Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vymyšlená penalta a hon na sudího. Africký šampionát trápí skandál

Tuniští fotbalisté se snaží napadnou sudího Rajindraparsada Seechurna po čtvrtfinálovém vyřazení z Afrického poháru. | foto: Reuters

2 2015
Policejní těžkooděnci zastavovali rozzuřený dav za pomoci ochranných štítů i vlastních těl. Scéna z fotbalového stadionu by neukazovala nic neobvyklého, pokud by však nešlo o vrcholnou akci a rozzuřeným davem nebyli fotbalisté, kteří se snažili napadnout sudího.

Nechutnosti se odehrály po čtvrtfinálovém utkání afrického šampionátu, pár minut předtím se na hřišti pro změnu odehrála fraška.

Tunisko mířilo do semifinále, když v poslední minutě za stavu 1:0 se v jeho pokutovém území po drobném kontaktu s obráncem sesunul k zemi Ivan Bolado z Rovníkové Guineji. Sudí jménem Rajindraparsad Seechurn z Mauricia za teatrální pád nařídil pokutový kop ve prospěch pořadatelské země.

„Pětačtyřicet let dělám do fotbalu. Patnáct let jsem ho hrál, třicet let trénuju, ale za celou dobu kariéru jsem nikdy nic takového neviděl,“ prohlásil tuniský trenér George Leekens, který reprezentoval Belgii a později její národní mužstvo dvakrát vedl.

Domácí Javier Balboa penaltu proměnil a v prodloužení z přímého kopu trefil vítězství 2:1. Už po penaltě docházelo ke strkanicím mezi hráči, které se v prodloužení stupňovaly. Po závěrečném hvizdu všechno vrcholilo honem na sudího.

„Rozhodčí udělal obrovskou chybu. V životě je těžké se s některými událostmi smířit, jako když ztratíte dítě, rodinu. Tohle je sice jen fotbal, ale to, co se v zápase odehrálo, nemůžu akceptovat,“ řekl tuniský kouč.

Neakceptovatelné je především chování vašich hráčů, pane trenére. V Africe podle místních novinářů dochází k útokům na sudí často, navíc příslušné orgány většinou tvrdé tresty nevynesou.

„Africký fotbal při hledání své důvěryhodnosti stojí na rozcestí,“ napsala renomovaná agentura Reuters. Udělá komise z Tunisanů exemplární případ?

Jak to s hledáním důvěry myslí v Tunisku, ukázal šéf tamního svazu Wadie Jary, který na protest proti řízení zápasu sudím z Mauricia odstoupil z vedení celého afrického fotbalu.

Rovníková Guinea slyšela spoustu pochval, že se po třech letech znovu ujala pořadatelství, když původní Maroko kvůli obavám ze smrtelného viru Eboly turnaj organizovat odmítlo. Na přípravy přitom měla jen 64 dnů.

Ale nyní sympatie ztratila kvůli do očí bijící přízni rozhodčích. Už v klíčovém utkání o postup ze skupiny proti Gabunu jí sudí daroval penaltu po nafilmovaném pádu Balboy. Ve druhé půli to byl rozhodující okamžik vyrovnaného utkání (2:0). Ve čtvrtfinále z podobné situace těžila znovu.

„Rozhodnutí arbitrů jsou běžnou součástí fotbalu,“ suše konstatoval trenér domácích Esteban Becker.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze