Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šance nejsou malé, věří Pelta, že mu kouč kývne. Jméno Vrba nevysloví

Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2013
La Valletta (Od našeho zpravodaje) - Neřekl jediné jméno, přesto všechny jeho náznaky mířily do Plzně. Tam si fotbalový šéf Miroslav Pelta vyhlédl nového trenéra pro reprezentaci. "Slíbil jsem, že nebudu nic potvrzovat, ale kdo rozumí českému fotbalu, musí vědět, jakým směrem uvažuju," prohlásil Pelta před kvalifikačním utkáním na Maltě.

Takže už máte připravenou variantu, kdo národní tým povede do další kvalifikace?
Upřímně, jen ve snu si můžeme přát, abychom postoupili do Brazílie. Ta konstrukce je hodně komplikovaná. Já bych si hlavně přál, abychom poslední dva kvalifikační zápasy na Maltě a v Bulharsku nepromarnili, abychom nepřijeli s prázdnou. Kdyby ano, byl by to špatný signál a výrazný propad. Proto jsem hrozně rád, jak k tomu hráči přistoupili. K budoucnosti se stavějí velice zodpovědně. Všichni, kteří nebyli zranění, přijeli a chtějí reprezentovat.

Co jim na Maltě povíte? Zůstáváte tam s mužstvem netradičně až do pondělí a určitě máte připravený proslov.
Připravil jsem si půdu, že chci mluvit s radou starších. Blíží se nová kvalifikace a budou změny nejen na postu hlavního trenéra. Zásadní změny budou i v realizačním týmu. Je potřeba s hráči promluvit, jak tu situaci vidí.

Tolik chcete slyšet jejich názor na budoucího trenéra?
S některými chci mluvit jen mezi čtyřma očima, ale určitě to není tak, že by měli nějaký vliv na to, kdo je bude trénovat.

Současný trenér Josef Pešice to nebude? Kdyby zvládl kvalifikační finiš, tak má při souhře mnoha okolností pořád šanci na světovou baráž.
Viděl bych takhle: Ať trenér Pešice v pátek a v úterý ukáže, co v něm je, pak se uvidí.

Ale vy spíš myslíte na další kvalifikaci, že? I proto přece mluvíte o rozsáhlých změnách v realizačním týmu.
Jistě, přijde nový trenér a bude mít právo určit si, s kým chce spolupracovat. Ale nebudu předbíhat. Chce to dotáhnout tuhle kvalifikaci, v klidu si sednout, mezitím skončí liga, podzimní evropské poháry... Teď ještě nenastal čas, abychom začali jednat na oficiální úrovni.

A jak to probíhá na neoficiální úrovni?
Pocitově si myslím, že existuje cesta, která by udělala radost všem. Cesta, abychom do další kvalifikace šli s vysněným trenérem.

Vysněný trenér je Pavel Vrba?
Nechci mluvit o Plzni a nechci mluvit ani o trenérovi Plzně. Slíbil jsem, že nebudu nic potvrzovat, ale kdo rozumí českému fotbalu, musí vědět, jakým směrem uvažuju. Mám sen, za ním jdu a uvidíme, jestli se nám ho podaří naplnit. Já myslím, že naše šance nejsou malé.

Může být vůbec jméno reprezentačního trenéra snem?
Někdy se tak prostě situace vyvrbí. Pamatuju si třeba, když jsme kdysi ve Spartě snili o tom, že bychom rádi získali Karla Poborského z Lazia Řím. A povedlo se! Anebo aby Tomáš Rosický prodloužil smlouvu. Povedlo se! To jsou chvíle, kdy si něco strašně přejete. Nebo aby Jablonec vyhrál ligu, což se nám málem podařilo.

Ale trenér reprezentace?
Už k tomu řeknu jediné: chtěl bych, abychom na únorové losování kvalifikace o mistrovství Evropy letěli komplet. Nový trenér, předseda, generální sekretář.

Trenérskou variantu ze zahraničí jste vzdal?
Mám v hlavě jedinou variantu a za tou jdu. Teprve pokud nevyjde, může nastat druhá česká, nebo třeba třetí zahraniční. Všichni víme, že bez trenéra určitě nezůstaneme.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze