Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf Hašek: Za Michalem stojím a věřím, že jsem se rozhodl dobře

Ivan Hašek další zápasy národního týmu bude sledovat už jen z tribuny, na lavičce sedět nebude. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2009
Pokud nový trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek za dva roky nepostoupí na mistrovství Evropy, může to ohrozit i pozici svazového předsedy Ivana Haška.

"Za národní mužstvo nesu plnou odpovědnost. A pokud příští valná hromada dojde k názoru, že jsem udělal chybu, tak se může stát, že mě na další období nezvolí," řekl šéf českého fotbalu poté, co byl nový kouč národního týmu jmenován.

Hašek se v pondělí sešel s Bílkem a oznámil mu, že ho v úterý na jednání výkonného výboru navrhne za reprezentačního trenéra.

Pro čtyřiačtyřicetiletého kouče pak všichni členové svazové exekutivy zvedli ruku.

"Po lidské a odborné stránce má schopnosti, aby národní tým vedl," řekl Hašek na tiskové konferenci. "A navíc má náskok v tom, že od léta byl u mužstva jako asistent. Věřím, že to využije."

Kdo byl dalším kandidátem?
Já předložil návrh, Michal Bílek pak předstoupil se svou vizí a výkonný výbor souhlasil.

Takže další jména nepadla?
Ne, nepadla. Byl zvolen jednohlasně. Jeho vystoupení bylo přesvědčivé.

V čem přebil ostatní kandidáty?
Především v tom, že návrh jsem dával já. Už před červnovými volbami jsem říkal, že za reprezentaci ponesu osobní odpovědnost. Nebojím se, beru to na sebe a stojím za Michalem. Kolegové to respektovali a další jméno nepřinesli. Naopak, Michala Bílka potvrdili.

Jaký je Bílkův hlavní cíl?
Postup na mistrovství Evropy 2012. Potřebujeme zastavit pokles a nastartovat národního mužstvo tak, aby šlo zase nahoru. Jsme připraveni Michalovi vytvořit silné zázemí a podpořit ho.

Na jak dlouho dostane smlouvu?
Do konce kvalifikačního období včetně mistrovství Evropy. Ve smlouvě budeme chtít mít opci na další dva roky, abychom ji využili, když se postoupí.

Jaké měl nový kouč finanční požadavky?
Jeho smlouva bude nižší, než měli trenéři v minulém období.

Neuvažovali jste o zahraničním trenérovi?
Znám Michalovy kvality jak trenérské, tak i lidské. Když sem přivedete cizince, tak ho tak dobře neznáte. A za chvíli můžete zjistit, že to není to pravé. Já si vážím českých trenérů. Myslím si, že trenér reprezentace by měl být Čech, že by měl umět zpívat hymnu.

Kritici tvrdí, že trenér Bílek není silnou osobností. Co byste jim vzkázal?
Pokud bychom vybrali kohokoli, tak ho budou provázet negativní reakce. Já chci trenéra soudit podle výsledků a ne podle toho, že teď někdo tvrdí, jestli je vhodným kandidátem nebo není. S hodnocením bych počkal, až přijdou zápasy. Věřím, že jsem se rozhodl dobře.

Cítíte, že už při nástupu nemá nový kouč jednoduchou pozici.
Je mi jasné, že tady je trenér první na odstřel. Já mu chci v jeho pozici pomoct tak, aby ji měl jednodušší. Má plnou podporu mou i výkonného výboru. A přál bych si, aby měl podporu i vás novinářů.

Jaký vliv na reprezentaci budete mít vy?
Můžeme spolu určité věci konzultovat. Já samozřejmě mám přímou odpovědnost za to, jak bude národní mužstvo vystupovat. Sice už nejsem na hřišti, ale tlaky jsou velké. Jak jsem Michala poznal, tak vím, že se o něj můžu opřít.

Trénovat dál už jste nechtěl?
Ne, ale zápasy budu prožívat tak, jako bych seděl na lavičce. Rozhodl jsem se, že se budu věnovat funkci předsedy, abych ji mohl vykonávat naplno. Chci se omluvit za to, jestli jsem dosud nedělal všechno, tak jak se má, když jsem musel být u národního mužstva.Grafton Recruitment Praha
SALES CONSULTANT WITH CHINESE

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze