Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě maturity během týdne a Schick pořád věří: Šance na Euro žije

DEBUT Český fotbalový reprezentant Patrik Schick (vpravo) v přípravě proti Maltě. | foto: ČTK

28 2016
Kufstein (Od našeho zpravodaje) - V pondělí odmaturoval na Anglo-německé obchodní akademii, v pátek složil maturitu na hřišti. Fotbalista Patrik Schick dal při debutu za národní mužstvu gól a na jeden přihrál, česká reprezentace v přípravě na mistrovství Evropy porazila Maltu 6:0.

Senzační story pokračuje. Útočník Schick byl zvolen objevem ligové sezony v Česku, oslnil i reprezentačního trenéra Vrbu, který ho zařadil do předběžné nominace na mistrovství Evropy. A zaujal také při svém prvním reprezentačním startu.

„Cením si toho, že jsem se sem vůbec dostal. Když na Euro nepojedu, tak zklamaný nebudu. Jsem rád, že jsme proti Maltě nastoupil. To ostatní, že jsem dal gól a na jeden nahrál, to už je něco navíc,“ líčil.

Schick „přežil“ první Vrbovo zúžení nominace, ale na soustředění do rakouského Kranzachu cestoval s vědomím, že je společně s Marečkem mimo třiadvacetičlenný kádr, který za deset dnů vyrazí na závěrečný turnaj do Francie.

„Hráči vědí, kteří na Euro nepojedou a nebude to pro ně překvapení. Ale stát se může cokoli. Neříkám, že jde o závěrečné rozhodnutí,“ zdůraznil kouč Pavel Vrba.

A Schick cítí šanci, kterou si povedeným debutem možná zvýšil. Konečnou nominaci musí Vrba nahlásit do půlnoci 31. května. Druhý den se Češi v Innsbrucku postaví Rusku.

„Jsem smířený s tím, že na Euru nebudu, protože to vím dopředu. Nedělám si z toho hlavu,“ říká nevzrušeně.

Ale v jiné odpovědi je z jeho hlasu cítit, že pořád věří. „Nominace není definitivně uzavřená, šance trvá, makám naplno, abych měl čisté svědomí, kdyby to nevyšlo. Nic nebalím.“

Může ho inspirovat čtyři roky starý příběh Vladimíra Daridy. Během jara 2012 zazářil v lize, tak ho tehdejší trenér Bílek vzal na soustředění do Rakouska v roli náhradníka, kdyby se někdo zranil. Ale Darida se tam předvedl způsobem, že kouč změnil plány, vyřadil Pudila a na Euro vzal Daridu.

„Když to nevyjde, tak se nic neděje. Jsem s tím smířený,“ říká Schick, kmenový hráč Sparty, jemuž do reprezentace pomohlo vydařené hostování v Bohemians.

Ve dvaceti je v národním mužstvu benjamínkem, kapitán Rosický je o víc než patnáct let starší. A Schick k němu vzhlíží. „Udělal na mě obrovský dojem. Vždyť já ho nikdy ani nepotkal a teď s ním můžu trénovat,“ vyznal se Schick.

A co teprve s ním hrát na mistrovství Evropy...

Na obchodní akademii musel požádat o jiný termín pro maturitu, kryla se právě se zápasem proti Maltě. „Je to pro mě hodně povedený týden. Školu mám za sebou a můžu se naplno věnovat fotbalu. Všechno to ze mě spadlo.“Najdete na iDNES.czmobilní verze