Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfovi Brna se nelíbí podpora hokeji

21 2006
Brno - Na svém úterním zasedání schválilo brněnské zastupitelstvo mimořádný patnáctimilionový grant pro brněnský hokej. Má být součástí celkem 45milionového příspěvku. Brněnské Kometě by to mělo pomoci k návratu mezi domácí elitu, v táboře místních fotbalistů však tato výpomoc z radnice vyvolala velkou nevoli.

"Je to nekoncepční krok, se kterým nemůžeme souhlasit," zlobí se Roman Pros, spolumajitel 1. FC Brno.

Co vám na tom tak vadí? Ty peníze mají pomoci hokejové Kometě k postupu do extraligy.

My nepláčeme nad penězi, které nám radnice nedala, protože nám je ani dát neměla. Ale jde o to, jakou formou se to udělalo, a proč právě směrem ke Kometě.

Z reakcí na rozhodnutí zastupitelstva to vypadá, že vypukla další hádka o peníze. Skoro to vypadá na „válku“ mezi hokejem a fotbalem?


Ale ta je pořád, pořád bojujeme o sponzory. Takhle město pomalu likviduje klub, který funguje. Mám výstupy od partnerů, že za této situace raději půjdou do hokeje. Oni vnímají, že město někoho upřednostňuje.

Takže podle vás tato jednorázová dotace do Komety nadělá v brněnském sportu spíše neshody?

Na prodeji hráčů se víc
vydělá ve fotbale

 Ať už se může zdát fotbalové a hokejové prostředí srovnatelné pro podnikání, na straně fotbalu vládne větší „byznys“. Kluby totiž mohou vydělat na prodeji hráčů.

Prodej hráčů. Zinkasovat za hráče 60 milionů, jak se to podařilo fotbalovému 1. FC Brno, o tom se hokejové Kometě Brno může jen zdát, i kdyby hrála extraligu. V hokeji trh s hráči nabourává nejbohatší soutěž - zámořská NHL, která za hráče odcházející z Evropy platí pouze směšné odstupné, pokud už neodejdou do zámoří jako dorostenci. Proti tomu si fotbalové kluby své talenty hlídají smlouvami a mohou na nich vydělat desítky milionů. A co se týká prodeje hráčů po Evropě, v tom hokej fotbal také dohnat nemůže.

Sponzoři. Fotbalové prostředí v posledních letech výrazně poškodila korupční aféra, která odlákala sponzory jinam, třeba do hokeje. Jenže fotbal je fenomén a o své mecenáše nepřijde. Do obou sportů pak lákají v posledních letech sponzory i úspěchy reprezentačních týmů, v tom by snad hokej mohl mít navrch.

Image klubu. Zatímco fotbalisté Brna svoji image v posledních letech napravují a letos po delší době vykazují zisky, Kometa se oproti tomu dostává z úplného bahna a stále se musí srovnávat s pozůstatky minulosti. V tom je její role složitější.

Všichni mají finanční problémy. Fotbal je teď nemá, je stabilizovaný. Nás to mrzí kvůli radnici, jak se chovají ke sportu, my jsme slyšeli prohlášení zcela jiné. Ať ty peníze Kometě pomůžou.

Je ale problém, pokud nebudou zužitkovány, tak jak mají. Říkám, že pokud člověk neumí hospodařit s penězi, které si dokáže vydělat sám, tak pak nevím, jestli je ideálním správcem cizích peněz. Navíc představa, že to budeme dělat s cílem bohatým brát a chudým dávat, s tím se nemůžu smířit.

A jak by mělo město podle vás sportu pomáhat?


Jestli by mělo město nějak pomoci, tak provozem sportovišť, do toho ať investují, ale kluby by se o sebe měly postarat samy.

Ať se město stará o nájmy a pronájmy. Ať mají radost, že jsme tady, protože my máme radost, že jsme v Brně. Dejte nám nájem za korunu, ušetříte nám pět milionů, které ztrácíme za to, že hrajeme v Brně, pak budeme spokojení.

Ale vy teď dokonce uvažujete o prodeji fotbalového klubu ruské firmě.

Život je o penězích. Buď musíte mít pocit, že děláte něco, co vás někam posune, nebo je to pouze o penězích. My jsme nic takového neplánovali, pracovali jsme koncepčně, ale teď nám do toho vstoupil nesystémový krok a my se také musíme chovat nesystémově, musíme nějak reagovat.

100 milionů za 4 hráče

Fotbalový klub 1. FC Brno by mohl vydělat 100 milionů korun.  Ovšem za tuto cenu by ho opustila čtveřice hráčů - brankář Lejsal a mladíci Mazuch, Střeštík a Okleštěk.
"Jejich manažer Zíka nám má do 5. ledna nachystat všechny podklady,“ potvrdil ředitel klubu Radek Bělák. „Nechtěli jsme prodávat nikoho, ale mezitím se stalo to, co se stalo. A akcionáři řekli, jednejte o prodeji hráčů,“ dodal.

Klub má v plánu koncem roku nebo na začátku ledna v Brně jednat s ruskou stavební firmou o jejím vstupu do 1. FC Brno či koupi klubu.

 

Příště přijdu v riflích, řekl primátor

Slavnostní úvod měl středeční zápas hokejové první ligy v brněnské hale Rondo mezi domácí Kometou a Chomutovem. Před více než čtyřmi tisícovkami diváků na modrém koberci položeném na ledové ploše nejprve lámanou češtinou promluvil německý ředitel a předseda představenstva brněnského klubu Egbert Zündorf.

Brněnský primátor Roman Onderka

Po něm se za aplausu diváků ujal slova brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který den předtím na zastupitelstvu prosadil finanční příspěvek města Brna určený pro Kometu.

"Do Brna patří extraliga. Já věřím, že s pomocí vás, fanoušků, města, sponzorů i vedení Komety se jí brzy dočkáme," vzkázal Onderka s šálou Komety na krku nadšeným tribunám.

"Příště už jsem nepůjdu přímo z práce, ale normálně v riflích a posadím se mezi vás. Jsem přesvědčen o tom, že město Brno potřebuje Kometu a Kometa zase potřebuje Brno," dodal Onderka, který vzápětí od Zündorfa převzal dres Komety a vyslechl si skandování svého jména v podání fanoušků.

Úvodní ceremonii pak primátor zakončil vhozením slavnostního buly. Čím slavněji však zápas začal, tím smutněji pro Brno skončil. Kometa totiž po slabém výkonu prohrála 1:3.

Robin KrutilTabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. FC Slovan Liberec 16 9 3 4 24:16 30
5. AC Sparta Praha 16 8 4 4 21:12 28
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze