Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šestá oslava Eura. A zase na Letné. Jen si ten „eurosvátek“ nepokazit

Čeští fotbalisté se radují z vítězství v Lotyšsku a postupu na EURO 2016 do Francie. | foto: Reuters

10 2015
Jestli si chcete užít sváteční fotbalový zápas bez nervů, máte jedinečnou příležitost. To však neznamená, že by v sobotu večer nezáleželo na výsledku. Záleží! Když Česko porazí Turecko, postupové oslavy se ještě vylepší.

Stačí napsat letopočty: 1995, 1999, 2003, 2007, 2011, 2015. Šestkrát po sobě postoupila česká fotbalová reprezentace na mistrovství Evropy, což je sám osobě unikát. Pokaždé se slavilo na pražské Letné, kam se radost vrací i teď. „Postup na Euro máme jistý, ale nic to nemění na důležitosti utkání s Tureckem. Chceme důstojnou oslavu,“ přeje si trenér Pavel Vrba.

Právě na Letné to minulý rok všechno začalo. Vzpomínáte, jak náhradník Pilař šťastnou trefou v posledních vteřinách rozhodl souboj s Nizozemskem? Nabitý stadion vybouchl nadšením a dlouho se tleskalo vestoje. V sobotu se čeká, že by aréna mohla pulzovat ještě před výkopem, který je ve 20.45 (sledujte on-line reportáž).

Národní tým by si to zasloužil jako poděkování za výtečně zvládnutou kvalifikaci. Spolu s Islandem postoupil už dvě kola před cílem!

Jediná vada? Aféra Limberského

Václav Pilař u toho tentokrát nebude, protože je po operaci kolena. Vůbec se toho dost změnilo. Zraněný je defenzivní štít Vácha a také kapitán Rosický. Chybět bude i stabilní obránce Limberský, jehož aféra s alkoholem za volantem zůstává jedinou závažnou vadou na kráse.

Trenér Vrba totiž nevysvětlil, proč Limberského vynechal v nominaci, a ještě ho zbytečně rozezlily novinářské otázky. Sváteční ráz zápasu by to však pokazit nemělo.

Ještě jedna otázka na Limberského a jdu pryč, hrozil Vrba:

Čeká se vyprodáno, přičemž se lidé přesně v 70. minutě budou snažit překonat tuzemský rekord v hlasitosti, který činí 106,2 decibelu. Pokud to dokážou, při odchodu vyfasují plechovku pepsi. To stěžejní se však odehraje na hřišti, protože Turci hrají o život.

Podobně jako Nizozemci kvalifikaci pokazili a nesmějí prohrát, aby si udrželi třetí místo a nárok na listopadovou baráž. „O to bude zápas zajímavější. Jde o hodně. My nůž na krku nemáme, proto bychom měli hrát uvolněně,“ tvrdil brankář Petr Čech.

Soupeři hrají o život, Češi o 2. koš

To však neznamená, že by snad domácí mohli hrát lehkovážně, což Čech okamžitě připomene: „Neznám hráče, který jde na hřiště s tím, že by nechtěl vyhrát.“

A Češi vyhrát potřebují, neboť by jim to pomohlo při prosincovém losování. Teď jsou na hraně třetího výkonnostního koše, což znamená, že by mohli vyfasovat dva obry, například Španělsko a Itálii. Ze druhého koše vyplývá relativní výhoda, že by se narazilo jen na jednoho favorita.

Čili platí: čím víc bodů z posledních dvou zápasů, tím může být schůdnější los pro Euro. Pokud jste dosud pochybovali, jestli bude mít národní tým ve finiši motivaci, pak tady máte odpověď.

Anebo ještě můžeme přidat slova stopera Václava Procházky: „Turecko je pojem samo o sobě, má fantastické fotbalisty. No a pak v úterý přijde Nizozemsko, třetí tým mistrovství světa. Motivaci máme velkou.“

Tak tedy: ať se sváteční zápasy nepokazí!

Hráči se chtějí předvést divákům i trenérovi:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze