Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Semifinálové rozuzlení experta rozčarovalo

29 2000
P r a h a - Souboj Portugalska a Francie o postup do finále EURO 2000 vysoko oceňuje ve svém komentáři trenér Slavie František Cipro. Zatímco k výkonům hráčů má jen slova chvály, velké výhrady má k řízení zápasu rakouským arbitrem Benköm. Především se mu nelíbí to, že pár minut před koncem prodloužení nařídil proti Portugalcům penaltu, která rozhodla o jejich vyřazení. Takové věci by se podle něj na mistrovství Evropy stávat neměly.

"Jsem dost zklamán, protože ten závěr pokazil hezký fotbal, který oba týmy v semifinále předváděly. Mám tím na mysli situaci předcházející penaltě. Můj názor je takový, že Benkö nemusel pokutový kop nařídit. Troufnu si říci, že tohle by se v semifinále mistrovství Evropy stávat nemělo.

Když už jsem začal rozhodčím, tak přidám osobní zkušenosti. Benköho znám ze svého působení v rakouské lize a je to typ rozhodčího, který v Innsbrucku píská pro Innsbruck a ve Vídni zase pro fotbalisty z hlavního města. Zažil jsem ho také se Slavií, když nám pískal zápas ve Valencii. Podle mého soudu to špičkový rozhodčí určitě není. Proto nechápu, že je na mezinárodní scéně tak přeceňován.

Semifinále pískal hodně nepřesně, chyby rozdával na obě strany. Faktem je, že k tomu penaltovému verdiktu ho přiměl slovenský asistent Šramka. To, že český fotbal nemá na významných akcích zastoupení mezi muži v černém a Slovensko naopak svého člověka v nominaci pravidelně má, je odrazem skutečnosti, že Slováci mají zastoupení v komisi rozhodčích UEFA. A to je pak delegování sudího ze Slovenska i na semifinálový zápas mistrovství Evropy vcelku pochopitelné.

Pojďme ale k samotnému utkání. To přineslo nádherný fotbalový zážitek. Je radostí sledovat fotbalisty obou těchto zemí v akci. Pozoruhodné je především skvělé zpracování míče pod tlakem. Situací, kdy hráči tohle předvedli, bylo opravdu hodně. Imponovala také plynulost hry vyplývající ze skvělé techniky a smyslu pro kombinaci. Nesmím zapomenout ani na výborné výkony brankářů.
  
Portugalci byli lepší v prvním poločase, do toho druhého šli s jasným záměrem přečkat co nejdéle nápor mistrů světa. Inkasovali však dost brzy a tím se Francouzi dostali do sedla. Taktovky se chopil jejich nejlepší hráč Zidane a předváděl, co všechno dovede. Vypadalo to, jako by Portugalcům v některých fázích chyběly síly. Určitě to však bylo jen zdání, spíše na ně psychicky dolehlo to brzké vyrovnání.

Kdybych se měl vyjádřit k očekávanému souboji Zidaneho s Figem, tak musím uznat, že v tomto střetnutí byl vítězem prvně jmenovaný. Neznamená to však, že je Francouz lepší než Portugalec. Významnou roli v tomto souboji totiž sehrála také podpora spoluhráčů. A na tu se mnohem víc mohl spolehnout Zidane.

Francouzi mají velkou výhodu ve vyrovnanosti kádru. Zadní řady a Deschampse s Vieirou nemění, ale jinak mají, čím překvapit. A tak si semifinále EURO 2000 vůbec nezahrál střelec vítězného gólu proti Španělsku Djorkaeff. Moc jsem zvědav, jak zvládnou finále. Za soupeře bych jim tam přál Itálii, protože tahle konfrontace by mě moc zajímala.
 
Ještě si dovolím poznámku k televiznímu přenosu nebo spíš k jeho průvodnímu slovu. Zklamalo mě, že Jaromír Bosák komentuje podobné situace hodně rozdílně. Když zahrál Zidane rukou v pokutovém území v utkání se Španělskem, tak podal vysvětlení, proč se penalta pískat neměla. A teď naopak tvrdil, že to po ruce Xaviera byla jasná penalta.

Přitom Zidaneho ruka byla tak průkazná, že ji viděl i hlavní rozhodčí na rozdíl od Benköho v semifinále. Neškodilo by, kdyby i komentátoři dokázali ve svých soudech udržet "laťku" stále ve stejné výši a nepřizpůsobovali své názory verdiktům rozhodčích."


 

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze