Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Švýcarská osobnost roku? „Neúnavný humanitární bojovník“ Blatter

Sepp Blatter, předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA, na tiskové konferenci v Curychu. Brtiský komik Lee Nelson po něm hodil balík falešných bankovek s výkřikem: „Tohle máte za MS v Severní Koreji v roce 2026“. | foto: Arnd WiegmanReuters

17 2015
Prezident Světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter byl magazínem Weltwoche vyhlášen švýcarskou osobností roku. Devětasedmdesátiletý funkcionář obviněný z korupce získal cenu za celosvětovou humanitární činnost, magazín v něm vidí neúnavného fotbalového bojovníka za lepší svět.

„Ve skutečnosti bych měl dostat diplom za všechno, čeho jsem dosáhl,“ řekl Blatter v rozhovoru pro Weltwoche.

Dalšího zastánce má šéf světové fotbalové asociace Blatter v nejvyšších politických sférách. Měl by dostat Nobelovu cenu míru, je přesvědčen ruský prezident Vladimir Putin. Tahle svá dřívější slova zopakoval ve čtvrtek v Moskvě na tradiční výroční tiskové konferenci.

Obě ocenění přišla v den, kdy bude Blatter vypovídat před etickou komisí FIFA. Šéf světového fotbalu čelí obvinění z korupce, kvůli platbě dvou milionů švýcarských franků, kterou od něj v roce 2011 obdržel předseda UEFA Michel Platini. Oba funkcionáři už kvůli tomu byli v říjnu na 90 dní suspendováni.

Blatter, který stejně jako Platini jakékoliv provinění odmítá, oznámil v květnu těsně po vypuknutí úplatkářského skandálu po svém znovuzvolení do čela FIFA odstoupení z funkce.

Sám je švýcarskými úřady vyšetřován kvůli podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Jeho nástupce bude zvolen v únoru.

Autoři: ,


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze