Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V obraně Suchý, Vydra a Kozák v útoku. Jak může vypadat česká sestava

Ze základní sestavy, která v červnu podala výborný výkon proti Itálii, na přípravu do Maďarska chybí Rosický (dole vlevo), Hübschman (třetí zleva) a brankář Čech. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

13 2013
Kdo za Čecha a Rosického? Kdo nastoupí v útoku? Sestavu fotbalové reprezentace před středečním přípravným utkání v Maďarsku provází několik nejasností. "Ani já ještě nejsem rozhodnutý," říká trenér Michal Bílek. Poraďte mu v anketě iDNES.cz.

Na generálku na kvalifikační podzim povolal osmnáct fotbalistů. Ještě před nominací se mu omluvili brankářská jednička Petr Čech a kapitán Tomáš Rosický. Poté musel řešit náhradu za Tomáše Hübschmana a Daniela Koláře.

Do týmu vzal i nováčky Ondřeje Vaňka s Michaelem Rabušicem, podruhé je v reprezentaci Tomáš Hořava s Václavem Procházkou. Celkově osm nominovaných, tedy téměř polovina, má za národní mužstvo tři a méně startů.

Jak by tedy sestava v Maďarsku měla vypadat?

ANKETA: Kdo by měl v Maďarsku nastoupit v základu

Vyberte jedenáct fotbalistů pro přípravný zápas

Jisté je, že ani jeden ze čtyř plzeňských hráčů kvůli nabitému programu neodehraje celý zápas. "Třeba jsem počítal s tím, že Darida nezačne od začátku, ale vzhledem ke komplikacím, které nás potkaly, asi v základu bude," přemítal Bílek. Darida přitom kvůli trestu za žluté karty nesmí nastoupit v zářijové kvalifikaci proti Arménii...

Kapitánem místo Rosického a jeho zástupce Čecha bude Jaroslav Plašil. On a Darida tedy budou tvořit základ záložní řady.

K nim se nabízí Petr Jiráček, Josef Hušbauer, Tomáš Hořava či debutant Ondřej Vaněk. Někteří z nich budou při bránění suplovat pozice krajních záložníků, protože ti klasičtí v nominaci chybí. Případně může Bílek využít pro pozice křídelních hráčů i útočníky Matěju Vydru s Václavem Kadlecem, kteří s těmito posty mají zkušenosti.

Bílek by rád vyzkoušel v útoku spolupráci mezi právě Vydrou a Liborem Kozákem. V reprezentaci spolu ještě nehráli. "Oba si velmi dobře vedli v minulých kvalifikačních zápasech," zmínil kouč Vydrovo představení v Arménii a Kozákův výkon proti Itálii. "Proto jsem zvědavý, jak jim to půjde společně. Proto nevylučuju, že se objeví vedle sebe."

Kozák je silový typ útočníka, vyhledává souboje a těží z centrů. Vydra je brejkovým hráčem. "Mohli by si sednout," říká Bílek. Podobné to je i s další dvojici útočníků Rabušicem a Václavem Kadlecem. "Mám dvě varianty, ale spíš počítám, že od začátku půjdou Kozák s Vydrou," poznamenal Bílek.

V minulých letech v Brücknerově éře za reprezentaci nastupovali "brejkový" Baroš a "silový" Koller. A jak jim to šlo...

Ze stabilních útočníků chybí sparťan Lafata. "Nevzal jsem ho, protože chci vidět Rabušice, který má dobrou formu a střílí góly. Jinak s Lafatou samozřejmě počítám."

Pro kvalifikaci kouč jistě počítá i s Čechem, který během posledních týdnů s Chelsea absolvoval turné v Asii a v USA, a kvůli náročným přeletům se z účasti v Budapešti omluvil.

Pozici gólmana číslo jedna může zaujmout čtyřiadvacetiletý Tomáš Vaclík, možný Čechův nástupce, který ve Spartě podává stabilně vynikající výkony. Nebo o devět let starší Jaroslav Drobný, dlouholetý Čechův náhradník.

"Vypadá to, že jeden z gólmanů odchytá celý zápas, aby se ušetřilo střídání pro hráče v poli," podotkl Bílek.

Na čtyři místa v obraně má šest hráčů: stopeři Sivok, Suchý, Procházka a Michal Kadlec, který však v Bílkových plánech nejspíš figuruje především pro post levého obránce. Na místa krajních zadáků jsou k dispozici jen Theo Gebre Selassie a David Limberský, který podle domluvy neodehraje celé utkání.

"Marek Suchý měl v minulých dnech zdravotní problémy, za Spartak Moskva zatím nehrál, proto u nás dostane šanci od začátku," poznamenal Bílek.

Jak byste sestavu složili vy? Můžete hlasovat v anketě.

ANKETA: Kdo by měl v Maďarsku nastoupit v základu

Vyberte jedenáct fotbalistů pro přípravný zápas

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze