Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo je Sepp Blatter: Kmotr fotbalu, kterému nic neublíží?

V DOBRÉ NÁLADĚ. Sepp Blatter přichází na kongres FIFA. | foto: AP

29 2015
Sám ruský prezident Putin tvrdí, že ten starý pán je obětí amerického spiknutí. Jenže fotbalový svět, který není zaháčkovaný ve zdiskreditované organizaci FIFA, má jiný náhled: Sepp Blatter, onen starý pán, by měl být odstaven. Jenže to asi nepůjde.

V ulicích Curychu se rojí lidé v maskách fotbalového prezidenta Josepha Blattera, v rukách drží transparent GAME OVER (konec hry) a vykřikují hesla, že by šéf světového fotbalu měl skončit.

Jenže Blatter nekončí.

Ačkoli několik jeho blízkých spolupracovníků bylo zatčeno kvůli miliardové korupci, on rezignovat nehodlá. Naopak dnes popáté zaútočí na prezidentské křeslo.

Fotbalový kongres se nakonec v Curychu uskuteční podle plánu a nikdo ho nebude bojkotovat, jak hrozilo ještě ve čtvrtek ráno.  Podle všeho by měl Blatter znovu vyhrát. Sice těsně, ale přece.

Mistr světa v přečkávání krizí

Co je to za člověka? Proč má pořád dostatek hlasů? Kde vlastně vzal svůj vliv? Extrovertní diplomat s hroší kůží, říkají o něm jedni. Kmotr fotbalu, slýchá od kritiků. Nejtrefnější je možná přezdívka Mistr světa v přečkávání krizí. Musí se Blatterovi nechat, že do fotbalu, kterému vládne nepřetržitě od roku 1998, přivábil astronomické peníze.

Právě jejich vůně (a s nimi spojená moc) způsobila současný megaskandál. Je tolik lákavé zvednout ruku pro pořádání mistrovství světa (dejme tomu pro Rusko 2018 nebo Katar 2022) a dostat za to milionové všimné. Takové jsou totiž pořádky, které u sedmi zatčených funkcionářů odhalili američtí vyšetřovatelé. Je vůbec možné, aby velký šéf o korupčních praktikách nevěděl?

Rozdává peníze. Moc peněz!

Blatterova organizace za posledních pět let vykázala příjmy, jež se blíží k šesti miliardám dolarů. FIFA, která sdružuje 209 národních asociací, peníze částečně vrací zpátky do fotbalu: podporuje charitativní projekty, vytváří nové lékařské studie, do nejchudších částí světa pumpuje know-how ve velkém. A právě proto Blatterovi zůstává tolik přátel a obdivovatelů. Kupříkladu ho nadále, až téměř nábožně, podporuje celá Afrika i Asie.

Evropa do zdiskreditovaného švýcarského funkcionáře tepá, ale při volbách to zřejmě stačit nebude. Blatter je před dnešním soubojem s jordánským princem Alím bin Husajnem stále favoritem, i když mu preference poklesly.

Nejmocnější muž sportu

Rodák zpod Matterhornu vystudoval obchod na univerzitě v Lausanne. Pracoval v turistické kanceláři, pomáhal švýcarské hokejové i atletické federaci, vysokou funkci si několik let držel ve společnosti Longines. A pak přišla mise FIFA. V Mezinárodní fotbalové federaci stoupal 23 let, načež se v roce 1998 rozhodl, že zaútočí na nejvyšší post. Naprosto nečekaně (jen díky úspěšnému lobby v zákulisí?) porazil favorizovaného Lennarta Johanssona. Další volby už byly plné kontroverzí a podezření z finančních machinací. Za hlas pro Blattera se údajně nabízelo 100 tisíc dolarů.

Jak postupně finančně bobtnala FIFA, zvyšovala se i výše úplatků, což potvrzuje současné vyšetřování. Ve světě sportu není mocnějšího muže, čehož výřečný Blatter dokonale využívá. Umí šest světových jazyků, je důvtipný, bystrý, žoviální, má rád krásné ženy (je potřetí ženatý) a na to, že mu v březnu bylo už 79 let, se udržuje v obdivuhodné kondici. Pravidelně chodí na dlouhé procházky, jezdí na rotopedu a po obědě relaxuje spánkem.

Zatím žádná z afér (a že jich bylo!) ho nerozkolísala. Ani vyšetřování z úplatků, ani silné podezření z podplacených voleb pořadatelských států pro mistrovství světa.

Parazit, nebo oběť?

Před dvěma lety na přednášce na univerzitě v Oxfordu si nejprve neomaleně rýpnul do Cristiana Ronalda a pak studentům řekl: „Možná si myslíte, že jsem nemilosrdný parazit, který saje život ze světa i z fotbalu. Že jsem kmotr z FIFA. Že jsem bezcitný kecal. Novinářům už nezbývá moc názvů, kterými by mě osočili... Proto se ptám: Co jsem udělal? Může FIFA za všechno?“

Za všechno ne, ale... Právě Blatterova FIFA způsobila, že se fotbal stal ještě větším a úspěšnějším fenoménem. Ale zároveň vymyslela systém, který je prolezlý korupcí.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze