Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jansta se pustil do Haška. Byl propojený s mafiánskou strukturou, řekl

Miroslav Jansta, šéf České unie sportu. Archivní snímek | foto: ČTK

8 2013
O první pozdvižení na Valné hromadě fotbalové asociace se nepostaral Miroslav Pelta ani Roman Berbr, ale Miroslav Jansta, předseda České unie sportu. Ve svém projevu totiž ostře zkritizoval bývalého šéfa českého fotbalu Ivana Haška. "Po krachu Sazky se projevilo Haškovo propojení s mafiánskou strukturou Aleše Hušáka," řekl mimo jiné Jansta.

Šéf někdejšího Českého svazu tělesné výchovy při projevu v pražských Vysočanech překvapil a podpořil výzvu deníku Sport, která je namířena proti kontroverzním postavám českého fotbalu "Dejte kmotrům červenou".

Peltovi doporučil, aby si ji vzal za svou. "Ale nepodepsal jsem ji z několika důvodů. Zejména proto, že mezi prvními signatáři se objevila Hušákova galerka, pan Ivan Hašek," tvrdí Jansta, že měl Hašek nadstandardní vztah s bývalým šéfem Sazky.

"Od roku 1994, kdy se Hušák stal místopředsedou ČSTV pro ekonomiku a následně šéfem Sazky, se v českém sportu objevil opravdový kmotr, který se obklopil elitními estébáky. Bohužel, fotbal se stal jedním z hlavních pilířů jeho moci. A někteří z bývalých předsedů svazu mu byli nablízku, nebo se dokonce stali jeho partnery. A budu jmenovat toho posledního - Ivana Haška," uvedl Jansta.

Haškovi vyčetl, že si fotbal na jaře roku 2011 přišel na mimořádnou podporu 43 milionů korun ze státního rozpočtu na úkor ostatních sportovních svazů.

Fotogalerie

Valná hromada fotbalové asociace

"Předpokládalo se, že se infrastruktura ČSTV kvůli nedostatku finančních prostředků úplně zhroutí a fotbal pod vedením 'čistého' Haška ji převezme a udrží pro ostatní svazy."

"Hašek ale peníze ponechal pouze fotbalu a tehdejší vedení ČSTV, do kterého Hašek patřil, si vzalo půjčku - 48 milionů prostřednictvím neplatného prodeje pohledávky. Takže nové vedení ČSTV mu musí tuto půjčku splácet. Fotbal tak vydělal 43 milionů a ostatní prodělali 91 milionů," řekl Jansta.

Haškovi vyčetl i to, že v dubnu roku 2011 chyběl na klíčové valné hromadě Sazky, kde se rozhodovalo o záchraně loterijní společnosti. "Hušákovské vedení si ale při nejednotnosti komor udrželo moc a Haškovo jméno při tom sehrálo rozhodující roli."

Peltu naopak podpořil: "Český fotbal zachránil před krachem. Napravuje dobré jméno sportu i fotbalu, které tolik pošpinil Ivan Hašek," ocenil předsedu FAČR, který nemá v sobotní volbě žádného soupeře. Za svůj projev sklidil Jansta potlesk.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze