Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další sigmák pro nároďák. A nemusí zůstat jenom u Falty

Olomoucký Šimon Falta (vlevo) stíhá vítkovického Matěje Fialu. | foto: MAFRA

3 2017
Šimon Falta se v pondělí poprvé hlásil na srazu české fotbalové reprezentace před kvalifikačními zápasy v Ázerbájdžánu a se San Marinem. „Kdyby mi někdo řekl před sezonou, že budu v nominaci, asi bych si ťukal na hlavu. Nikdo nečekal, že by se nám mohlo takhle dařit,“ vykládalo olomoucké levé křídlo v obležení kamer a diktafonů.

„Všechno si sedlo, jsem v nejlepší formě, kterou jsem zatím měl. Ač jsem byl minule mezi náhradníky, nějak jsem si nepřipouštěl, že by to mohlo přijít takhle brzo,“ dodává Falta.

Po devíti kolech reportéry MF DNES nejlépe hodnocený hráč ligy se v národním týmu potkal s někdejším spoluhráčem z olomouckého dorostu Tomášem Kalasem ze silného ročníku 1993.

A nemuselo by zůstat jen u nich. O pozornost reprezentačního trenéra Karla Jarolíma si říkají i další sigmáci z výjimečné generace.

Výhledově po návratu z marodky urostlý hroťák Tomáš Chorý či šikovný středopolař David Houska.

Mezi nominačními náhradníky je produktivní záložník Jakub Plšek.

„Zase jsme změn nechtěli dělat tolik. Necháme tomu ještě víc času. Bude prostor v listopadu a případně na jaře. Když si Olomouc udrží formu, mohou šanci dostat i další hráči,“ řekl Jarolím, jenž pozorně sleduje olomouckou jízdu po návratu do 1. ligy. Sigma je překvapivě druhá. „Dobré výkony předvádí celé mužstvo. Falta se dokáže prosadit. Je to technický hráč, umí zakončit i připravit šance.“

Nejblyštivější formu z Olomouce teď ukazuje Houska, v hodnocení MF DNES je s průměrnou známkou 2 čtvrtým nejlepším v celé lize.

Byť má i dost defenzivních úkolů, stejně jako Falta skóroval už třikrát a dvakrát asistoval. O víkendu předvedl mimořádný výkon proti Jihlavě: díky dobrému pohybu obsáhne velký prostor hřiště, zakládá útoky, odebírá balony, mění těžiště hry, kontroluje míč. A navíc se až netypicky cpal do koncovky.

Fotogalerie

Pálil tvrdě z dálky - i přes zeď. Nakonec se vytoužené jediné trefy v zápase dočkal v závěru, když střílel v pokutovém území pohotově z otočky.

„Odvedl obrovské penzum práce, byl aktivní. Měl velký počet střeleckých pokusů, přitom se často do koncovky nedostává. Odehrál velmi dobré utkání a po zásluze byl odměněn gólem,“ chválil jej trenér Václav Jílek. „Nejlepší hráč na hřišti.“

Sigma i díky drobnému Houskovi válí. Ač je to spíš tak, jak říká Falta: „Nejen já hraji v životní formě, i ostatní kluci. Šlapeme jako mančaft a bez toho, aniž by se dařilo ostatním, se nebude dařit ani mně.“ Fungující tým dělá jednotlivce.

„Sny se můžou plnit dřív, než se člověk naděje,“ zjistil Falta.

„Tohle mužstvo má ohromnou vnitřní sílu. Kluci mě samotného překvapují, jakým způsobem si dokážou v zápase poradit s jednotlivými situacemi. Nejdůležitější je změna mentality, jdeme za úspěchem, i když se nedaří,“ vážil si Jílek po zaslouženém triumfu v Jihlavě. „Věřil jsem, že branku vstřelíme.“

Olomoucká parta odchovanců místo starostí se záchranou prohání aspiranty na titul. „Po devíti kolech mít dvacet bodů je výborný vklad do další části sezony,“ užívá si Jílek klidu na práci. „Předloni jsme měli po šestnácti kolech bodů patnáct, takže je to fantastické.“

Běhavým sigmákům chybí zkušenosti s velkými zápasy, evropskými poháry, přesto si o Jarolímův zájem říkají právem. „Je to ocenění nejen pro hráče, ale i celý klub,“ uvedl na stránkách Sigmy sportovní manažer Ladislav Minář. „Je to způsobem hry, kterým se prezentujeme. Jsme rádi, že si toho někdo všiml, že naše dosavadní podzimní působení v lize bylo takto oceněno.“

Jílek doplňuje: „Už tu dlouho nebyl reprezentant. A třeba to pro příště nemusí zůstat jen u Šimona.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze