Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf FIFA vítá porážky slavných týmů

24 2002
Tokio - Nikdo nemá na fotbalovém šampionátu nic pod penzí. Silné evropské týmy už nejsou tak suverénní jako dřív, což potěšilo předsedu FIFA Seppa Blattera. V roce 1994 bylo ve čtvrtfinále sedm celků z Evropy, čtyři roky poté šest a letos jen čtyři. Zásluhou Korejců se poprvé v historii semifinále týká i Asie. "Bude mi vyčítán antievropský postoj, ale mě to těší. Jde přece o mistrovství světa, iniciativa mého předchůdce ve vedení FIFA Joao Havelange začíná konečně přinášet ovoce," uvedl Blatter.

Výkonnostní rozdíly se podle šéfa světové federace znatelně zmenšily díky finanční, technické i personální podpoře. "Dnes může porazit téměř každý každého. I takzvané velké týmy se bez optimální přípravy snadno mohou dostat do potíží," dodal.

Zároveň Blatter popřel, že by za přetíženost fotbalových hvězd nesla vinu FIFA.

"Špatně zvolená příprava týmů, příliš mnoho zápasů nebo krátká pauza před
MS; za to přece nemůže FIFA. Termín mistrovství světa je známý dlouho dopředu a podle toho se mohou federace zařídit," tvrdí Blatter.

Jako příklad vyloženě špatně zvolené přípravy přitom uvedl obhájce titulu Francouze, kteří šampionát opustili s jediným bodem a bez vstřeleného gólu. "Když pět dní před turnajem hrají sice přátelské, ale přitom vysoce prestižní utkání s Koreou, to určitě není optimální."

V minulých dnech zasáhl Blatter i do polemiky kolem výkonů rozhodčích, když kritizoval především asistenty s praporky. Nyní však zdůraznil, že žádné z mužstev, včetně Italů a  Španělů, nebylo vyřazeno jen vinou výkonu rozhodčího.

"Jestliže útočník z pěti metrů netrefí prázdnou branku, nebo tým zaváhá v obraně, za to přece nemůže rozhodčí. Svoji velikost týmy nedokazují jen vítězstvími, ale především při porážkách," reagoval Blatter na protesty Italů, kteří jej označili za korunního svědka "komplotu rozhodčích proti italským barvám".

Autoři: ,


Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
8 190 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze