Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfové fotbalu v Jižní Americe či Karibiku. Kdo jsou hříšníci aféry FIFA

Jack Warner (zleva), Eugenio Figuerido a Jeffrey Webb. Vlivní fotbaloví funkcionáři, kteří byli zatčení v souvislosti s korupčním skandálem FIFA. | foto: Arnd Wiegmann, Jorge Adorno, Carlos JassoReuters

27 2015
Je jich čtrnáct. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států v souvislosti s korupčním skandálem ve světovém fotbale vyšetřuje devět bývalých či současných členů vedení Mezinárodní fotbalové federace FIFA a pět vlivných osob z marketingových společností. Kdo všechno patří mezi hříšníky a jaké měli funkce?

V pátek se na kongresu v Curychu bude volit vedení světového fotbalu, předehru obstarala ve středu švýcarská policie. Kvůli podezření z korupčního jednání v curyšském hotelu zatkla sedm vlivných funkcionářů. Obviněno je i další sedm osob, kteří se na místě nenacházely.

O koho jde?

Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Joseph

Jeffrey Webb

Jeffrey Webb (50 let, Kajmanské ostrovy). Od roku 2012 šéf fotbalové federace Severní a Střední Ameriky a Karibské oblasti (CONCACAF), o rok později se stal viceprezident FIFA. Předseda Antirasistického a Diskriminačního výboru FIFA, šéf fotbalové asociace Kajmanských ostrovů.

Eugenio Figueredo (83 let, Uruguay). Viceprezident FIFA. Bývalý šéf Fotbalové federace Jižní Ameriky (CONMEBOL) a bývalý dlouholetý předseda (1997 až 2006) Uruguayské fotbalové asociace.

Jack Warner. Politik, ministr obrany ostrovního státu Trinidad a Tobago. Bývalý...

Jack Warner

Jack Warner (72 let, Trinidad a Tobago). Politik, ministr obrany ostrovního státu Trinidad a Tobago. Bývalý dlouholetý šéf (1990 až 2011) fotbalové federace Severní a Střední Ameriky a Karibské oblasti (CONCACAF). Do roku 2011 byl i viceprezidentem FIFA, ale v roce 2011 rezignoval na všechny fotbalové funkce, protože čelil podezření z korupčního jednání.

Rafael Esquivel, prezident Fotbalové asociace Venezuely. Je jedním ze zatčených...

Rafael Esquivel

Rafael Esquivel (68 let, Venezuela). Od roku 1987 prezident Fotbalové asociace Venezuely. Člen disciplinární komise FIFA.

Bývalý šéf brazilského fotbalu José Maria Marin. Je jedním ze zatčených v...

José Maria Marin

José Maria Marin (83 let, Brazílie). V letech 2012 až 2015 byl prvním mužem brazilského fotbalu. Zároveň byl prezidentem organizačního výboru mistrovství světa 2014. Na začátku osmdesátých let guvernér brazilského státu Sao Paulo.

Nicolas Leóz, bývalý šéf jihoamerické fotbalové federace (CONMEBOL). Leóz je...

Nicolas Leóz

Nicolas Leóz (86 let, Paraguay). Do roku 2013 byl sedmadvacet let prezidentem Jihoamerické fotbalové federace (CONMEBOL). V letech 1998 až 2013 člen Výkonného výboru FIFA, zároveň vedl fotbalovou asociace Paraguaye. V dubnu 2013 odstoupil ze všech funkcí kvůli zdravotní a osobním důvodům.

Prezident kostarické fotbalové federace Eduardo Li. Funkcionář čínského původu...

Eduardo Li

Eduardo Li (56 let, Kostarika). Funkcionář čínského původu. Vede kostarický fotbal. Zvláštní poradce organizačního výboru FIFA pro mistrovství světa hráčů do 20 let a mistrovství světa dívek do 17 let. Člen vedení fotbalové federace Severní a Střední ameriky a Karibské oblasti. Na pátečním volebním kongresu FIFA chtěl kandidovat na člena výkonného výboru.

Julio Rocha, prezident fotbalové federace Nicaraguay, (vlevo) a šéf světového...

Julio Rocha

Julio Rocha Lopéz (64 let, Nikaragua). V letech 1990 až 2014 byl šéfem fotbalové federace Nikaraguay. V roce 2009 byl zvolen do síně slávy CONCACAF. Na FIFA pravuje v oddělení vývoje.

Costas Takkas (58 let, Kajmanské ostrovy). Bývalý generální sekretář fotbalové asociace Kajmanských ostrovů, diplomatický vyslanec Jeffreyho Webba.

Aaron Davidson (44 let, USA). Pracovník marketingu, který měl být prostředníkem pro ilegální platby FIFA.

José Margulies (75 let, Brazílie). Bývalý člen Výkonného výboru FIFA, zadržen kvůli ilegálním platbám.

Alejandro Burzaco (50 let, Argentina). Prezident společnosti Torneos a Competencias, která se specializuje na vysílání sportovních akcí. Do roku 2009 držela práva na argentinskou ligu.

Hugo Jinkins (70 let, Argentina). Zakladatel firmy Full Play, která v zemích Latinské Ameriky má práva na mezistátní zápasy.

Mariano Jinkins (40 let, Argentina). Bratr Hugo Jinkinse a viceprezident společnosti Full Play.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze