Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf plzeňského fotbalu Kříž: Na podzim zatlačíme na pilu

Miroslav Kříž, předseda dozorčí rady FC Viktoria Plzeň | foto: Jaromír Pech, MF DNES

14 2009
Už čtyři sezony stojí Miroslav Kříž v čele fotbalové Viktorie Plzeň. Jako předseda dozorčí rady si dal za cíl dovést Plzeň během šesti let do pohárové Evropy. Letos ještě chybělo pět bodů, ale jisté je, že Viktoria v "Křížově éře" je klubem s ambicemi.

Vymanil se z pendlování mezi první a druhou ligou, míří stále výš. "Na podzim zatlačíme na pilu, tým ze sebe musí vydat maximum a ukázat, na co má. Až pak si dáme konkrétní cíle," plánuje Kříž před pondělním zahájením letní přípravy.

Liga startuje na konci července, on sám jde do boje dřív. Na konci června se utká o křeslo třetíhomístopředsedy ČMFS.

Rodriguez jde do Příbrami

Začněme aktuálními změnami v plzeňském kádru. Které nové tváře přivítá trenér Vrba v pondělí?
Do letní přípravy nastoupí 28 hráčů. Bude tu Rýdel, nový hráč je Bakoš, i když ten se asi nezapojí hned od začátku, protože mu ještě běží smlouva v Ružomberoku. Přijede také Střihavka, který hostoval v Baníku a Brožík, který byl v Příbrami.

Kdo je šéf Viktorie?

Klatovský rodák Miroslav Kříž je čtyři roky předsedou dozorčí rady 0C Viktorie Plzeň. 51letý podnikatel je podruhé ženatý, má čtyři děti a střídavě žije ve Spojených státech, v Praze a v Plzni. Mezi jeho koníčky patří golf a dobré jídlo.

Jaká je pravděpodobnost, že Střihavka, o něhož se uchází německý druholigový Duisburg, v Plzni zůstane?
Jednání probíhají, nelze předjímat výsledek. Ale vzhledem k tomu, jak mizivou měli naši útočníci ve skončené sezoně bilanci, by se Střihavka Plzni určitě hodil. Je pravděpodobné, že zůstane.

Uvažujete ještě o nějaké posile?
Pro prvoligový kádr v současné době ne. Nikdy ale neříkej nikdy.

Kdo naopak z Plzně odchází?
Do Příbrami jde hostovat Rodriguez. Je to kvalitní hráč, ale nedostával tady tolik příležitostí a měl i své problémy. Od hostování v Příbrami si slibujeme, že mu pomůže a Paolo zase začne předvádět to, co předváděl v Třinci, než k nám přišel.

Hráči, které má Plzeň v Příbrami na hostování, tam zůstávají?
Ano. Jediný, kdo by se ještě mohl v přípravě v Plzni objevit, je gólman Lukáš Krbeček. Ale pokud se s Příbramí dohodneme, zůstane tam. Za předpokladu, že by chytal. U Borka nyní zvažujeme, co dál. Máme na stole nabídky na přestup.

Když jsme u gólmanů. Plzeň má čtyři - Houdka, Ticháčka, Daňka a Poštulku. V Sokolově ještě hostoval Ilizi. U nich je situace jaká? Prvně jmenovaná čtveřice zahájí v Plzni přípravu. Ilizimu u nás skončila smlouva a neprodloužili jsme ji. Je tedy volným hráčem.

Ani u Houdka neuvažujete o hostování, aby měl možnost chytat?
Kdyby byla příležitost ve druhé lize, možné to je. Ale jen v případě, že by opravdu chytal. Jinak ho radši necháme u nás chytat třetí ligu.

A zkušený Poštulka, který si půl roku v Plzni vlastně nezachytal?
Je to náš hráč, počítáme s ním. Teprve budeme začínat přípravu, takže je zbytečné cokoliv předjímat. To, že tu máme tři zkušené a kvalitní gólmany, je ale trošku luxus. Bylo by ideální, kdyby někdo z nich odešel. Rozhodnuté ale nic není. A je dobré, že tu je konkurence. Budou se muset o místo mezi tyčemi poprat a kdo z nich bude nejlepší, bude chytat. Ještě musím zmínit, že o Daňka je zájem v zahraničí. Ale nabídky pro klub nejsou zajímavé.

Příchodem Bakoše, Střihavky a Brožíka bude mít Plzeň přetlak v útoku. Odejde někdo z útočníků?
Je to pravděpodobné. Útočníků máme momentálně hodně a ještě s jejich počtem budeme v průběhu přípravy míchat.

Jak to aktuálně vypadá se zájmem welšského Cardiffu o Koláře?
O Koláře mají zájem i jiné kluby. V současné chvíli ale není nic konkrétního, k přestupu je ještě daleko. Souvisí to s ekonomickou situací v Evropě. Velké kluby třeba peníze mají, ale ty menší, které byly vždycky pro nás zajímavé – například dánské, holandské, švédské, norské nebo druhá německá liga – mají trochu potíže. Takže peníze nabízejí na dvouleté až tříleté splátky, což pro nás není příliš výhodné. Takže v tomto období nejspíš hráče nebudeme prodávat. Není to výhodné.

Kádr by tedy měl být pro příští sezonu ještě silnější než v té uplynulé.
Je to tak. Ale už nebudeme říkat, kde chceme skončit, že chceme hrát o poháry a podobně. Budeme se zabývat sami sebou, chceme jít od zápasu k zápasu. A tlak si na sebe budeme vytvářet sami. Na podzim prostě budeme tlačit na pilu, jak to půjde. Hráči dostanou nejlepší zajištění, jaké je možné. Včetně toho, že dojíždějící budou víc spát v Plzni.

To je změna oproti loňsku?
Je. Budou mít trošku drsnější režim, víc pobývat v Plzni a mít víc kolektivních úkolů. Budeme se o ně víc starat z hlediska zdravotního i regenerace. A nebudeme je zatěžovat marketingovými záležitostmi. Prostě napneme všechny síly, aby nám podzim ukázal, jak je ten tým silný. Pak si dáme konkrétní cíle.

Je tohle reakcí na slova kouče Vrby, že hráči v minulé sezoně na začátku jara nezvládli tlak z vyhlašovaného ataku na evropské poháry?
Tak to není. Hráči tlak musí cítit, jinak jejich přístup nebude stoprocentní. Kdybychom jim říkali, že je jedno, zda budeme desátí nebo dvanáctí, asi ze sebe všechno na hřišti nevydají. To samé platí o managementu i o každém zaměstnanci. I o tom, kdo tu pere dresy. Tlak je motor. Jen jsme pro podzim zvolili jinou strategii, teď se tedy soustředíme na začátek. Pak uvidíme.

Menší Štruncák bez dráhy?

Nakousl jste ekonomickou krizi v Evropě. Jak se přímo dotýká chodu Viktorie Plzeň?
Krizi cítíme na každém kroku. Je složitější získávat další partnery. Ale musíme se s tím poprat. Před půlrokem jsme si dali úkol ušetřit z každé položky v rozpočtu deset procent. To znamená od telefonů, přes benzín po prací prášky. Dolů šly náklady na zaměstnance, pozastavily se některé prémie a odměny. A není jisté, jestli to je definitivní. My zaplaťpánbůh dnes nemusíme kupovat drahé hráče. Ty máme, koupili jsme je v dobách hojnosti. Strategie, že jsme nakoupili víc hráčů a máme jich i včetně těch na hostování víc než potřebujeme, se ukazuje jako dobrá. Teď do nich nemusíme investovat. Naopak můžeme prodávat, dávat je na hostování, něco z nich mít.

Současná doba nepřeje investicím, šetřit musí i město Plzeň. To asi nepřeje stavbě toužebně očekávaného nového stadionu.
V této situaci se znovu otevřela otázka rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech. Je na stole, bude se projednávat v příštím týdnu. Není vyloučené, že to půjde i do zastupitelstva příští čtvrtek.

Vy jste ale byl vždycky příznivcem výstavby nového stadionu na Borských polích. Proč ta změna?
Je to otázka volby mezi vrabcem v hrsti a holubem na střeše. Myslím, že špatná je varianta rekonstrukcí Štruncových sadů s atletickou dráhou. To už bychom radši čekali na holuba na střeše, tedy nový stadion. Ale pokud by šla domluvit stavba atletického stadionu na jiném místě, byla by rekonstrukce Štruncových sadů na fotbalový stánek dobrou volbou. Zvlášť za situace, kdy se kolem má budovat relaxační zóna, takže by se rekonstrukce stadionu mohla udělat přitom a město by nemuselo vydávat tolik peněz. Navíc se tu v blízkosti má stavět parkovací dům, opravovat dům dětí a mládeže a stadion na 8 až 12 tisíc diváků s odpovídajícím zázemím by šel udělat současně.
Ta varianta je dle mého řešitelná.

A levnější, tedy i reálnější?
Ano. Vzhledem k situaci ve městě, kdy investice na Borských polích může přijít za dva tři roky, možná za pět, je rekonstrukce Štruncových sadů ten vrabec v hrsti. Vyjádřit se musí odborníci. Co vím ale jistě je, že nějaké rozhodnutí už je třeba. Nejhorší je nejistota. Pro všechny.

Do kdy chcete mít jasno?
Ten termín mám. A když to řeknu, budou se asi zastupitelé zlobit, že je tlačím ke zdi. Ale chci mít jasno do konce června. Od července nám začíná nové účetní období a chceme vědět, jak to bude vypadat.

A je to tak, že teď preferujete variantu "Štruncovy sady bez dráhy"?
Není. Samozřejmě bych byl radši za krásný moderní stadion s hotelem a doprovodnými prostory na Borských polích. Jsou na něj i soukromí investoři. Ale mluvíme o variantách. A rozhodnutí je na zastupitelích. Na městě musejí vědět, jaká je situace a co si mohou dovolit.

Na konci května jste vyhlásil svou kandidaturu na post třetího místopředsedy fotbalového svazu za ligu. Co vás k tomu vede?
Protože vím, jak funguje ligové shromáždění a jak je řízena marketingová společnost STES. Rozhodně to není ideální stav. Jednání ligových shromáždění probíhají velmi nekorektně, komplikovaně a není to tak, jak by to mělo ve správné firmě vypadat. Třetí místopředseda má za úkol řízení ligového shromáždění a řízení STES, takže bych v případě zvolení mohl mnohé změnit.

Českému fotbalu přinesu peníze

Spolu s vámi kandidují na tento post ještě Petr Doležal, Jaroslav Vacek a Karel Poborský. Jaké si dáváte šance na zvolení?
Všichni čtyři budeme muset ukázat, co jsme schopni fotbalu přinést. Já musím říct, že si vážím práce Jaroslava Vacka, který to dělá spoustu let, ale v současné době prostě musí přijít někdo, kdo fotbal dostane zase o kus dál. To v jeho případě podle mého nejde už proto, že to dělá dlouho, je nasáklý prostředím a už nemá sílu to posunout výš. Tím posunutím myslím, aby ligová shromáždění probíhala kultivovaněji, jasněji. Aby se říkaly lidem věci tak, jak jsou. Druhou věcí je, že si myslím, že s novým vedením mohou přijít do fotbalu nové peníze. Nejen pro ligové kluby, ale pro celý fotbal. Je totiž spousta firem, které nechtějí poskytnout finance proto, že ke svazu teď nemají důvěru. To bych chtěl pomoci změnit.

Jste tedy schopen přivést do fotbalu nové sponzory?
Jednoznačně. Mě oslovuje spousta firem, od velkých až po ty malé, které by chtěly do fotbalu dávat peníze. Ale říkají: Vždyť víš, jak to vypadá. Dali bychom to do černé díry, není to průhledné, řízení svazu je špatné. A to jsou argumenty, na které nemám co říct. To se musí změnit. Musí se změnit transparentnost. Já ligovým klubům nenabízím nic jiného, než že jsem jeden z nich, problémy znám. A ze STES jsem schopen přinést víc peněz, než doposud mají. O tom jsem pevně přesvědčen. Že Plzeň může ze STES dostat namísto současných 4,5 třeba 8 milionů. A nejenom Plzeň, ale také Kladno, Sparta, Ostrava, Brno, prostě další kluby. Ato už je znatelný posun v rozpočtech.

Tvrdíte, že jste příznivcem Ivana Haška. Ve svých plánech vás ale také zmiňuje druhý kandidát na předsedu Luděk Vinš. Komu tedy patří vaše podpora?
Už od listopadu jsem jednal s Luďkem Vinšem, tehdy jediným kandidátem, a vysvětloval jsem mu svou pozici. V jeho programu je spousta věcí ode mě. Ale už tehdy jsem mu říkal, že když bude kandidovat Ivan Hašek, tak by předsedou měl být on, protože má za sebou ohromnou sílu. Když se stane šéfem svazu Ivan Hašek, je možnost, že lidé budou fotbal vnímat jinak. Od politiků počínaje posledním fanouškem konče.

Je vůbec reálné, že nové vedení dokáže český fotbal úplně pročistit?
Ono to není o Haškovi a Křížovi, prostě o jménech. Je to o tom, aby zvolení lidé našli odvahu vyměnit ty, co to nedělají dobře. A najít takové, kteří budou pracovat tak, jak se má. Tak, aby svaz nepoškozovali, neokrádali a dělali to celým srdcem. Reálné to je.

Co o něm nevíte Od líného míče ke golfu. A dobrému jídlu

 K fotbalu měl Miroslav Kříž vždycky blízko. I když nehrál velkou kopanou, ale sálovku, takzvaný líný míč. "V 17 letech, když jsem studoval stavební průmyslovku, jsme se s líným míčem dokonce stali mistry republiky," líčí Kříž.

Celých 15 let pak v Plzeňském kraji organizoval soutěže v sálové kopané. Pak začal podnikat a netušil, že se ještě někdy k funcionaření vrátí. A už vůbec ne, že se stane šéfem profesionálního ligového klubu.

Na dobu, kdy hrál sálovku, vzpomíná rád. "Mám z té doby spoustu kamarádů a známých. Dnes jsou z nich politici, ředitelé podniků, podnikatelé.

V obraně jsem hrál třeba s Václavem Chaloupkem, který dnes šéfuje doubraveckému Sencu, v týmu jsme měli i Jiřího Krbečka, tátu fotbalistů Viktorky Lukáše a Tomáše," vybírá některé spoluhráče.

Líný fotbal, předchůdce futsalu, byl podle Kříže ve své době fenomén. "Ještě za totality byla jednotlivá mužstva organizována pod ROH, SSM nebo dalšími organizacemi. Zájem byl obrovský, v kraji jsme třeba registrovali kolem 450 týmů."

Dnes Kříž už fotbal aktivně nehraje, jeho největším koníčkem je teď golf. "Golf je výborný tím, že ho může hrát každý, od pěti do 95 let. Tím, že existuje systém handicapů, můžete hrát třeba s Tigerem Woodsem a oba si zahrajete.

Když půjdete na tenis s Federerem, půjde to těžko," srovnává Kříž. Sám může patovat ve svém, je totiž prezidentem Golf parku v Dýšině u Plzně. Jeho další zájmy? "Jídlo mám rád a je to na mě vidět," směje se.

"Jsem gurmet, tedy labužník. Pozor, neplést s gurmánem, tedy žroutem. I když občas se gurmetství v gurmánství zvrhne."

Šéf Viktorie umí uvařit i pro přátele. "Po světě ochutnávám místní kuchyně. Když mě něco zaujme, sháním ingredience a zkouším to udělat také. Když mohu někoho pohostit, mám radost," svěřuje se.

S jídlem souvisí i další historka, kterou dá k dobru. Víte, kdo Miroslavu Křížovi dělá při zápasech Viktorie dohled na stadionu? Vlastní tatínek. "Táta je původem sedlák a tak je poctivý v tom pravém slova smyslu. Hodinu před zápasem obchází před tribunou, jestli třeba hráči neprodávají volné lístky, které dostali. A o přestávce ve VIP sleduje, jestli někdo zbytečně nevyhazuje jídlo," popisuje s úsměvem jeho syn.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

8

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 11 11 0 0 24:3 33
2. SK Slavia Praha 11 6 4 1 16:4 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FC Slovan Liberec 11 6 2 3 16:11 20
5. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
6. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 11 4 2 5 12:16 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. FK Mladá Boleslav 11 3 2 6 14:19 11
12. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
13. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
14. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
15. Zbrojovka Brno 11 2 1 8 8:21 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze