustilo. Na olomouckou lekci neměli nervy.
V Anglii to tak funguje. Když diváci nejsou spokojení, tak si zabučí a jdou domů. Ale příště přijdou zas.

Z Aberdeenu jste si chtěli odvést takový výsledek, abyste měli v odvetě ještě o co hrát. Je ještě o co hrát?
Pořád zdůrazňujeme, abychom byli pokorní a pracovali stejně. Není konec, je poločas. V odvetě musíme hrát tak, abychom něco ukázali našim divákům. Aberdeen není soupeř, který by sem přijel složit zbraně. Budou hrát na doraz, budou nám to chtít nejvíc znepříjemnit.

Postup být v hlavách hráčů ještě nesmí?
Přesně tak.

Ptejte se na senzační vítězství Olomouce

Jak na něj reagují ve Skotsku? Jak debakl prožívalo čtrnáct tisíc domácích fanoušků? A jak hodnotí výkony Aberdeenu i Olomouce skotské deníky?

Vítězství 5:1 na skotské půdě dokazuje, že jste předvedli top výkon. Viděl jste i nedostatky?
Určitě jsme hráli velice dobře. Spousta hráčů předvedla svých sto procent. Ale byli i hráči, kteří patří mezi opory a neodvedli, co mohou. Přesto jejich výkon byl kvalitní.

Nezamotává se vám otázka základní sestavy? Bajer hrál výborně, jen na lavičce začal kapitán Kaščák.
V žádném případě ne. Zápasů máme hodně, budeme chtít, aby kvalita byla i po vystřídání. Hlavně musíme apelovat na hráče, abychom pořád tvořili tým a všichni byli připravení. Hráči si musí přát a chápat, že zátěž rozdělíme.

Čtyři branky jste vstřelili, až když Otepku nahradil Kaščák. Byla to jen náhoda, nebo se po střídání změnil obraz hry?
Na hru směrem dopředu to nemělo vliv. Byla stejně dobrá s Rudou i bez něj. V úvodu druhého poločasu ale bylo hodně standardních situací. Ruda měl menší problém s nakopnutou nohou. Chtěli jsem náš střed trošku víc defenzivní, protože soupeř přešel na rozestavení 4 - 4 - 2.

A kde byl tedy klíč k pěti brankám? V minulé sezoně jste často naříkal na špatnou koncovku, která se najednou rapidně zlepšila.
To je přesně ono. Už na Bohemce jsem byli hodně produktivní. Měli jsme tři šance, dali dva góly. Ve druhé půli jsme prostě dávali šance. Co jsme vystřelili, to tam padlo. Krásný zápas.

Je to nejkrásnější vítězství ve vaší kariéře?
Jednoznačně. Vzhledem k tomu, že jsme dali spoustu branek, byla vynikající atmosféra, pohárový zápas, tak určitě.

Trenérovi Aberdeenu Marku McGheehovi bylo podle jeho slov do breku. Stihl vám pogratulovat?
Ne, podali jsme si ruce jenom těsně po zápase, ale tiskovku jsme měli každý zvlášť. My jsme hlavně kvůli odbavení spěchali na letiště.

Byl zpáteční let hodně bujarý?
Všichni fanoušci nám v úvodu letu děkovali, bylo to hrozně krásný. Potom už převládala spíš únava.

Určitě jste dostal hodně gratulací. Byla mezi nimi nějaká, která vybočovala?
Budete se divit, ale moc jsem jich nedostal. Mám takových dvacet přátel, kteří mi přejí před i po zápase. Bez ohledu na to, jak dopadne.

Žádné speciální blahopřání nepřišlo? Přece jen jste udělali reklamu českému fotbalu.
Pro mě byla pocta, když mi poslal gratulaci pan Říčka z Prahy, který je skautem Chelsea. Už podruhé mi přál k postupu. Pro mě je obrovská čest, když takový člověk si vzpomene na trenéra z Olomouce.

Už v neděli vás čeká Baník Ostrava. Nebojíte se, že na tým dolehne únava?
V žádném případě se na to nebudeme vymlouvat. Máme široký kádr, je možné, že sestavu prostřídáme. Pokud bude příjemné počasí, nemělo by to hrát roli.

Věříte, že si euforii přenesete i do ligy?
Doufám, že to tak bude fungovat a sebevědomí, které jsme si teď upevnili, si přeneseme do nedělního utkání. Všichni hráči si nasadili vysokou laťku. Budou muset pořád pracovat tak, jak v Aberdeenu. Pro Sigmu i pro ně samotné to bude jen prospěšné. A taky věřím, že přijdou lidi a pomohou nám.

Dostanou hráči za tak vysoké vítězství odměnu?
Ne, zatím se vůbec nebavíme o žádných odměnách. Nejprve se bude muset spočítat, jestli vůbec nějaké zisky z Evropy jsou.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze