Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korupce u nás nemá místo, ale nemůžu každého hlídat, bránil se Blatter

Prezident FIFA Sepp Blatter zahajuje volební kongres v roce 2015. | foto: Reuters

28 2015
Prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Sepp Blatter poprvé od vypuknutí korupčního skandálu veřejně promluvil. V projevu, kterým zahájil volební kongres v Curychu, se vymezil proti korupci, ale zároveň odmítl osobní odpovědnost.

„FIFA prožívá nebývale těžké a složité časy. To, co se stalo ve středu, vrhne na fotbal stín na dlouhou dobu. Jednání jednotlivců je ostudou pro nás všechny,“ zahájil proslov.

A pokračoval: „Nesmíme dovolit, aby se fotbal dál potápěl do bahna. Musíme to zastavit teď a tady!“

Devětasedmdesátiletý Blatter má za sebou těžké dny. Švýcarská policie ve středu ráno na žádost amerického ministerstva spravedlnosti zatkla sedm vysoce postavených členů FIFA, včetně dvou viceprezidentů. Americká justice v korupční kauze obvinila dohromady čtrnáct lidí.

Šéf světového fotbalu se na veřejnosti ukázal poprvé, tedy den a půl po vypuknutí skandálu.

„Nedovolím, aby jednání několika lidí zničilo tvrdou práci většiny, kterým na fotbale záleží,“ hlásil. „Je naší zodpovědností, aby lidé, kteří pochybili, skončili potrestáni. Ve fotbale není pro korupci místo.“

To už měl za sebou krátký rozhovor s šéfem evropského fotbalu Michelem Platinim, který ho přemlouval, aby už znovu nekandidoval. Blatter výzvu nepřijal.

„Kdekdo mě tlačí k odpovědnosti za to, co se stalo. Ale já přece nemůžu pořád každého hlídat. Když lidé budou chtít udělat něco špatného, tak to zkrátka zkusí,“ zdůraznil Blatter.

Protřelý funkcionář tak bude v pátek znovu bojovat o přízeň delegátů. V čele FIFA je nepřetržitě od roku 1998.

„Fotbal - fanoušci, hráči, kluby, celý svět - si zaslouží něco víc. Proto zítra, tedy v pátek, musíme odpovědět. Na kongresu musíme vyrazit na složitou cestu, na jejímž konci je znovunabytí důvěry,“ zdůraznil.

A dodal: „Následující měsíce nebudou pro FIFA jednoduché. A ještě se objeví další špatné zprávy. Ale je nezbytné začít chyby napravovat.“

Blatter má jediného protikandidáta, a to jordánského prince Alího bin Husajna. A ve volbě bude favoritem. Sice proti němu vystoupila Evropa, ale na druhou stranu ho veřejně podpořila Afrika a Asie.

A to by k vítězství ve volbách mělo stačit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze