Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chorvatský fotbal se těší na Euro, cloumá jím však skandál

Chorvatští fanoušci povzbuzují svůj tým v utkání proti Irsku. | foto: Reuters

20 2015
Chorvatský fotbal se jako jediný ze zemí bývalé Jugoslávie pyšní postupem na Euro 2016. Nicméně oslavy ještě nestačily utichnout a Chorvatsko paradoxně řeší fotbalový skandál. Ten je rovněž největší z daného teritoria, přičemž jeho hlavní postavou je Zdravko Mamič, předseda Dinama Záhřeb a podle mnohých šedá eminence chorvatského fotbalu.

Ve středu byl Mamič zatčen kvůli vážnému podezření ze zpronevěry, navíc čelí podezření z korupce a rozsáhlých daňových úniků. Podle chorvatských zdrojů zadržela policie kvůli stejné věci ještě dalších pět lidí včetně Mamičova syna Maria, majitele manažerské agentury, a Damira Vrbanoviče, šéfa chorvatského svazu.

Zdravko Mamič a spol. měli údajně připravit Dinamo za deset let o více než 78 milionů kun (přibližně 276 milionů korun, přes deset milionů eur) tím, že od roku 2004 až do dubna 2015 při přestupech hráčů účtovali peníze za fiktivní zprostředkovatelské služby.

Záhřebský deník Jutarnji list tak zjistil, že například při přestupu Dejana Lovrena (nyní Liverpool), jenž v roce 2010 odešel do Lyonu, se za tyto služby objevilo na účtu 900 000 eur. Při přestupu Luky Modriče (nyní Real Madrid) do Tottenhamu v roce 2008 mělo jít dokonce o 7,7 milionů eur. Částky při přestupech Maria Mandžukiče a dalších hráčů byly údajně o něco nižší než v případě Lovrena.

Pakliže se podezření potvrdí, hovoří se až o šestiletých trestech.

Policie zadržela Zdravka Mamiče už v červenci i s bratrem Zoranem, který je trenérem Dinama. Po výslechu byli oba propuštěni na kauci. Zoran Mamič v minulé sezoně dovedl Dinamo k obhajobě titulu, v létě s ním postoupil do základní skupiny Ligy mistrů a ve středu mezi zatčenými nebyl.

Záhřebský soud ve čtvrtek večer rozhodl, že Zdravko Mamič, jeho syn a další tři vyšetřovaní zůstanou měsíc ve vazbě kvůli případnému ovlivňování svědků nebo možnému pokusu o útěk. Mohou se však dostat ven na kauci, což ve veřejnosti vzbudilo pohoršení. V případě hlavní postavy skandálu je kauce největší, činí čtrnáct milionů kun.

Splitský list Slobodna Dalmacija citoval trenéra Dinama Zorana Mamiče. „Jde o politicky motivovaný proces a určitě dokážeme, že jsme nevinní,“ uvedl mladší bratr šedé eminence chorvatského fotbalu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze