Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sionko svou roli bere se smíšenými pocity

Libor Sionko v akci - Náhradník na MS Libor Sionko v akci při tréninku v Seefeldu. | foto: Michal ŠulaMF DNES

25 2006
Seefeld - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - V nelehké situaci se ocitl fotbalový záložník Libor Sionko, který od dnešního dne trénuje s českou reprezentací v rakouském Seefeldu. Zapojil se do přípravy na mistrovství světa, ačkoliv v kádru pro šampionát není. Co víc, on je prvním náhradníkem, a jeho sen o startu na MS se může naplnit, jen když bude někdo zraněn. "Je to divný pocit. Nikomu nepřeju nic zlého, ale na šampionát bych jel rád," říká.

Libor Sionko prožívá rušné léto. Nedávno přestoupil z Austrie Vídeň do Glasgow Rangers a uprostřed stěhování dostal pozvánku do přípravy národního mužstva. Trenér Karel Brückner jej povolal jako pojistku pro případ, že někdo z nominovaných nebude v pořádku.

Největším kandidátem, který by mohl Sionkovi cestu na mistrovství světa uvolnit, je Vladimír Šmicer. V úterý si obnovil zranění šlachy pod kolenem a jeho start je stále na vážkách.

"Když to Vláďa nezvládne, tak mi ho bude moc líto, ale na druhou stranu já se díky tomu dostanu na mistrovství. Je to hrozně divný pocit," přiznává Sionko.

Má hodně smíšené pocity, ale svoji roli znal předem a přijal ji. "Trenér má svůj kádr, a já to respektuji," říká. Pak ale dodá: "Kdyby byli všichni stoprocentně v pořádku, tak by mu asi stačilo mít náhradníky jen na telefonu."

Sionko se Šmicrem
o nominaci nemluví

Jeden z nich pojede na mistrovství světa, druhý bude mít smůlu. Hráč základního kádru Vladimír Šmicer a jeho náhradník Libor Sionko se o zvláštní situaci, v níž se ocitli, nebaví.

"Bylo by mi líto, kdyby Vláďa nejel," řekl Sionko, který se jako první náhradník dnes zapojil do přípravy národního mužstva v Seefeldu. "Nijak jsme to spolu nerozebírali. On ví, že je jeden z hráčů, kteří mají zdravotní problémy, a sám musí rozhodnout, jak na tom je. Moje role je taky jasná," dodává.

Šmicer svého kolegu jako supa vyčkávajícího za jeho zády na klopýtnutí také nebere: "Není to o tom, že by šel po mém místě. Když nebudu v pořádku, tak prostě bude muset jet někdo jiný," chápe záložník francouzského Bordeaux. "Jeho příjezd byl domluven ještě předtím, než jsem si obnovil zranění. Nemá to přímou souvislost."

O nominaci na mistrovství světa se Sionkovi ještě nedávno ani nesnilo: "Když jsem chyběl v nominaci na dvojzápas v Turecku, tak jsem usoudil, že se mnou trenér asi nepočítá. Soustředil jsem se tedy na klub a na rakouskou ligu. Závěr sezony jsem měl velice šťastný - získali jsme titul, mně se povedl životní přestup, a pak se mi ještě naskytla i šance jet na mistrovství světa. I role prvního náhradníka tak pro mě byla příjemným překvapením."

Přestup do skotského velkoklubu postavil Sionka před řadu organizačních úkolů. Musí zařídit stěhování, prodej domu a auta v Rakousku, budování nového zázemí pro manželku a osmiměsíční dcerku... Proto přivítal Brücknerův kompromisní návrh, že se mohl na soustředění v Seefeldu hlásit později.

Přiletěl ve středu večer, a protože se kvůli počasí o den odložilo oficiální fotografování české reprezentace, dostal se Sionko neplánovaně i na společné snímky. Ať už na mistrovství pojede nebo ne, jeho čerstvě melírovaná hlava bude na fanoušky koukat ze všech plakátů. "Maximálně se tam fanouškům nebude mít kdo podepsat," nedělá si s tím Sionko starosti.

Pak se hned naplno zapojil do tréninku. Zatímco zraněný Galásek dnes odpočíval a Šmicer cvičil pod vedením masérů, Sionko ve skupince hráčů vedené asistentem Miroslavem Beránkem zahrával rohové kopy, centroval a zapojoval se do nácviku kombinací. "Jsem součástí tohoto týmu," pocítil 29letý záložník.

Jeho nový zaměstnavatel proti reprezentačnímu soustředění nic neměl, ačkoliv mohl účasti hráče, jenž nefiguruje v oficiální nominaci na MS, bránit. "Pokud mám zprávy, tak Rangers nemají nic proti. Je to i pro ně pocta, že mají v kádru hráče, který by se mohl objevit na mistrovství světa," myslí si Sionko.

Pakliže jeho mise zůstane nenaplněna a on se do nominace nedostane, šampionát si nechá ujít.

"Volna využiji k tomu, abych si vyřídil zbylé záležitosti kolem stěhování do Skotska. Mám od klubu příslib, že v případě nominace na mistrovství světa bych měl od posledního zápasu tři týdny dovolenou, ale jinak by mi tento čas chyběl."Najdete na iDNES.czmobilní verze