Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skácel nehraje, v šampionát ale doufá. Není sám

12 2006
Edinburgh, Praha - Rudolfa Skácela zastavují v posledních dnech v Edinburghu fanoušci. "Proč nehraješ?" ptají se udiveně. "To není otázka pro mě," odpovídá jim český fotbalista. Z nedávno největší hvězdy skotské ligy není dnes ani náhradník. Záložník klubu Hearts z Edinburghu se ve dvou zápasech po sobě nedostal ani na lavičku.

Je to velmi razantní obrat. Vždyť v úvodu sezony Skácel bezkonkurenčně zářil, táhl tým a střílel kupu gólů.

Díky nim jsou Hearts stále druzí v lize a Skácel se dělí o druhou příčku v žebříčku kanonýrů. Teď však Skácel usiluje o šampionát, aniž pravidelně hraje v klubu. A není sám.

Stejný osud prožívá třeba i Marek Jankulovski v AC Milán. Přesto je jeho pozice úplně odlišná: o místo ve výběru trenéra Karla Brücknera se nemusí bát, post levého obránce v něm má "předplacen".

Měsíc v napětí

Skácel je na tom s vyhlídkami na šampionát zhruba stejně jako Jarošík, Vachoušek, Lukáš Zelenka a další. Ti budou žít ještě měsíc v napětí, zda na turnaj do Německa pojedou.

Třiadvacetičlenná nominace bude známa 15. května. Vedle prakticky jistých jmen v ní zbývá zhruba pět volných míst. A naděje adeptů se mohou povážlivě ztenčit, pokud nedostanou prostor ukázat své umění.

Šance náhradníků

Nehrají v klubech. Pojedou na světový šampionát?

Marek Jankulovski (AC Milán)
Má nominaci jistou, i když za klub neodehraje v sezoně ani minutu. Na levé straně obrany je pro Brücknera nepostradatelný.

Marek Heinz (Galatasaray)
Občas hraje, ale i kdyby ne, šampionát ho nejspíš nemine.

Rudolf Skácel (Hearts)
Je na hraně, vyřazení z klubové sestavy mu může vyhlídky zkomplikovat.

Tomáš Jun (Besiktas)
Už tak malé šance se mu mezi náhradníky ještě scvrkávají.

Tomáš Hübschman (Šachtar)
Do Německa asi nepojede.

Václav Svěrkoš (Hertha)
Těžko by jel, i kdyby stabilně hrál.

David Kobylík (Bielefeld)
Platí u něj totéž, co u Svěrkoše.

"Fotbalisté, kteří se neprosazují v klubech, hrají v reprezentaci kolikrát o to líp," tvrdí sice Brückner, ale jeho slova se týkají hráčů kalibru Jankulovského. Pokud nad někým váhá, může hrát zápasová absence v jeho neprospěch.

Zahraje si ještě?

Když se Skácela přímo zeptáte, zda ho nepronásleduje obava, že se mu šampionát vzdaluje, reaguje až útočně: "Proč si to myslíte?"

Teprve pak – už o poznání klidněji – svůj postoj vysvětluje: "Mám svědomí čisté, pro nominaci jsem udělal maximum, a jestli se do ní vejdu, nezáleží na mně. Teď nehraju, ale jinak beru sezonu jako fantastickou, nejlepší v životě. Šampionát by v ní byl bonusem navíc."

Skácelovi a dalším mužům "na hraně" však nezbývá příliš možností, jak zaujmout. Evropské ligy pomalu finišují, před Hearts stojí už jen šest utkání.

V kolika z nich se Skácel ukáže? "Neřeším to," říká záložník. "Nikdo mi nevysvětlil, proč jsem na tribuně. A i když to sám asi vím, nebudu to komentovat."

Ve zbytku sezony budou Hearts hájit druhou příčku, a tím šanci na Ligu mistrů. A chtějí uspět ve finále Skotského poháru. Pro klub, který 10 let nic nevyhrál, jsou to velké výzvy.

"Pokud se je povede naplnit, prý vyjde do ulic Edinburghu slavit 100 tisíc lidí," těší se Skácel.

Na světovém šampionátu však budou ještě mnohem větší davy...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze