Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň je naše inspirace, říká nový trenér fotbalového Ústí Skála

PRVNÍ DEN. Nejdřív tisková konference, pak první trénink v novém působišti. Takhle se včera ujal druholigového Ústí trenér Jiří Skála. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

22 2016
Skálopevná vize fotbalového trenéra Jiřího Skály: „Chtěl bych Ústí posunout do kategorie atraktivního stylu, i když vím, že to nebude jednoduché.“ Druholigového mužstva se dlouholetý Vrbův pobočník v Plzni ujal v úterý, na lavičce nahradil Petra Němce.

Proč jste Ústí kývl?
Pro mě jako trenéra s určitou zkušeností, ačkoli převážně v roli asistenta, je to nesmírně významný posun vpřed. Pozitivní je, že nejde jen o práci u A-týmu, ale i v hlubším rozsahu. Klub chce fungovat ještě silněji po sportovní stránce s důrazem na odchovance.

Takže jste neváhal?
Ani chvilku. Hned to pro mě bylo velice atraktivní, i když jsme měli několik schůzek. Je to pro mě obrovská výzva. Přitažlivá vzhledem k rozsahu kompetencí.

Chcete hrát atraktivně. Půjde to se současným kádrem?
Vhodné typy fotbalistů tady už působí. Chceme víc hráčů zapojovat do ofenzivy, aby byli spokojeni fanoušci a my sami také. Uvidíme, v jakém rozsahu se to podaří. Kádr ještě dozná určitých změn, ale kvalita hráčů, abychom ofenzivní styl mohli plnit, je na velké úrovni.

Co jste se naučil od nynějšího reprezentačního kouče Vrby, kterému jste v Plzni dělal asistenta?
Je toho strašně moc. Nedá se to rozvinout do jedné odpovědi. Hlavně to, co je vlastní panu Vrbovi, což je atraktivní útočný styl. S hráči, kteří jsou dynamičtí, rychlí, umí s míčem. Na to se chci soustředit. I když víme, že to může být proces dlouhodobý, budeme chtít atakovat vrchní příčky. Nemusí to jít hned, ale uděláme vše, aby to fungovalo.

V plzeňské Viktorii jste pracoval i pod trenérem Koubkem, jaký on razil styl?
Nechci to moc rozvádět, ale byl to jiný styl, než je Plzeň zvyklá. Přesto to zvládl na titul, i když se zaměřil více na defenzivní činnost. Zažila se spousta zápasů bez obdržených branek. My chceme razit spíš cestu ofenzivního pojetí fotbalu.

Takže chcete hrát jako Plzeň?
Bereme to spíš jako inspiraci, jak fotbal může fungovat. A pokusit se i v rámci svých opatření udělat maximum, aby se Ústí dostalo v tabulce do lepších pozic.

Jaká je podle vás 2. liga?
Velice kvalitní! Neměl jsem možnost vidět mnoho utkání, ale proti 3. lize, kde jsem vedl Domažlice, je to diametrální rozdíl. Nesrovnatelné. Úroveň hráčů je mnohem vyšší, je vidět, že 2. liga je profesionální. Tím, že do ní spadly Baník Ostrava a Olomouc, soutěž ještě získá na kvalitě a atraktivitě. Tenhle ročník bude velice přitažlivý. Myslím si, že Ostrava a Olomouc se budou snažit okamžitě o návrat, zejména Baník má kvalitního trenéra a bude určitě velice dobře připravený.

Jak vypadá vaše příprava?
Hned v sobotu hrajeme s juniorkou Liberce, pak s Příbramí, máme tam Plzeň, v přípravě bude kvalita. Příležitost dostanou všichni hráči, jsou na startovní čáře srovnáni. Záleží pouze na nich, kdo uspěje a dostane možnost nastoupit v prvním kole v základní sestavě.

Jaký jste trenér? Vyznáváte metodu cukru nebo biče?
Jak na kterého hráče. Nikdy nenajdete kabinu, kde se si všemi vyhovíte. Ale věřím, že v Ústí najdeme se všemi společnou řeč. Jsem velice komunikativní, mám rád užší spolupráci lidí, věřím, že tady nastane změna k lepšímu.

Z Ústí odešly útočné opory Smola nebo Veverka. Jak těžké je bude nahradit?
Vždy je složité nahradit hráče, který dá kolem deseti branek za sezonu. Nicméně se asi zaměříme na to, abychom rozdělili střelecké schopnosti mezi více hráčů. Je to o tom, jaký výběr místa budou mít, není to o jednom středním útočníkovi. I ostatní mají mít chuť prosazovat se ve finální fázi. Máme vytipované hráče, typologicky jiné, než je Smola. Mladé kluky, kteří v juniorkách dávali hodně branek.

Jaké ambice bude mít Ústí? Budete hrát o postup?
Podotýkám, že jsem ambiciózní a chci se posunout dopředu. Jsme na začátku cesty, možná to bude chvilku trvat, ale pokusíme se hrát o vyšší příčky. Pokud se naskytne možnost hrát úplně nahoře, budeme to chtít dotáhnout. Jsme tady, abychom se odrazili k lepším zítřkům, přitáhli víc lidí na stadion. Ale jestli to bude teď, za rok nebo až později, to v současnosti nevím. Není to tak, že bychom chtěli postoupit ihned, ale ten cíl takový je.

Loni se v Ústí říkalo: Do tří let chceme postup.
Vidíte, takže dva roky ještě zbývají (smích).

Jindráček a synové tří bývalých ligových fotbalistů

I se třemi syny bývalých ligových fotbalistů vstoupilo Ústí do letní přípravy.

„Je to zajímavé. Třeba naši tátové hráli proti sobě a my teď můžeme hrát spolu,“ pousmál se jeden z potomků David Skuhravý z Jablonce. Dalšími jsou František Mysliveček a David Zoubek z pražské Slavie, všechny zatím bude druholigový klub testovat. Stejně jako Kateřiňáka a Kozmu z Mladé Boleslavi, slávistu Heřmana, sparťana Poučka a vlastní dorostence Barnata, Mayerhofera a Satka.

Návrat do Ústí má jistý teplický útočník Martin Jindráček, který poslední sezonu strávil na Vyšehradě a v Mostě. K mužstvu se připojí až v pondělí, v Ústí už dříve působil. Zato pryč jsou mimo jiné ofenzivní tahouni Smola s Veverkou.

„Všichni soupeři hráli se dvěma třemi fotbalisty, kteří mají ligové zkušenosti, my ne. I na tomhle bychom rádi zapracovali, ale záleží na ekonomice,“ uvedl výkonný ředitel klubu Petr Heidenreich, zvolený místopředsedou Ligové fotbalové asociace za 2. ligu: „Je to velký diplomatický úspěch, nejen můj, ale i ústecké Army. A také Františka Hrdličky (zesnulý ředitel Teplic), který mě vychoval a přivedl do těchto kruhů. Patří mu dík, hodně jsem se od něj naučil a okoukal.“

Ústí kromě kouče Jiřího Skály naroubovalo do realizačního týmu Martina Dolinského, šéftrenéra mládeže. „Jasný signál, že chceme více jít ústeckou cestou. Máme zajímavé hráče, kteří se v rámci spolupráce s Drážďany rozehrávají v kvalitních soutěžích,“ tvrdí Heidenreich.

Už týmy šestnáctiletých by měly hrát stejným, tedy útočným stylem jako áčko Ústí. V klubu proto vzniknou trenérská a sportovní rada. V obou bude figurovat Skála. „Budeme mluvit o hráčích, kádru, o herním stylu,“ objasnil Heidenreich. A časem o postupu do 1 .ligy? „Ještě připraveni nejsme, ale víme, že nám moc nechybí.“Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze