Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když vyhraje Blatter, Evropa zváží bojkot mistrovství světa v Rusku

Evropa zvažuje bojkost mistrovství světa 2018, které uspořádá Rusko. | foto: Reuters

29 2015
Pokud prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA v dalších čtyřech letech zůstane Sepp Blatter, Evropa zváží bojkot mistrovství světa 2018 v Rusku. Jako reálnou možnost to na kongresu v Curychu zmínil předseda anglické asociace Greg Dyke.

„Kdyby UEFA z mistrovství světa odstoupila, tak by to mělo velký dopad. Pokud se Blatter znovu stane prezidentem, měli bychom o této možnosti diskutovat,“ řekl Dyke pro Sky Sports.

A pokračoval: „Možnost, že by se mistrovství světa nezúčastnila jen Anglie, ale všichni ostatní ano, reálná není. Takový krok by neměl vůbec žádný dopad a za chvíli by na to všichni zapomněli.“

Šéf vlivné anglické Fotbalové asociace není sám, kdo v Curychu tuto krajní možnost připustil. Bojkot ve čtvrtek nevyloučil dokonce ani šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini.

„Příští týden má UEFA jednání v Berlíně a možné je všechno,“ odpověděl Platini na přímou otázku novinářů.

Prezidentské volby FIFA proběhnou v pátek (výsledky budou odpoledne nebo k večeru) a Blatter je favoritem navzdory korupčnímu skandálu. Podporují ho Afrika, Asie a velká část Jižní a Střední Ameriky, tedy většina.

Naopak za jordánského prince Alího bin Husajna, který je Blatterovým jediným protikandidátem, se postavily pouze Evropa, Oceánie a Severní Amerika.

„Nemyslím si, že to Blatter může ustát,“ uvažoval Dyke. „Možná přežije tento víkend na kongresu v Curychu, ale dlouhodobě ne. Během jeho prezidentování stoupla úroveň korupce na nepřijatelnou úroveň. Je to hrozné!“

Mistrovství světa 2018 bude pořádat Rusko, které ve volbě výkonného výboru FIFA porazilo mimo jiné právě Anglii.

Švýcarská justice nyní vyšetřuje, zda při této volbě (a také při výběru MS 2022 do Kataru) nedošlo ke korupci.

Bývalý šéf UEFA Lennart Johansson proto pro švédský deník Sportbladet reagoval, že by se měly uskutečnit nové volby pořadatelů: „Očekávám, že toto rozhodnutí bude přehodnoceno. Blatter sám prohlásil, že rozhodnutí jít na východ nebylo správné. Jsem si jistý, že se bude znovu rozhodovat.“

FIFA pro příští volby změnila způsob hlasování. O pořadateli mistrovství světa nebude rozhodovat výkonný výbor, ale kongres, tedy všech 209 členů.

Světový fotbal každopádně zůstane rozdělený i po curyšském kongresu. Na jedné straně menšina nejvlivnějších fotbalových zemí, na opačném břehu většina slabších států z Afriky a Asie.

„Současná kauza pro fotbal rozhodně není příjemná. A do budoucna se zdá, že světový fotbal zůstane polarizovaný,“ přemítal znalec zákulisí mezinárodního fotbalu Petr Fousek, který má mnohaleté zkušenosti z FIFA i UEFA.

Autor:


Zeleninové hranolky
Zeleninové hranolky

Hranolky nemusí být zabijákem diety.

Najdete na iDNES.czmobilní verze