Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fotbalový vzestup a pád v Olomouci. Kam kráčíš, Sigmo?

Na kolenou je obránce Vlastimil Vidlička, momentálně je na kolenou celá fotbalová Olomouc. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

3 2014
Za pět let se toho ve fotbalové Olomouci stalo mnoho. Dobrého i zlého. Více zlého. Období vzestupu a pádu uzavřelo v sobotu poslední kapitolu: tradiční klub po 30 letech sestoupil z první ligy. Je to už úplné dno, z něhož se Sigma odrazí zpátky, nebo nikdy není tak špatně, aby nebylo ještě hůř?

Pokud se vedení Hanáků nepoučí z vlastních chyb, kterých nasekalo kupy, doba modrého temna jen tak neskončí...

Loni, někdy začátkem ledna: sedíme se Zdeňkem Psotkou v jeho oblíbené kavárně Café 87. Jako obvykle, když se potkáme na rozhovor, vybereme stůl pod schodištěm, abychom měli klid a zároveň u velkého okna i světlo z ulice. Do očí novému generálnímu manažerovi fotbalové Sigmy občas zasvítí paprsky slunce, takže jimi mhouří, jako by chtěl u praktického lékaře přečíst poslední řádek prťavých písmenek. A já si chvílemi kladu otázku, zda-li jej opravdu vidí, nebo tipuje, či mlží.

"Nebude vám chybět trénování?" "Nedovedu říct. Ale po dobu manažerské smlouvy se k trénování nevrátím. Je to nová výzva," odpoví a usrkne zázvorový čaj.

"Kdekdo ve vás viděl nástupce legendárního trenéra Brücknera, a vy teď usednete do kanceláře?" ptám se jinak, ale stejně, což je milá vlastnost novinářů.

"Možná jen u mládeže budu mít tendence skočit na hřiště a ukazovat věci hráčům přímo. Je pak hned na nich vidět progres, a to mě baví. V Olomouci máme dobrou práci s mládeží, ale také nám v několika ohledech ujíždí vlak. Byl jsem na stážích v Anglii, v Německu a poznal nové trendy," říká.

Pětiletka s Psotkou

To bylo zahřívací kolo. Otázky na "olomouckou fotbalovou revoluci", kterou (ne)spustil tehdejší primátor města a předseda dozorčí rady Sigmy Martin Novotný coby zástupce velkého akcionáře klubu, měly následovat. MF DNES upozornila na podivné okolnosti dřívějších přestupů někdejších opor Olomouce Radima Kučery a Radka Špiláčka do Německa. Oba vypověděli, že měli Sigmě zaplatit ze svého a bez faktury "výkupné, aby dostali svolení k přestupu. Šlo o miliony. V reakci na to i pod tlakem fanoušků rezignoval ředitel klubu Jaromír Gajda přímo u primátora na radnici, členem vedení se stal charismatický Psotka s nálepkou odborníka, jenž se rychle vrátil z trenérské štace v Senici. Měl přinést svěží vítr do místnosti bez oken.

Letos v květnu, v Café 87 u stejného stolu pod schodištěm: Psotka v Sigmě skončil poté, co se k trénování navzdory prohlášením vrátil. Klub ho vyhodil, neboť se pod ním dál zoufale propadal tabulkou. Rozhovor žádný od té doby nedal, u čaje mluvil jen off record, takže nic z toho tady nezazní.

S vyhazovem Psotky se uzavřela pětiletka a urostlý čtyřicátník lemuje vzestup a pád olomouckého fotbalu, o kterém v MF DNES píši po svém nástupu také pět let. A bylo o čem psát! V tradičním klubu, proslulém výchovou fotbalových talentů, se toho událo mnoho. Až příliš mnoho...

Co se povedlo: - hned první rok pod Psotkou hraje Sigma, která předtím bojovala o záchranu, jako z partesu. Odvážný styl se třemi útočníky nadchl fanoušky. Inspiruje se jím v Plzni také jistý Pavel Vrba, nyní kouč české reprezentace. Olomouc baví a v posledním kole si vítězstvím nad střížkovskou Bohemkou zajišťuje čtvrtým místem v tabulce účast v předkole Evropské ligy, kde nakonec před branou základní skupiny vypadne po statečném boji s anglickým Evertonem

- Psotka pracuje na lepší image klubu, běžné jsou tréninky mezi paneláky s dětmi na sídlišti, nebo charitativní akce. "Fotbalisté žijí v bublině a setkávání s hendikepovanými lidmi jim otvírá oči," říká

- stoupá návštěvnost Androva stadionu, publikum je pozitivnější

- Olomouc loni v květnu vyhrává svou první klubovou trofej v historii, ve finále českého poháru už pod trenérem Petrem Uličným, jenž nahradil poprvé odvolaného Psotku po korupční aféře, porazí Spartu 1:0 po famózní ráně svátečního střelce Vepřeka

- Sigma přidává i druhou trofej za vítězství v Superpoháru 2:0 nad Libercem už za kouče Pivarníka - mládežnická akademie má nadále úspěchy, získává talenty z celé Moravy.

Soudce: Fotbal je žumpa

A teď k průšvihům:

- hned první rok po nástupu Psotky do trenérského křesla Sigma podle soudce uplácela ve zmíněném zápase s Bohemians. Výhra měla stát tři sta tisíc korun. Tehdejšímu brankáři Petru Drobiszovi však v bláznivém případu plném roztodivných lží soudce Vašků neprokáže, že úplatek předával, a osvobodí ho. Český fotbal nazve žumpou. Fotbalový soud dal Olomouci čtyřmilionovou pokutu, sebral jí devět bodů v tabulce a Drobiszovi zakázal na rok a půl chytat

- image ukřivděného klubu logicky padá

- Sigma angažuje jako krizového manažera kontroverzního strůjce drnovického zázraku Jana Gottvalda. Image klubu opět padá

- na povrch vyplývá aféra s vykupováním hráčů Kučery a Špiláčka. Část funkcionářů, především nařčený Gajda to vyvrací, dva členové vedení volají po větší transparentnosti v účetnictví, postavili se na stranu sigmácké legendy Kučery. A končí oni – místopředseda Robert Runták a později i člen představenstva Martin Rak na protest opouštějí Sigmu, neboť "mají jiný pohled na fungování klubu" (to je však v demokracii správně, stejně jako v akciové společnosti – menšina se podřizuje většině) - revoluce zahájená primátorem Novotným de facto nic nezmění. Gajda zůstává ve své kanceláři s tím, že ekonomiku má na starosti jeho pravá ruka Ficner

- klub odvolává kritického trenéra Pivarníka ze čtvrtého místa čtyři kola před koncem sezony

- Sigma nezaregistruje na svazu novou smlouvu s talentovaným útočníkem Doležalem, její nejlepší střelec tak za malé odstupné prchá do Jablonce k šéfovi českému fotbalu Miroslavu Peltovi (ano, ten s tím cinklým jarem) a Olomouci citelně chybí v boji o záchranu. Navíc klub přichází o miliony, aniž by za to kdokoliv nesl zodpovědnost

- hospodaření společnosti se zhoršuje. V účetním roce 2012/13 klubu výrazně klesly výnosy a zároveň vykázal značnou ztrátu, požádal proto radnici o finanční injekci. Na provoz chtěl až deset milionů korun. Nechme mluvit tvrdá čísla: zatímco v účetním roce 2011/12 Sigma utržila 92,8 milionu korun, loni do června se její výnosy propadly o bezmála 35 milionů na 58 milionů korun. Ztráta narostla z 6,9 na 39,9 milionu korun. Vedení klubu výrazný pokles výnosů zdůvodnilo nižšími příjmy z prodeje hráčů, které byly meziročně o 36 milionů korun slabší a obnášely pouze 8,3 milionu korun. Modrým také nevyšel záměr posílit příjmy díky účasti v evropských pohárech. Výrazný pokles výnosů se projevil i na chodu klubu. Situaci se podařilo vyřešit až díky půjčkám od akcionářů v celkové výši 14 milionů korun. Předseda Sigmy a spolumajitel Josef Lébr dává do společnosti peníze ze svých firem jako sponzor, nebo na úvěr, aby zaměstnancům chodily výplaty včas. Šíří se spekulace, že chce akcie Sigmy prodat. Místo toho však odkoupil 62 akcií od Sigmy MŽ. "Akcie rozhodně nenabízím, což vlastně potvrzuje i sám fakt, že akcie dokupuji," napsal Lébr MF DNES.

Neúspěšná revoluce na radnici

Město v klubu drží třetinu akcií a na začátku roku 2013 vložilo čtyři miliony korun do základního kapitálu. Tehdejší primátor Novotný si ale postěžoval, že komunikace s funkcionáři je velmi špatná. "Tisíckrát je musíme upozorňovat, že by nás měli informovat o důležitých rozhodnutích, když po nás chtějí peníze. Já za sebe říkám, že v okamžiku, kdy se vzdám funkce primátora, tak se vzdám i funkce předsedy dozorčí rady této akciové společnosti. Ať se s těmi pány zkusí hádat někdo jiný. Já už na to nemám nervy," rozloučil se Novotný se Sigmou a horké křeslo předal svému nástupci Martinu Majorovi.

Avšak i Novotný má na úpadku Sigmy podíl; jako předseda dozorčí rady nedotáhl změny a revoluce byla neúspěšná.

- vztah klubu a skalních fanouškům chladne

- tragická přestupová politika, pod níž je výrazně podepsaný i Psotka jako manažer. Příklad za všechny: Senegalec Fall, nejpomalejší fotbalista tmavé pleti, jakého jsem kdy viděl. V Olomouci už zřejmě skončil, ale její tiskový mluvčí Petr Pelíšek to nepotvrdil: "Až se bude chtít Sigma k něčemu vyjádřit, bude to na klubovém webu."

- Sigma v sobotu po třiceti letech sestupuje z první ligy

Seznam negativ je delší, i když můžete pár bodů dopsat podle vkusu. Například zázemí a trávník má Olomouc špičkový...

Jako Tottenham

Je to paradox. Před dvěma lety sbírala trofeje a myslela na titul. "V Sigmě byla vždy dobrá parta, ale pokaždé nám něco chybělo k tomu, abychom získali titul. A to chybí i teď," přemítala tehdy legenda Hanáků Oldřich Machala. "Co chybí? Aby se do toho víc investovalo – koupit kvalitní hráče. To chybí. Sigma má výbornou mládež, spoustu odchovanců v sestavě, to je vynikající. Ale kdyby se povedlo kádr doplnit o opravdovou posilu, musí s tou kvalitou, kterou má, vyhrát titul," byl přesvědčený.

Chyba lávky! Přitom touha po titulu byla hmatatelná. Fanoušci po něm dychtili a hráči se nebránili. "Když ho několikrát vyhrál klub jako Liberec, proč ne my?" ptal se brankář Zdeněk Zlámal.

Příznivcům už nestačilo jednou za čas hrát evropské poháry. Na Sigmu celkem seděla hláška z filmu V Bruggách: "Není to vyloženě na hovno, ale žádnej zázrak, to taky ne. Jako Tottenham." Promiňte ostřejší výraz, ale ve fotbalovém prostředí je to běžný slang.

Kam tedy kráčíš, Sigmo? Aby se nastartovala zase na cestu vzhůru, potřebuje: projít očistou, pokornější image, podporu partnerů, poučit se z kupy chyb a tvrdě pracovat.

Před rokem mi kolega z Českých Budějovic psal v souvislosti s příchodem záložníka Martina Vyskočila do Dynama: "Sigma vychovala pro ligu tolik hráčů. Jsou téměř ve všech klubech. Co by za to tady dali, kdyby dělali fotbal takhle. Fanoušci u vás můžou být spokojeni."

Odpověděl jsem, že nemůžou, protože už zkrátka nechtějí fandit "Tottenhamu".

Jak moc jsem se mýlil.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,9

Josef Hušbauer

Slavia

1,92

Jan Kopic

Plzeň

Góly

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

4

Ondřej Mihálik

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 7 7 0 0 16:2 21
2. SK Slavia Praha 7 4 3 0 10:1 15
3. SK Sigma Olomouc 7 4 2 1 13:7 14
4. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
5. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
6. FK Jablonec 7 2 4 1 13:7 10
7. Bohemians Praha 1905 7 2 4 1 4:4 10
8. Dukla Praha 7 3 1 3 10:12 10
9. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
10. Fastav Zlín 7 3 0 4 6:7 9
11. FK Mladá Boleslav 7 2 1 4 6:11 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze