Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta: Na Euru chceme postoupit ze skupiny a Vrbu budeme chtít udržet

Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta | foto:  Michal Šula, MAFRA

9 2015
Už v sobotu budou čeští fotbaloví reprezentanti vědět, na koho příští rok v červnu narazí na mistrovství Evropy v základní skupině. „Nemám vysněné soupeře. Snad jen takové, přes které postoupíme ze skupiny,“ řekl předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

Losuje se v sobotu v Paříži. Vážně si nepřejete někoho speciálního?
Budeme ve třetím výkonnostním koši, takže nás čekají kvalitní soupeři z prvního a druhého koše. Ale česká reprezentace má takovou výkonnost, že budeme chtít postoupit ze skupiny, ať dostaneme kohokoliv.

Býváte při losování nervózní?
To jsem býval, když jsem působil ve Spartě. Tehdy šlo při předkolech Ligy mistrů o hodně. Ale na reprezentační úrovni? Pro český fotbal je rozhodující samotná účast na Euru. Do Francie pojedeme s pokorou, ale zároveň chceme být nebezpeční. Jsme natolik silná země, že ostatní se musí bát nás, ne my jich.

Deník Sport minulý týden napsal, že trenér Pavel Vrba zvažuje odchod od reprezentace.
Pavel Vrba má podepsanou smlouvu i na kvalifikaci mistrovství světa 2018. I když existuje klauzule, která za určitých okolností uvolnění umožňuje. O člověka, který je úspěšný na klubové i reprezentační úrovni, je přirozeně zájem. To je normální. Ale já i celý výkonný výbor uděláme všechno pro to, aby trenér pokračoval, ať už mistrovství Evropy dopadne jakkoliv.

Bude národní tým zavádět ve Francii nějaká speciální bezpečnostní opatření?
Francouzská policie komunikuje s českou a probíhají různá bezpečnostní opatření. Ještě je dost času a bude spousta porad a schůzek. Je alarmující, co se ve Francii stalo. Ale teď bude po téhle stránce všechno na vysoké úrovni, nároky na bezpečnost se zvýší.

Mimochodem, jak se český fotbal staví k aféře šéfa UEFA a člena výkonného výboru FIFA Michela Platiniho?
Situace na UEFA a FIFA je nepřehledná. Máme informace převážně z médií, těžko se k tomu vyjadřovat. Každopádně to je nepříjemné. Ve FIFA dochází k zatýkání dalších a dalších lidí, takže problémy tam asi budou větší. Snad všechno vyřeší únorový kongres a situace se stabilizuje.

Změny v UEFA, které šéfuje právě Platini, zatím vylučujete?
Teď se čeká, jestli Platini bude, nebo nebude potrestán. Když ho zbaví obvinění, tak není důvod něco řešit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze