Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Blatter jde k arbitráži. Se šestiletou karanténou od fotbalu nesouhlasí

Sepp Blatter na tiskové konferenci. | foto: AP

17 2016
Sepp Blatter se odvolal proti šestiletému zákazu působení ve fotbale ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu. Bývalý předseda Mezinárodní fotbalové federace FIFA byl potrestán za nesrovnalosti v platbách Michelu Platinimu, předsedovi evropské asociace UEFA.

Už před ním podnikl stejný krok Platini. Oba žádají kompletní zrušení trestu.

Činovníci byli potrestáni původně osmiletým distancem za to, že Platini obdržel od Blattera v roce 2011 dva miliony švýcarských franků (zhruba 50 milionů korun) bez jakéhokoli dokladu. Muži tvrdí, že šlo o odměnu za poradenskou činnosti na základě jejich ústní dohody.

Odvolací komise FIFA jim trest zmírnila na základě polehčujících okolností, a sice za dlouholetý přínos fotbalu. Potvrdila však, že se dopustili porušení etických pravidel.

Šedesátiletý Platini navíc musí zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), osmdesátiletý Blatter 50 tisíc franků (asi 1,35 milionu korun).

Blatter v minulém roce kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu kolem FIFA skončil ve funkci předsedy, kterou zastával od roku 1998. Platini byl původně mezi kandidáty na jeho místo a byl považován za favorita, po aféře s platbou od Blattera ale nakonec do voleb nezasáhl.

Blatterovým nástupcem byl v únoru zvolen jiný Švýcar Gianni Infantino.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze